מה באמת קרה שם?

המנהרה שנחפרה ב-770 והובילה לקונספירציות הזויות | הסיפור האמיתי

קבוצת בחורים - שכל רבני חב"ד התנערה מהם - חפרה מנהרה בבית המדרש ועוררה סערה רבתי | מדוע הם עשו זאת ואיך הגיבו על כך בחב"ד ובעולם? | וגם: הקונספירציות המשעשעות שיצאו משליטה | ויקבץ נדחינו (מגזין כיכר)

ארי טננבוים | כיכר השבת |
ה-770 לאחר גילוי המנהרה (צילום: Arie Leib Abrams/Flash90)

נתחיל מהסוף. כל הרבנים בחב"ד, משיחיסטים ושאינם, גינו את הבחורים האלימים שפירקו את קירות בית המדרש ב-770 שבברוקלין, ניו יורק.

>> למגזין המלא - לחצו כאן

עכשיו, אפשר להתחיל. נספר את הסיפור, נשתעשע מעט מהקונספירציות שרצו סביב הסיפור הזה ונחדד עובדה שכולם צריכים לדעת ולהכיר. תלבשו קסדות. אנחנו חופרים לעומק.

הסיפור המלא

בבניין סמוך ליד בית המדרש של 770, בפינת הרחובות קינגסטון ויוניון, ישנו מקווה ישן ששימש לאורך השנים את מתפללי בית המדרש ותושבי השכונה. לפני כמה שבועות נודע לגבאים כי מתקיימים במקום חפירות של בחורים באופן פיראטי.

הליטוואק והחב"דניק משוחחים על משיח, המנהרות ב-770 והאהבה לרבי • האזינו לפודקאסט

מדוע שבחורים יחפרו באופן פיראטי? מה, משעמם להם? התשובה היא, כן. חד משמעית. מדובר בבחורים משועממים, פורקי עול, שאינם קשובים לאף אחד ואת החפירה הם עשו על דעת עצמם.

שבירת הקיר ב-770 אמש (צילום: רשתות חברתיות, לפי סעיף 27א)

אומנם הרבי מליבואוויטש הדגיש בשיחה שאמר (קונטרס בית רבינו שבבל, אות ח', לחב"דניקים שבודקים כל מילה שלי...) שיש להרחיב את "בית חיינו" (הכוונה ל-770. א"ט) וכך כתוב: "הרחבה שהיא באופן של פריצת גדר, פרצת (בגימטריה 770) כמו בניין בית חדש", עד כאן דברי הרבי, אבל ברור ופשוט לכל בר דעת שאין נוגעים בבית הכנסת ללא אישור הגבאים וללא ליווי של מומחים, ובכלל, לא מפרשים את דברי הרבי איך שמסתדר להם, אלא יש לפעול רק בהוראת גדולים מהם בתורה ויראה.

אבל, כאמור, מדובר בבחורים שצריכים לפרוק אנרגיות של שנות הבחרות איפשהו, והם החליטו שלא שואלים אף אחד וחופרים. מה יקרה אחר כך עם החילול השם? כיוון שהם לא שאלו אף אחד, הם גם לא חשבו על הכיוון הזה.

גבאי בית הכנסת, יחד עם 'אגודת חסידי חב"ד' (שבמשך השנה חלוקים לגבי אופן ניהול בית 770) התאחדו לצורך ניהול האירוע, הזמינו את מהנדסי עיריית ניו יורק שבדקו את תקינותו של הבניין. למרות שהמהנדסים הודיעו באופן חד משמעי שאין סכנה לבניין, נסגרה אחת מעזרות הנשים של בית הכנסת באופן זמני.

בכך – אלו שחפרו על מנת 'להרחיב' את 770 – גרמו להקטנתו על ידי סגירת קטע מבית כנסת שמילא צפוף לאורך השנה ובפרט בתקופת החגים.

כך התחילה המהומה

בשבוע שעבר הגיעה למקום משאית על מנת לסתום בבטון את המנהרה שנחפרה, בתגובה בחורים שברו קיר בתוך בית המדרש על מנת להגיע למנהרה מכיוון אחר.

בהמולה שנוצרה לקח כמה דקות עד שהוזעקו למקום אנשי המשטרה והם – לאחר פרק זמן ארוך בו הם ניסו להבין על מה ולמה האירוע – הרחיקו את כולם, ביצעו מעצרים למספר בחורים ולאחר מכן אף סגרו את בית המדרש.

ה-770 לאחר גילוי המנהרה (צילום: Arie Leib Abrams/Flash90)

ובאותה העת, רואים אלפי חסידי חב"ד בארץ ובעולם מה עשו חבורת מופקרים לבית רבינו, כפי שהם נוהגים לקרוא לבית המדרש, וליבם כאב. כאב באמת. על חילול השם הנורא, על חילול בית הכנסת ועל התמונות שיגרמו להם להסביר למקורבים שלהם מה בדיוק קרה שם במקום לדבר איתם על עוד פרק תניא או עוד ווארט חסידי...

התגובות בחב"ד

התגובות בחב"ד לא איחרו לבוא. כל הרבנים, משני הזרמים בחב"ד, כאמור, גינו את המעשה והוקיעו את הבחורים המעורבים, בתוכם רבני קראון הייטס שהוציאו מכתב חריג ובו כתבו, בין היתר: "הננו להוקיע בכל התוקף מעשה ההרס והטרור ב-770 ... בהמשך להנהגה המופקרת של בריונים הנ"ל במשך זמן רב".

הרבנים מחדדים: "‏כמובן שמעשים כאלו מקומם לא יכירם אצל יהודים בכלל וחסידים בפרט. ושום טיעון לא יוכל להצדיק מעשים חמורים כאלו. וכפשוט, שאינם מייצגים כלל עדת חסידי חב"ד האמונים על דברי ודרכי רבותינו נשיאינו".

בהמשך המכתב, הרבנים מבקשים: "‏והננו קוראים שוב לכל הממונים, הן מטעם הנהלת הבניין, והן מטעם הנהלת בית הכנסת, והן מטעם הנהלת הישיבה, לנקות בכל האמצעים האפשריים (על פי שולחן ערוך ולהבדיל חוקי המדינה) למגר כליל תופעה כזו, ולהחזיר תפארת בית הכנסת ובית המדרש ובית מעשים טובים "בית רבנו שבבבל" שתהא תל תלפיות שכל פיות פונים בו".

כמו כן, למעלה מאלף שלוחי חב"ד חתמו על מכתב גינוי למעשה הנבזה. בין היתר נכתב: "אנו באים בזאת בבקשה לכל הנוגעים בדבר, הנהלת הישיבה, אגו"ח, רבני אנ"ש, גבאי בית רבינו ועסקני השכונה לעשות כל שבאחריותם ובכוחם לבער הנגע הזה מקירבנו ולא יחולל עוד הקודש הנוגע בפנימיות לבבנו כולנו.

"אין לנו אלא להתפלל ש'יתמו חטאים ולא חוטאים' ותוחזר העטרה לבית חיינו, ונושאים אנו תפילה שהקב״ה יחיש קץ הגלות ונזכה כבר לגאולה האמיתית והשלמה מיד ממש".

ה-770 לאחר גילוי המנהרה (צילום: Arie Leib Abrams/Flash90)

גדולי הרבנים המזוהים עם הזרם המשיחי גינו את המעשה והסבירו ארוכות מדוע הבחורים הללו פעלו על דעת עצמם ולא כדעתו הקדושה של הרבי. "איפה הבחורים הללו אחרי החתונה?", שאל אחד הרבנים בהתייחסותו לנושא בכאב לב, "פתאום הם נעלמים. בשנות הבחרות הם מחפשים איפה לפרוק אנרגיות".

ואי אפשר שלא להתייחס לכל אותם מאמרים ארוכים-ארוכים שכתבו בחורים על המעשה הנורא ופרוסמו במרחבי המרשתת וקבוצות הוואטסאפ החב"דיות. פולמוסים רבים נכתבו ודיו המקלדת נשפך כ'משקה'. אין ספק, מי שכתב את אותם מכתבי גינוי והסברים איך הגענו למצב הזה ומה עלינו לעשות מכאן ולהבא, הינם בחורים כישרוניים, בעלי כושר ביטוי וניסוח נהדרים וכן, עם הרבה זמן פנוי...

התגובות בעולם

יאללה זהו. אחרי כאב לב הגדול והנזק שנגרם, בואו נחייך קצת מהקונספירציות שרצו סביב האירוע. זה כבר ממש משעשע ואילולי כל הסיפור הזה לא היה עצוב מעיקרו – הוא היה מצחיק ממש.

בפוסט אחד נכתב שכעת, בעקבות חפירת המנהרה, רואים את הקשר בין המנהרות של נתניהו לקשרים של ביידן עם ישראל, לא פחות ולא יותר!

הגדיל ה'ניו יורק פוסט' לספר את הסיפור, אך בצורה שגויה ובין היתר נכתב: "העימות בין הצעירים לבני משפחת שניאורסון - בעלי המטה העולמי של חב"ד בברוקלין, הסלים במהירות". חמוד שגם בני יורק פוסט מבינים שכל הבחורים הם בניו של הרבי...

עוד נכתב כי האירוע החריג ממחיש את המתח בן שתי קבוצות בתוך חב"ד. קבוצת הצעירים – חב"ד ירושלים התומכת ברב אלעזר שטרנבוך ולבין קבוצת משפחת שניאורסון. באתר מעריב ציטטו בדייקנות את הפוסט והעלו חיוך על פניהם של רבים.

עבדכם הנאמן פנה לאתר והעמיד אותם על דיוקם והם הורידו מהכתבה את השורות המצחיקות עד כדי גיחוך. כעת רק נותר לבדוק מיהו אלעזר שטרנבוך החב"דניק על זה והאם הוא כבר הניח היום תפילין.

וכך עוד רבים העלו תיעודים בהקשר הזה וכתבו טקסטים בנידון. חלקם הסיתו לאנטישמיות מחרידה, חלקם לא בדיוק הבינו במה מדובר וייצרו בדיחות על הנושא וחלקם סתם שיתפו את ה'אקשן' שהתרחש שם.

צחוק בצד, איש התקשורת יוסי אסולין התחקה אחרי הפרסומים שעלו על העניין וכה כתב כמה ימים לאחר המאורע: "שימו לב לנתון הזה: 153,000 פוסטים רק בטוויטר על האירוע ב-770. מאות מהפוסטים קיבלו מיליוני חשיפות כל אחד. במצטבר מדובר על מאות מיליוני חשיפות. כנראה שזה אירוע חילול השם מהגדולים ביותר בהיסטוריה המודרנית". צודק. וזה עצוב.

ה-770 לאחר גילוי המנהרה (צילום: Arie Leib Abrams/Flash90)

מילה לסיום

אומרים שבכל מקום טוב יש שוליים. לפעמים השוליים רחבים מדי ולפעמים מדובר 'בשוליים שבשוליים'. לצערנו הרב הסיפור סביב המנהרות ב-770 קיבלו הד נרחב ופורסמו בכל העולם, אך חשוב לזכור את האמת. מדובר בשוליים של השוליים. גם המזוהים עם הזרם המשיחי, התנערו מאותם בחורים. ברור לכולם שיש צורך להרחיב את בית המדרש, אך לא בדרכים פיראטיות שכאלה.

התקווה כעת בחב"ד שגם אלו שעודדו את פועלם של אותם בחורים – יתעוררו ויבינו שאפילו הזדהות איתם מובילה לטרור.

האמת, שהתקווה האמיתית, כמתאים לחב"דניקים - איך לא - שיבוא משיח ויגאל אותנו מכל הצרות והגלויות ויקבץ נדחינו מארבע כנפות הארץ – במהרה!

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר