בגיל 97

אשת הנשיא ואם הנשיא: אורה הרצוג הלכה לעולמה

אורה הרצוג ז"ל, אמו של נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו של הנשיא השישי, חיים הרצוג ז"ל, הלכה לעולמה בגיל 97 בביתה • 'כיכר השבת' עם נקודות ציון מרכזיות בחייה (חדשות)

יוני גבאי | כיכר השבת |
במרכז: אורה הרצוג ז"ל, באירוע יום הולדת 75 לגיסה אבא אבן (צילום: יעקב סער, לע"מ)

בביתה, בגיל שיבה, הלכה הלילה (בין ראשון לשני) לעולמה אורה הרצוג, אמו של נשיא המדינה יצחק בוז'י הרצוג, ורעייתו של הנשיא לשעבר חיים הרצוג ז"ל. בת 97 הייתה בפטירתה.

בית הנשיא הודיע הבוקר על פטירתה. היא תיטמן בחלקת גדולי האומה בהר הרצל. הפרטים על מועד הלווייתה ומקום ישיבת ה'שבעה' יפורסמו בהמשך.

המנוחה הייתה אשת ציבור ופעילה חברתית וסביבתית בולטת במשך שנים רבות וייסדה את ׳המועצה לישראל יפה׳. היא נולדה במצרים להוריה שהיו ילידי יפו ומוצא. להוריה לאה ושמחה היו ארבעה ילדים. אחותה הבכורה, סוזי אבן, הייתה לימים רעייתו של שר החוץ לשעבר והדיפלומט אבא אבן ז״ל.

בתקופת מלחמת העולם הראשונה גורשו הוריה בידי התורכים והגיעו ליפו. היא גדלה והתחנכה באסמאעיליה ובקהיר וסיימה תואר ראשון במתמטיקה ובפיזיקה מאוניברסיטת ויטווטרסראנד שבדרום אפריקה.

באוקטובר 1946, בתום לימודיה, עלתה לארץ ישראל והצטרפה לארגון ההגנה. באותה שנה נבחרה להשתתף במחזור הראשון של בית הספר לדיפלומטים שהקימה הסוכנות היהודית. בשנת 1947 נישאה לחיים הרצוג ז"ל, וליוותה אותו בתפקידיו בצה"ל ובחיים הציבוריים.

במהלך מלחמת העצמאות שירתה כקצינה במחלקת המודיעין ובהמשך שירתה בחיל המדע שם נפצעה קשה בפיגוע שהתרחש בבית המוסדות הלאומיים במרץ 1948. בשנים 1954–1950 ובשנית בין 1978–1975 חייתה הרצוג עם משפחתה בארצות הברית, לרגל תפקידי בעלה כנספח צבאי וכשגריר ישראל באו"ם.

בשנים 1993–1983 כיהן בעלה חיים הרצוג כנשיא השישי של מדינת ישראל. אורה המשיכה לשאת בתפקידים ציבוריים ובשנת הארבעים למדינה (1988) היא עמדה בראש מבצע "ישראל לובשת ניקיון".

מפעל חייה היה הקמה והובלה של ׳המועצה לישראל יפה׳ הארגון הסביבתי הראשון בארץ אותו הובילה במשך 40 שנה בהתנדבות.

עם תום כהונתו של בעלה כנשיא המדינה היא נשאה בתפקידים שונים, ובהם: יו"ר הוועדה הציבורית לאירועי שנת החמישים (1998), חברת מליאת רשות השידור, חברת המועצה הציבורית המייעצת למפעל הפיס, חברת חבר-הנאמנים של מוזיאון תל אביב, יו"ר אגודת הידידים של בית החולים שניידר והוגדרה כ"נשיאה הבינלאומית-אמריטה" של "המועצה לישראל יפה".

לאחר מות בעלה, הנשיא חיים הרצוג ז״ל בשנת 1997, הקימה ועמדה בראש עמותת יד חיים הרצוג, להנצחת פועלו ומורשתו.

לאורה וחיים הרצוג ז״ל ארבעה ילדים: עו"ד יואל הרצוג, תא"ל (במיל') מיכאל (מייק) הרצוג, שגריר ישראל בוושינגטון, יצחק הרצוג, נשיא מדינת ישראל, ורונית הרצוג, פסיכולוגית קלינית, אחד-עשר נכדות ונכדים וחמישה נינים.

מבית הנשיא נמסר: "בית הנשיא מבקש מהציבור הרחב ומאמצעי התקשורת לאפשר למשפחה להתכנס באבלה בשעות אלה ולהימנע מפניה ישירה ככל שניתן אל בני המשפחה. בית הנשיא משתתף בצער המשפחה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות