כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
5 דברים שאולי לא ידעתם...

'הגדת עצמאות'; וגם: איך השבת שנתה את התכנית לבן גוריון?

לרגל יום העצמאות אותו חוגגים היום בארץ ישראל לפניכם חמישה דברים שאולי לא ידעתם על אירועים ופרטים סביב היום הזה • הגדה של עצמאות, בולים וחגיגות של חרדים (אקטואלי)

ארי טננבוים | כיכר השבת |
הקדימו את הטקס כדי לא לחלל שבת. דגל ישראל (שאטרסטוק)

בין אם אתם 'חוגגים' היום ובין אם לאו, היום הזה הוא יום מעניין. לפניכם מספר עובדות שאולי לא ידעתם על יום העצמאות.

בזמן ההקמה ושנה לאחריה

את ההכרזה על הקמת מדינת ישראל בארץ ישראל הקדימו בכמה שעות על מנת לא לחלל שבת. התאריך יצא ביום שישי ה' אייר תש"ח ובשעה 00:00 בלילה תם המנדט הבריטי.

שנה לאחר הקמת המדינה חוקקה הכנסת מספר חוקים הקשורים ליום העצמאות, ביניהן ההחלטה לקרוא ליום הזה בשם הזה ולא בשם 'יום המדינה' או 'יום הקוממיות', קביעת היום כיום שבתון והחלטה לקיים את היום הזה בתאריך העברי ולא הלועזי.

כבר בשנה לאחר קום המדינה נתקלו ראשי המדינה בבעיה כיוון שה' אייר יצא בשבת וחששו מחילולי שבת. לאחר התייעצות עם הרב הראשי של צה"ל דאז, הרב גורן, הוחלט לקיים את הטקסים החגיגיים ביום ראשון ו' אייר. את טקסי הזיכרון הקדימו ליום חמישי.

החגיגות והטקסים השונים

בשנים הראשונות נערכו מצעדים ומרוצים שונים ברחבי המדינה אך כדרכו של עולם אלו הלכו ונמוגו עם השנים ולנו לא נשאר אלא את טקס הדלקת המשואות, מטס חיל האוויר וחידון התנ"ך.

את טקס המשואות מפיק מרכז ההסברה של מדינת ישראל ובו מדלקים 12 משואות כנגד שנים עשר השבטים.

ביום זה נשיא המדינה מחלק במשכנו אשר בירושלים את אות מצטיין הנשיא ל-120 חיילים וכן מחולק פרס ישראל ליזמים יוצאי דופן בתחומם.

רגע, חרדים גם חוגגים?

בשנת 1952, כחלק מרצון לייחד את ה'חג', יזם שר החינוך את 'הגדת העצמאות' ובו מנהגי היום. לאחר ביקורת של רבנים ההגדה נגנזה.

בשנותיה הראשונות של המדינה כמעט כל הזרמים החרדיים חגגו את היום הזה. עם השנים העסק הלך והסתבך ובואו לא ניכנס לזה כאן. רק נציין כי בכל יום עצמאות מונף דגל ישראל על גג ישיבת פוניבז' בעקבות הוראת המייסד הרב יוסף שלמה כהנמן זצ"ל.

ציונים מעניינים לשנת ה-75

לפני תקופה הודיע נשיא המדינה כי לרגל שנת ה-75 למדינת ישראל הוא יידון במספר רחב של חנינות שיוגשו עד לסוף שנת ה-75.

במהלך השנים יצאו מדי שנה בולים מיוחדים ליום העצמאות. במהלך השנים הפסיקו להוציא שנה אחרי שנה ולרוב מוציאים בולים מיוחדים אחת לעשור. השנה יצאו בולים הנושאים את המספר 75 והישגי המדינה שהם: ביטחון, כלכלה, תשתיות.

לרגל חגיגות 75 שנה למדינת ישראל יזמה אגודת חובבי הפרפרים בישראל, בשיתוף עם החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל, רשות הטבע והגנים, מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט וגופי טבע נוספים, את מיזם בחירת 'הפרפר של ישראל'. והפרפר הנבחר הוא... כחליל השברק. הנימוק: בעיקר בשל גווניו כחול לבן. מרשים, אין מה לומר.

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל הודיעה כי 75 אתרים שונים ברחבי הארץ פתוחים ביום הזה חינם לציבור הרחב.

ועוד כמה עובדות מעניינות:

מדינות רבות ברחבי העולם מאירות בנייני ממשל וכדומה ביום הזה בצבעי כחול לבן כאות הזדהות עם החגיגות של הישראליים. גם מנוע החיפוש של גוגל מתקשט בגדל ישראל.

בחוק כתוב כי על מבני ציבור ומקומות שונים יש להניף דגל ישראל, אך תקנה זו אינה נאכפת בפועל.

זהו יום שבתון, כאמור, אלא שראש הממשלה מוסמך להורות על קיום עבודה ושירותים שלדעתו אין להפסיקם ביום העצמאות. לרוב (וכדאי לבדוק לעומק) עובד שלא עבד ביום זה – זכאי לתשלום על יום עבודה רגיל. עובד שכן עבד ביום הזה זכאי לעד 200 אחוז מהשכר הרגיל עבור עבודתו ביום הזה.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר