הפיגוע סמוך לעלי

נקמה יהודית? מתיישבים ניתקו חשמל לכפר ממנו יצאו המחבלים

שלושה ימים לאחר הפיגוע בעלי, הבוקר מדווח כי תושבי יצהר ניתקו במהלך הלילה האחרון את החשמל, לכפר ממנו יצאו שני המחבלים שביצעו את הטבח האכזרי במסעדה בתחנת הדלק, פיגוע בו נרצחו באכזריות ארבעה יהודים הי"ד (חדשות בארץ)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
קבורת הקדוש ר' יהודה פיירמן, מהפיגוע בעלי (יונתן זינדל, פלאש 90)

הפיגוע במסעדה סמוך לעלי: תושבים מיצהר ניתקו הלילה (חמישי) את החשמל בכפר עוריף, כך מדווח הבוקר בכאן חדשות.

כפר עוריף, נמצא בדרום מערב ליצהר, וזה הכפר ממנו יצאו שני המחבלים שביצעו את הפיגוע הרצחני בתחנת הדלק סמוך לעלי לפני כשלושה ימים.

בדף היססבוק שלהם נכתב: "צריך לשנות תפיסה במלחמה בטרור. האחריות על הפיגוע הקשה היא על כל הכפר - רק לחץ אזרחי על סביבת המחבלים יביא לשינוי".

עוד נכתב לאחר הניתוק: "החשמל שלהם לא יעבור דרכנו. הפסקת החשמל המכוונת בכפר עוריף נמשכת מאז הלילה, ללא שום עדכון על פתרון הבעיה".

כזכור וכפי שדווח אתמול, 1,000 יחידות דיור חדשות יוקמו ביישוב עלי, בעקבות הפיגוע, כך החליטו ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון גלנט והשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ'.

בהודעת לשכת ראש הממשלה נכתב כי "התשובה שלנו לטרור היא להכות בו בעוצמה ולבנות את ארצנו".

ראש המועצה האיזורית גוש עציון יו"ר מועצת יש"ע שלמה נאמן הגיב: "ידעו כל מבקשי רעתנו, אנחנו כאן כדי להישאר.

אלישע אנטמן, נחמן שמואל מורדוף, הראל מסעוד ועופר פיירמן הי"ד, וזירת הפיגוע (צילום: המשפחה, בני עקיבא, חיים גולדברג - כיכר השבת)

ארבעה בני אדם נרצחו וארבעה נפצעו בפיגוע הירי שביצעו אחר הצהריים (שלישי) שני מחבלים בתחנת הדלק שבכניסה ליישוב עלי בבנימין, במה שנחשב לאחד הפיגועים הקשים בתקופה האחרונה.

16:05 - אזרחים וכוחות הביטחון ששמעו את הירי, מיהרו למקום - והחלו לחתור למגע בניסיון לחסל את המחבלים. מוראל מואיז ניקר, סייר של היישוב עלי, ואזרח נוסף שהיה באמצע למלא אוויר בגלגלי רכבו, הסתער עם הנשקים וחיסלו בתחנת את הדלק את מוהנד שחאדה.

הרגעים שאחרי הפיגוע (צילום: ערבי, לפי סעיף 27א)

ניקר, נפצע מהירי ופונה לבית החולים בילינסון, משם סיפר כי שמע ירי, הבין שזה מתחנת הדלק וטס עם רכבו למקום. "כשהגעתי, פתחתי את הדלת, יריתי עליו, הוא ירה עליי, לא הפסקתי לירות עד שהוא הפסיק לזוז".

אביעד גדות, סיפר כיצד אחיו, חיסל את המחבל: "אחי הגיבור. תחנת דלק עלי. מנפח אוויר. הילדים ברכב. לפתע רכב עם ערבים 15 מטר מהם. מבט מחשיד. בנו רצה לנפח יחד איתו את הגלגלים, אבל אחי חשד ובקש שישאר. לפתע דלתות נפתחות והם פורקים עם M16 ומתחילים לירות. לרצוח יהודים. הילדים נשכבים על רצפת הרכב. אחי מאגף מחבל אחד ויורה בו 10 כדורים עד שהוא נופל".

כך חוסל המחבל בתחנת הדלק

בנתיים, תושב איתמר, שנכנס עם רכב הטויוטה שלו כדי לתדלק, שמע יריות ויצא מהרכב כדי למצוא מסתור. המחבל השני, חאלד סבאח, שרץ תחילה לכיוון הגדר של התחנה, חזר למקום - נכנס לטויוטה הלבנה, ונמלט מהמקום.

16:20 - כוחות הביטחון שהוקפצו למקום, מזהים כי ישנם מספר מחוסרי הכרה בזירה. כוחות ההצלה מתחילים לבצע פעולות החייאה ונאלצים לקבוע את מותם של הפצועים, בשטח.

במקביל, מתברר לכוחות הביטחון לאחר חקירה מהירה, כי אחד המחבלים נמלט מהמקום, ברכב גנוב. עובדה זו, סייעה להם במעקב הצמוד אחריו.

הרמטכ״ל בהערכת מצב בזירת הפיגוע בעלי, בהשתתפות מפקד פיקוד המרכז, מפקד אוגדת יהודה ושומרון, נציגי שב״כ ומשטרה (צילום: דובר צה"ל)

17:45 - במהלך נסיעתו צפונה, נכנס המחבל עם הרכב לשכם, וניסה להמשיך לג'נין - שם כנראה ביקש למצוא מקלט. ליד אלון מורה, הוא זיהה מחסום של צה"ל, שהוקם כחלק מהמרדף אחריו, הוא עצר את הרכב, נטש אותו ועלה על מונית פלסטינית צהובה.

שעתיים חלפו מהרגע בו החלו המחבלים לטבוח באזרחים בתחנת הדלק ובמסעדת 'חומוס אליהו' במקום - עד אשר תם המצוד אחר המחבל שנמלט, עם חיסולו בידי לוחמי ימ"מ ויחידת טקילה של השב"כ.

17:55 - כוח של חטמ"ר שומרון, בראשות המח"ט שמעון סיסו, איתר את הרכב הגנוב, שננטש - ומצא בו את אחד מרובי ה-M-16 ששימשו את המחבל לביצוע הפיגוע.

18:20 - קצת יותר משעתיים לאחר שהחל הפיגוע, צוות טקילה של השב"כ ולוחמי הימ"מ, עוקבים אחר המונית שבה נמצא המחבל. הם עוצרים את המונית, בכפר טובאס - ומחסלים אותו, מיד כשניסה להימלט מהמונית.

זירת הפיגוע בכניסה ליישוב עלי (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

בהודעה משותפת לדוברות שב"כ, דובר צה"ל ודוברות מג"ב, נאמר כי "כוחות של שב"כ וימ"מ ניהלו מרדף אחר המפגע שנמלט מהזירה. במהלך הפעולות המודיעניות והמבצעיות של שב"כ, אותר רכב הטויטה עימו ברח מהזירה ובתוכו נשק שככה"נ שימש אותו בפיגוע. במהלך ניסיון המעצר, ניסה החשוד לברוח מהרכב, נורה ונוטרל ע"י הכוחות. ללא נפגעים לכוחותינו".

"כיכר השבת" עם כל פרטי הפיגוע - דקה אחר דקה:

16:00 - שני המחבלים המזוהים עם הזרוע הצבאית של המאס, מוהנד שחאדה בן ה-25 וחאלד סבאח בן ה-24, תושבי הכפר עוריף באזור שכם, הגיעו מספר דקות לפני השעה 16:00 אל תחנת הדלק, ברכב שברולט בצבע שחור. ברכבם היו שני רובי M-16, סכינים ובקבוק בנזין.

המחבלים חאלד מצטפא לטיף צבאח ומוהנד פאלח שחאדה

שני המחבלים יצאו מהרכב, ופתחו בירי לעבר אזרח ששהה בתחנת הדלק. האזרח, נמלט אל מסעדת חומוס אליהו שבתחנה. אחד המחבלים רדף אחריו ונכנס אל המסעדה, שם פתח בירי ללא הבחנה.

במסעדה, נרצחו שלושה - אלישע אנטמן הי"ד בן 18 תושב עלי, תלמיד כיתה י"ב בישיבת בני עקיבא, הראל מסעוד הי"ד, בן 21, תושב יד בנימין, ונחמן שמואל מורדוף הי"ד, בן 17, תושב היישוב אחיה בבנימין

ארבעת הנרצחים בפיגוע - אלישע אנטמן, הראל מסעוד נחמן שמואל מורדוף ועופר פריימן

דקות לאחר מכן, חזרו המחבלים לתחנת הדלק, שם ירו למוות בעופר פריימן, בן 63 מעלי, שבדיוק תדלק את רכבו. לאחר מכן, הם התפצלו, וכל אחד מהם רץ לכיוון אחר.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות