כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
בתשובה לבג"ץ

המדינה מבהירה כי לא תפנה את חומש: "חשיבות מדינית"

"מאז שבג"ץ הוציא צו על תנאי החליטה המדינה להסדיר את הבנייה, העבירה את הבעלות על אדמות המדינה שבסביבה לידי המועצה אזורית שמרון וכי מתקיימים הליכים לאישור בנייה" (חדשות)

(צילום: פלאש 90)

המדינה השיבה הבוקר (שישי) לעתירות שהוגשו לבג"ץ בדרישה לפנות את ישיבת חומש שבצפון השומרון, ובין השאר הזכירה את העובדה שהישיבה הועברה למיקום חדש - חודשיים לאחר ביטול חוק ההתנתקות.

לטענת המדינה, על אף שהעברה זו בוצעה בניגוד לחוק, הכוונה הייתה לאפשר "נוכחות ישראלית זמנית" במקום, עד "להשלמת ההליכים הנדרשים לביסוס נוכחות קבע במקום".

"בעקבות תיקוני החקיקה ותחיקת הביטחון הרלוונטיים לענייננו, איסור השהייה של ישראלים במרחב מכוח חוק ההתנתקות אינו בתוקף עוד. משמעות הדבר היא כי אין מניעה חוקית לעצם שהייתם של ישראלים באדמות המדינה במרחב".

"הבנייה אשר שימשה את הישיבה שהייתה מצויה על אדמות פרטיות במרחב חומש הוסרה, הגם שאגב כך, בנייה חדשה המשמשת לצורכי ישיבה זאת הוקמה במרחב הסמוך, על גבי אדמות מדינה מוסדרות".

עוד נכתב כי "שטח אדמות המדינה צורף לתחום המועצה האזורית שומרון, וניתנה למועצה האזורית שומרון הרשאה לתכנון של שטח זה, ואף הוגשה ללשכת התכנון פרוגרמה לתכנית, לגביהמתנהל שיח מקצועי בימים אלה".

"לאור פינוי הקרקע הפרטית שבה הייתה מצויה הישיבה במקום, והעובדה כי אין כיום מניעה בפני בעלי הקרקעות הפרטיות במקום לגשת אל אדמותיהם (למעט באשר לדרכים שחלקן עוברות במקרקעין פרטיים), עמדת המדינה היא כי אין מקום להתערבות בית המשפט בפעולות המדינה, ולהוצאת צו מוחלט בעתירה זו".

בתשובה נכתב גם כי "לאור חשיבות העניין, הדרג המדיני מבקש להדגיש בפני בית המשפט הנכבד כבר בפתח הדברים, כי על רקע רצח תלמיד הישיבה שהתרחש במקום, עצם השמירה על נוכחות ישראלית מתמדת במרחב, על גבי אדמות מדינה, כדין, ומבלי להפריע לשימוש בעלי החלקות הפרטיות באדמותיהם, נושאת עימה חשיבות מדינית ראשונה במעלה".

המדינה טענה כי "שיקולי הדרג המדיני ביחס לאכיפה נגד הבינוי הבלתי חוקי באדמות המדינה, מבוססים על הכוונה להסדיר את השהות הקבועה של הישיבה באדמות המדינה במקום, ועל הפעולות השונות שכבר ננקטו בפועל לשם כך, לרבות שינוי המצב המשפטי החל על השטח בחקיקה ראשית ובתחיקת האזור".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר