כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
נזכור ולא נשכח

בהיקף של יותר מ-7 מיליון שקל: הממשלה אישרה הרחבת פרויקט לתיעוד שורדי שואה

רה״מ נתניהו: ״ננצור את זכרונותיהם, נעביר אותם לדורות הבאים - ותמיד נבטיח את עתידנו״ | סגן השר אורי מקלב: ביטוי לגבורת הרוח שאנו שומעים מהניצולים לטובת הדורות הבאים" (חדשות)

יוני גבאי | כיכר השבת |
תיעוד חשוב. ראש הממשלה נתניהו והשר שיקלי (צילום: Photo by Yonatan Sindel/Flash90)

הממשלה אישרה היום (ד׳), את הצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו יחד עם שר התפוצות והשוויון החברתי עמיחי שיקלי, למתן תקציב של יותר משבעה מיליוני שקלים עבור מיזם ייחודי בהובלתם של השר עמיחי שיקלי וסגן השר אורי מקלב לאיסוף עדויות מצולמות של שורדי שואה;

בנוסף, אושרה הצעתם של ראש הממשלה נתניהו והשר שיקלי להרחבת יעדי המיזם, כך שיושם דגש מיוחד על הנגשת העדויות לכלל הציבור במספר שפות, ויתאפשר השימוש בתוצריו למטרות חינוכיות ולמאבק אנטישמיות.

בשנת 2022 במסגרת החלטה 1916 אישרה הממשלה בראשותו של יאיר לפיד, תכנית ייחודית לאיסוף עדויות מצולמות של שורדי שואה בארץ ובעולם, שנועדה להנגיש את עדויות השורדים לציבור בארץ ובעולם ולשמש כבסיס לבניית תהליך חינוכי ללימוד השואה ולמאבק בהכחשתה.

החלטת הממשלה שהתקבלה היום כהמשך להחלטת הממשלה הקודמת בנושא, קבעה כי יוקם צוות היגוי בהשתתפות נציגי משרד ראש הממשלה, המורשת, החינוך, החוץ, התפוצות והמאבק באנטישמיות, הרווחה והביטחון החברתי, התרבות והספורט ויד ושם, צוות שילווה את גיבוש המתווה לביצוע התכנית, את שלב איסוף העדויות ויערוך בקרה אחר הנעשה בעדויות שייאספו

לצורך ביצוע התכנית, אושר תקציב בסך 7.15 מיליון ש״ח לשנים 2023-2024, תקציב שמקורותיו מתחלקים בין המשרד לשוויון חברתי, הרשות לפיתוח כלכלי חברתי של המגזר החרדי, משרד רה"מ, משרד המורשת, משרד התפוצות והמאבק באנטישמיות, משרד התרבות והספורט ומשרד החוץ.

התקציב שתעמיד הרשות לפיתוח כלכלי-חברתי של המגזר החרדי בראשות סגן השר אורי מקלב, יוקצה לתיעוד שורדים מקהילות שונות בחברה החרדית, שתיעודם נעשה בחסר עד היום. עוד אושרה הצעתו של השר שיקלי שקובעת כי במסגרת התכנית יושם דגש על הנגשת העדויות בשפות שונות במאגר מידע החשוף לציבור, כך שיתאפשר שימוש בתוצרים, לטובת עריכה והפקת חומרים חינוכיים למאבק באנטישמיות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר החלטת הממשלה היום: ״מול תופעות של הכחשות שואה וגילויי אנטישמיות ברחבי העולם, העברנו היום החלטה שתסייע לשמר את זכר השואה. אנו מרחיבים את המיזם החשוב של איסוף עדויות ממקור ראשון, מניצולי השואה, אלו שהצליחו לשרוד בגבורה את זוועות הנאצים, שניסו להשמיד את עמנו על אדמת אירופה. הם לא הצליחו, וניצולי השואה המשיכו את מורשתו המופלאה של העם היהודי והקימו משפחות בארץ ישראל ובעולם. אנחנו מחויבים לדאוג לזכויותיהם ורווחתם של ניצולי השואה. ננצור את זכרונותיהם, נעביר אותם לדורות הבאים, ותמיד נדאג להבטיח את עתידנו״.

השר לשוויון חברתי עמיחי שיקלי התייחס להחלטת הממשלה ואמר בין השאר: ״הנצחת השואה היא חוב קדוש שלנו כחברה וכממשלה, ונפעל בכל המשאבים שיש כדי להשלים את המפעל הזה באופן הראוי ביותר״.

סגן השר אורי מקלב מסר בתגובה להחלטת הממשלה: ״אנחנו שמים דגש בפרויקט זה להביא תיעוד אוטנטי ומסורתי, בכדי לתת ביטוי הולם לגבורת הרוח שאנחנו שומעים יום יום מהניצולים לטובת הדורות הבאים. זו חובתנו המוסרית ערכית והחינוכית לעשות את התיעוד החשוב הזה למען הדורות הבאים שיהיו כעדות חיה לטרגדיות והזוועות שהיו בשואה״.

שר המורשת הרב עמיחי אליהו אמר: ״ההחלטה הזו היא חוב מוסרי והיסטורי שאנו חייבים לשורדי השואה. העדויות האלה הינן בעלות ערך רב, לא רק עבור הדור הזה, אלא גם עבור הדורות הבאים, הן משמשות כלי חינוכי חשוב ללמוד על השואה, על הזוועות שידע העם היהודי, ועל חשיבות המאבק באנטישמיות ובכל צורה של אפליה״.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר