בעיצומה של המלחמה

אושרה להפקדה תכנית להקמת יישוב חדש בעוטף עזה 

למרות ההתנגדויות של ראשי הרשויות ביישובי הדרום הסמוכים לרצועת עזה, המועצה לתכנון ולבנייה אישרה להפקיד להתנגדויות את הקמת היישוב 'חנון' בשטח מועצת שדות נגב | תושבי האזור מחו: "הממשלה לא מסוגלת לתת מענה ליישובים הקיימים" (חדשות)

דוד הכהן | כיכר השבת |
"בירכו על המהלך" שר השיכון גולדקנופף ומנכ"ל המשרד מורגנשטרן (צילום: Photo by Yonatan Sindel/Flash90)

בעידוד הממשלה ובעיצומה של המלחמה - המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה היום (שלישי) להפקיד להתנגדות הציבור תוכנית להקמת יישוב חדש בעוטף עזה. מדובר ביישוב 'חנון', המתוכנן להיבנות בתחומי המועצה האזורית שדות נגב, בין נתיבות לקיבוץ סעד, בטווח 7 ק"מ מרצועת עזה.

היישוב החדש צפוי לכלול כ-500 יחידות דיור עבור 1,800 תושבים דתיים וחילוניים.

המועצה הודיעה כי לאחר ששמעה את המוזמנים ואת לשכת התכנון המחוזית וקיימה דיון בתכנית בהתאם לסעיף 13 לתמ"א 35, ולאחר שבחנה את השפעתו של היישוב על העיר נתיבות ועל היישובים הכפריים הקיימים במרחב, השתכנעה בחשיבות להקמת היישוב החדש נוכח מיקומו המוצע במרחב חבל התקומה (אזור יישובי עוטף עזה שנפגעו במתקפת הטרור).

שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף אמר בדיון המקדים להחלטה: "אישור הפקדת התוכנית הינו צעד נוסף בחיזוק עוטף ישראל, בימים אלו אני עורך סיורים ביישובי קו העימות בצפון ובדרום, בהם עולה קול ברור על הצורך בביטחון וקידום התיישבות בארץ. אישור ההפקדה היום נותנת מענה לכך ומקדמת את בניין הארץ. משרד הבינוי והשיכון ימשיך לפעול לתכנון, לבנייה, לפיתוח ולחיזוק ההתיישבות ביתר שאת, תוך שמירה על רציפות תפקודית למשק על כל מרכיבו."

עו"ד רון צין ממשרד עוה"ד ארנון, תדמור-לוי המייצג את עיריית נתיבות, אמר בדיון: "אם אחים אנחנו - אז אל תאשרו את היישוב הזה, כי הוא איוולת שאין כדוגמתה". לדבריו, "אם המועצה הארצית רוצה לתרום - עליה לא לאשר את הקמת היישוב, ולהמתין שהמלחמה תיגמר, ואז לעשות דיון עם גורמי ביטחון על התפיסה הביטחונית".

עו"ד צין הוסיף: "אנחנו רואים שפיזור היישובים סביב עזה כשלה לפני חודש, ואתה הולכים רק להוסיף על זה. אתם הולכים לעשות שטות שהמטרה שלה היא לתת אתנן פוליטי למועצה האזורית. כל מתכנן שהוא צד לדיון הזה יגיד לכם שזו איוולת".

במינהל התכנון ציינו היום כי הקמת היישוב מהווה "צעד משמעותי בחוסן ההתיישבותי, במענה לביקוש לבנייה כפרית ובהזרמת תקציבים לפיתוח העוטף והסביבה". עוד נמסר כי לאחר ששמעה את המוזמנים בדיון ובחנה את השפעת היישוב על העיר נתיבות והיישובים הכפריים הקיימים המרחב, המועצה הארצית השתכנעה בחשיבות בהקמת היישוב החדש, נוכח מיקומו המוצע במרחב חבל התקומה

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן שהשתתפה בדיון בירכה על המהלך ותמכה בהקמת היישוב החדש בהקדם.

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון , יהודה מורגנשטרן אמר כי "היום אושר צעד משמעותי נוסף לקידום בניית היישוב החדש חנון, המינהל לענייני הכפר במשרד יחל בשלב הבא תכנון תב"ע וקידום התוכנית לקראת שיווק. זוהי תקומת ישראל הלכה למעשה. בניה ויישוב כל חבלי הארץ הינה מטרת המשרד ונמשיך לפעול לקידום וביצוע מטרה זאת."

יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, נתן אלנתן בירך על המהלך: "ההחלטה על הקמת יישוב חדש בחבל התקומה, מקבלת משנה תוקף בעת הזאת בו מדינת ישראל מדברת על היום שאחרי המלחמה. הקמת היישוב הינו צעד חשוב לחיזוק ההתיישבות באזור, ויהווה כלי נוסף עבור מנהלת תקומה כחלק ממגוון הפתרונות הנבחנים בימים אלה לאזור".

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח אמר: "מינהל התכנון פועל כתף אל כתף עם מינהלת התקומה כדי לתת מענה לפתרונות שייתנו מענה לכלל האוכלוסייה ובדגש על קהילות חבל התקומה, תוך הבנת הצרכים מהשטח. הקמת היישוב חנון כיישוב קהילתי יחזק ויהיה חלק משיקום חבל התקומה, תוך הזדמנות של הסתכלות חדשה על המרחב, וחשיבה תכנונית חדשה. זהו רק חלק מסל הפתרונות שאנו מגבשים לשיקום האזור".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר