נהלים מיוחדים

עובד סוציאלי - לכל חטוף; כך משרד הרווחה ילווה את החטופים שיחזרו 

נוהל שגובש במשרד הרווחה קובע כי מיד לאחר שחרור החטופים הם ילוו על ידי עובדים סוציאליים בכל תהליך החזרה לחברה בישראל | השר מרגי: "לכל חטוף וחטופה שיחזרו יוצמד עו״ס שיעניק להם מעטפת רגשית וחומרית וסיוע במיצוי זכויות מול הגופים הממשלתיים" (חדשות)

מישאל לוי | כיכר השבת |
שר הרווחה והשירותים החברתיים יעקב מרגי (צילום: דוברות)

במשרד הרווחה גיבשו יחד עם הגופים הרלוונטיים מספר נהלים שיופעלו מיד עם חזרתם של החטופים לישראל.

על פי הנוהל שגובש הם ילוו באופן צמוד על ידי עובדים סוציאליים, החל משלב שחרורם מהבדיקות הרפואיות בבתי החולים. בנוסף, עובדת סוציאלית קבועה תוצמד לכל אדם ומשפחה שתדאג לכל צרכיו ותהווה גורם מתכלל למגוון אנשי המקצוע.

העובדים והעובדות הסוציאליות שצוותו למשימה עברו הכשרות ייעודיות בהתמודדות עם טראומה, וכל עובד יודע מי החטוף שיהיה תחת אחריותו וכבר נמצא בקשר עם בני המשפחה שנמצאים בארץ.

על פי הנוהל, מרגע החזרתו של החטוף לביתו, יפעלו העובדים הסוציאליים להערכת את צרכיהם של השבים ובני משפחתם בשיתוף המחלקה לשירותים חברתיים במקום מגוריהם. על העובד הסוציאלי מוטל לפעול להנגשת שירותים ומשאבים בהתאם לצרכיהם והעדפותיהם החומריות והרגשיות. תפקיד העו"ס הינו גם מיצוי זכויות מול גופים ממשלתיים אחרים תוך פתרון של בעיות והסרת חסמים.

במקרה שבו החטוף ששוחרר חוזר ליישוב אחר ממקום מגוריו הקבוע, על העובדים הסוציאליים ברשות הקולטת ליצור קשר עם המחלקה לשירותים חברתיים ברשות האם, ולאסוף את כל המידע הרלוונטי.

במקרים של קליטת חטופים ששוחררו ועוברים לבתי המלון שבהם שוהים המפונים, קובע המשרד כי יש למנות לכל אחד מהמשוחררים עו"ס שילווה אותו שאינו מצוות העו"סים שנמצאים במלון באופן קבוע. תפקידו של עו"ס זה יהיה בין היתר לדאוג לכך שלמשוחרר יהיה מרחב פרטי, ולהיענות לכל הצרכים שעולים מהחטוף ששוחרר ומבני משפחתו ואם יש צורך, ידאג לפתרון מגורים אחר.

כמו כן קובע הנוהל כי במקרה של יותר מבן משפחה אחת ששוחרר, יש להעדיף טיפול על ידי עו"ס אחד ככל שניתן, על מנת לא להקשות על בני המשפחה עם מספר רב של אנשי מקצוע.

העובדים הסוציאליים שמלווים את משפחות החטופים שלא צפויים להשתחרר בעסקה הנוכחית, ימשיכו וילוו את המשפחות בכל צורך שהוא עד להשבתם של כלל החטופים.

מנכ"ל משרד הרווחה ינון אהרוני (צילום: דוברות)

שר הרווחה והביטחון החברתי יעקב מרגי מסר: "יחד עם כל עם ישראל אנו מצפים ומייחלים לשובם של החטופים הביתה. משרד הרווחה נערך עם משנה סדורה לטיפול בחטופים שיחזרו מהשבי. גורמי המקצוע עברו הדרכות ייעודיות, לכל חטוף וחטופה ולכל ילד שיחזרו יוצמד עו״ס שילווה אותם צמוד ויעניק להם מעטפת סוציאלית רגשית וחומרית וסיוע במיצוי זכויות מול כלל הגופים הממשלתיים. נעשה הכל, ונעמיד את כל המשאבים והאמצעים כדי לסייע להם להתגבר על הקושי והטראומה"

מנכ"ל משרד הרווחה והביטחון החברתי ינון אהרוני מסר: "העובדות הסוציאליות של שירותי הרווחה במשרד ובמחלקות לשירותים חברתיים בשלטון המקומי ערוכים למתן טיפול עוטף ומקצועי לכל מי שנפגע באירועי השביעי באוקטובר ובכלל זה אנו מחויבים גם לדאוג לשלום של חטופים ששבים משבי חמאס. במקביל אנו פועלים מול מערכות שותפות כגון מערכת הבריאות, הצבא והביטוח הלאומי על מנת להעניק לשבים מעטפת שירותים וטיפולים שיסייעו להם לעבד את הטראומה"

במקביל, פרסם המשרד תדריך מקצועי לעו"סים, אנשי טיפול ואנשי צבא שיהיו הראשונים להיפגש עם ילדים ששבו מעזה. התדריך מחולק לשלושה שלבים: שלב הקבלה של הילדים (24 שעות ראשונות), השבוע הראשון, וחצי השנה הראשונה והוא מגדיר בפירוט כיצד יש לנהוג על מנת שלא להעמיק את הטראומה שחוו הילדים. על פי התדריך על העו"סים להיות מוכנים עם כל המידע על המשפחה של הילד, הקהילה שלו, וההקשר המשפחתי קהילתי שבו אירעה החטיפה ומה קרה לבני משפחתו של הילד.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר