הגליה במקום חיסול?

המגעים להפסקת אש: אלו ההסכמות שהושגו, וזו סיבת העיכוב

סוכנות הידיעות 'רויטרס' דיווחה בהרחבה על המגעים להפסקת אש בין ישראל לארגון הטרור חמאס | מה הוסכם, על המחלוקת ומה היתה ההצעה הישראלית? (חדשות)

יוני גבאי | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-י"ד בשבט תשפ"ד | 24.01.24
פעילות לוחמי צוות הקרב של חטיבה 7 בחאן יונס (צילום: דובר צה"ל)

המגעים להפסקת אש: ישראל וארגון הטרור חמאס הסכימו "עקרונית" על הפסקת אש שתימשך חודש ימים ובמסגרתה תתבצע עסקה לשחרור חטופים משבי החמאס בתמורה לשחרור מחבלים מהכלא הישראלי, כך לפי הדיווח בסוכנות הידיעות 'רויטרס'. ה'וול סטריט ג'ורנל' מדווח כי בחמאס מוכנים לדון בשחרור "כל הנשים והילדים האזרחים" החטופים, בתמורה להפסקה משמעותית במלחמה.

לפי הדיווח ב'רויטרס', על התיווך בין הצדדים אחראים ארה"ב, מצרים וקטאר, אך הם המגעים נתקלים בקשיים בעקבות המחלוקת על המשך הלחימה עם תום העסקה.

החמאס דרש תחילה הפסקת אש שתימשך כמה חודשים, אך הצדדים - כך לפי הדיווח - הגיעו להסכמות על "הפקסת אש ראשונית" שתימשך חודש. כעת, החמאס מתעקש שלא להתקדם עד שתהיה הסכמה על תנאי הפסקת האש הקבועה, אותה הוא דורש כחלק מהעסקה הכוללת. הארגון מבקש ערבויות לכך שהפסקת האש הקבועה אך תגיע לאחר הפסקת האש הראשונית שתימשך חודש ימים. החמאס, ממשיך להתעקש על כך ששחרור החטופים יתרחש רק במסגרת סיום המלחמה ונסיגת צה"ל מהרצועה.

גורם בכיר בחמאס אמר ל'רויטרס' כי ישראל הציעה לסיים את המלחמה עם הגלייתם של שישה בכירים של החמאס מרצועת עזה - בהם מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר ו ראש הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דף, אך החמאס, לדבריו, דחה את ההצעה על הסף.

ב'רויטרס' מציינים עוד בשם חמישה גורמים כי ישראל לא מוכנה לדון באף תרחיש לסיום המלחמה שאינו כולל את פירוק החמאס.

מאמצי התיווך של קטאר, ארה"ב ומצרים, התמקדו בשחרור מדורג של חטופים ישראל, תחילה אזרחים ולאחר מכן חיילים, וזאת בתמורה להפוגה בלחימה, שחרור מחבלים והכנסת סיוע הומניטרי נוסף. סבב השיחות האחרון, כך לפי הדיווח, החל ב-28 בדצמבר.

גורם שמעורה בשיחות הגדיר אותן כ"אינטנסיביות" ואמר שלדעתו ניתן להגיע לעסקה "בכל רגע".

החמאס, כך לפי גורם אמריקני, ביקש תחילה לשחרר את כל המחבלים מהכלא הישראלי - כולל אלה שהשתתפו בטבח הנורא בשמחת תורה. אך מאז, הוא ריכך את דרישתו.

בתוך כך, ה'וול סטריט ג'ורנל' מדווח מפי מקורות במצרים, כי גורמים רשמיים בחמאס אמרו שהם מוכנים לדון בשחרור "כל הנשים והילדים האזרחים" החטופים, בתמורה להפסקה משמעותית במלחמה. לפי הדיווח, מדובר ב"תפנית משמעותית" בעמדת ארגון הטרור.

ה'וושינגטון פוסט' מפרט את שלבי המתווה שמתגבש לעסקה בין ישראל לחמאס. לפי הדיווח, ההסכם יכלול כמה שלבים בשחרור החטופים.

בשלב הראשון, החמאס ישחרר כעשרה נשים וילדים שהיו אמורים להשתחרר בהסכם הקודם עם ישראל. בשלב השני, החמאס ישחרר כ-40 חטופים חולים, פצועים וקשישים וחיילות ישראליות. בשלב השלישי, החמאס ישחרר חטופים גברים, חיילים ואת הגופות שבהן הוא מחזיק.

בתמורה לשחרור השבויים, ישראל תשחרר מחבלים מבתי הכלא, אך הפעם היחס יהיה יותר משלושה מחבלים על כל חטוף ישראלי כפי שהיה בפעמים הקודמות.

לפי הדיווח, בין המחבלים שישוחררו - יהיו גם מחבלים רוצחים וייתכן שאף מרואן ברגותי ישוחרר.

אמש, נפגש ברט מקגורק, שליחו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן למזרח התיכון, עם ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, בקהיר, לדיון על הדרכים להתקדם לעסקת שחרור חטופים.

דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון קירבי, אמר אמש כי השיחות על עסקת חטופים "רציניות מאוד".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר