מזיקים, מזרנים וצפיפות הזויה

המלחמה גרמה למשבר כליאה בלתי נסבל | אלו הנתונים

בסנגוריה הציבורית פרסמו הבוקר דו"ח מיוחד שהוכן בחודשיים האחרונים מביקורים בבית הסוהר | בדו"ח עלו בעיות חמורות ביותר, בין היתר: מצב היגייני גרוע, הלנה על הרצפה, בעיית מזיקים ומחסור בציוד בסיסי (חדשות)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
בית סוהר בצפון | ארכיון (צילום: דוד כהן/פלאש90)

משבר כליאה חסר תקדים: בסינגוריה הציבורית פרסמו הבוקר (שלישי) נתונים קשים מאוד על תנאי הכליאה מאז החלה מלחמת חרבות ברזל - צפיפות לא אנושית, תנאי מחייה ירודים, מצב היגייני גרוע ובעיית מזיקים.

מאז החלה המלחמה התווספו אלפי אסירים למתקני הכליאה והאסירים הפלילים מצטופפים בתנאים קשים לאסירים הביטחוניים מחוסר מקום בבתי הסוהר, כאשר חלק מהאסירים ישנים על הרצפה.

בכלא כרמל נתקלו המבקרים בתא אחד שבו נכלאו 13 אסירים, עם תא שירותים אחד. בבית הסוהר אשל שבדרום אסירים סיפרו, כי קיימת תופעה של כניסת חולדות לתאים דרך חורי הביוב.

בכלא דמון האסירים ישנים על מזרונים על הריצפה. במתקן המעצר בירושלים מצאו המבקרים כי היו מיטות עצורים היו ללא מזרונים, ונמסר למבקרים שהוצאת מזרונים מהתאים נעשית בהתאם לנהלי שב"ס ביחס לטיפול בעצורים ביטחוניים - וכן נמסר כי בכל יום בין השעות 5:00 - 21:00 מופסקת אספקת החשמל לתאים ונלקחות השמיכות. העצורים הלינו בפני המבקרים על כך שגם בזמני הארוחה, אין חשמל בתא והם אוכלים בחושך.

מנהל מחלקת ייצוג אסירים בסניגוריה הארצית, עורך הדין גיל שפירא, אמר לאחר הגשת הדוח, כי חייבים לטפל בזה מיידי.

בין הפעולות שדורשים לנקוט: הפחתת שימוש במאסרים קצרים, קיצור משך המאסר באמצעות מנגנון שחרור על-תנאי, חופשה מיוחדת לאסירים הנמצאים לקראת תום תקופות מאסרם, מעצר בית בפיקוח אזיק אלקטרוני - ואלו רק חלק מהפתרונות המוצעים לטיפול מיידי במשבר הכליאה.

משב"ס נמסר בתגובה: "עם פרוץ מלחמת "חרבות ברזל" פועל שירות בתי הסוהר תחת מצב חירום כליאתי בקליטת אלפי אסירים ביטחוניים ופליליים. עם כניסתו של ממלא מקום נציב בתי הסוהר, גונדר קובי יעקובי ביקש לקבל לידיו את מצבת הכליאה והנחה על ביצוע פעולות מידיות ובהן קידום תכנית להוספת מקומות כליאה, המשך תכנון מצבת הכליאה בשים לב להחלטות בג"צ, ושמירה על שלום הסגל וביטחונו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר