התרגיל והסערה

נתניהו דורש תשובות מצה"ל: "אטימות לב כלפי אחינו ואחיותינו מיו"ש"

בעקבות התרגיל שדימה חטיפה של ערבי בידי מתיישב ראש הממשלה דורש תשובות ותחקיר מצה"ל | "איני מוכן לקבל אטימות לב כזאת כלפי אחינו ואחיותינו ביהודה ושומרון״ (חדשות)

דוד הכהן | כיכר השבת |
התרגיל ונתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו דורש תשובות ותחקיר מצה״ל בעקבות התרגיל שדימה חטיפה של ערבי בידי מתיישב. כך פרסמה היום (שלישי) לשכת ראש הממשלה.

״התרחיש הפיקטיבי הזה מנותק מהמציאות, לא ראוי ועושה עוול לציבור שלם ויקר של המתיישבים בזמן שרבים מהם נלחמים בחירוף נפש ואף נופלים למען הגנת ישראל", מסר נתניהו. "איני מוכן לקבל אטימות לב כזאת כלפי אחינו ואחיותינו ביהודה ושומרון״.

כזכור וכפי שפורסם ב'כיכר השבת', אוגדת איו"ש פתחה אתמול בתרגיל אוגדתי שמדמה תרחיש קיצון של אירועי חטיפת חיילים, טבח בישובים ופיגועים קשים בדומה לטבח בעוטף עזה. את התרגיל הובילו אלוף הפיקוד יהודה פוקס ומפקד אוגדת איו"ש החדש תת אלוף יקי דולף, לצד קצין אג"מ בפיקוד מרכז אל"מ רועי צוויג ובכירים נוספים שנכחו בשטח לצד הכוחות.

אלא שבמקביל לתרגיל הטבח שהתקיים בגזרות אחרות, קיימו הכוחות תרגיל נוסף בכפר פונדוק בשומרון, שם תורגל תרחיש של מתיישבים יהודים שהציתו רכבים וחטפו ערבי בעקבות רצח תינוקת יהודיה.

החיילים שדימו את המתיישבים בתרגיל, לבשו ווסטים ועליהם הכיתוב "בימוי אויב". למקום הוקפצו במסגרת התרגיל כוחות החטיבה היהודית בשב"כ ויחידת דובדבן כדי לטפל במתיישבים שלפי התרגיל נמלטו לישוב רמת גלעד הסמוך. האלוף ומפקד האוגדה נכחו בשטח ופיקחו על התרגיל מקרוב.

התרגיל

לפי חלק מהדיווחים, חיילים שהשתתפו בתרגיל זעמו על כך שצה"ל רואה במתיישבים כאויב בדומה למחבלים האחרים בתרגיל, וחלק מהקצינים והחיילים נטשו את התרגיל בזעם.

בגזרות אחרות ביהודה ושומרון תורגלו מוקדם יותר אירועי חטיפות של חיילים בגזרת עציון וטול כרם וכן אירוע עם מספר הרוגים קטסטרופלי בהר חברון. בתחנת דלק כוכב יעקב תורגל פיגוע מטען צד מסוג כלימגור וכן תורגלו תרחישים של חשש לירי טילי נ"ט בידי מחבלים ביהודה ושומרון.

בעקבות האירועים הקשים שכביכול התרחשו בתרגיל נכתב כבר בבוקר באחת ההודעות שנשלחו לכוחות תחת "הסברה", כי "יש להוציא דרך המועצות הודעות הרגעה להתיישבות למניעת אירועי פשיעה לאומנית" תוך כדי הטבח המתואר בתרחיש הקיצון.

חיילים מביימים מתיישבים מציתים רכב בפונדוק בתרגיל היום עם ווסטים של בימוי אויב

התגובות הסוערות

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, תקף את התרגיל ואמר כי "הדיווח על התרגיל שערך פיקוד מרכז, במסגרתו דימו "חטיפת ערבי ע"י מתנחלים", הוא הזייה וטירוף מוחלט. בזמן ש-136 חטופים ישראלים נמצאים בשבי הנאצים מהחמאס, אלוף הפיקוד מורה לקיים תרגיל שבמרכזו התרת דמם של המתיישבים ויצירת דמוניזציה.

"המתיישבים לא חוטפים ערבים. הם לא נחשדים אפילו בתכנון משהו שקרוב לזה. ההיפך הוא הנכון: ערבים מסתובבים בתוך היישובים ביו"ש בלא כל חשש. קיומו של תרגיל כזה הוא שיתוף פעולה מלא בעלילת הדם על 'אלימות המתנחלים'".

בן גביר הוסיף וקרא לשר הביטחון יואב גלנט "להתערב מיידית בנושא ולחקור את האירוע. לא נאפשר לעבור על סדר היום על התנהלות חמורה שכזו".

יו״ר הציונות הדתית שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ בתגובה לתרגיל: "מישהו בפיקוד הבכיר של צה"ל הלך לאיבוד לחלוטין, ולמרבה הצער לא בפעם הראשונה. להציג את המתיישבים כאויב אופציונלי, כשרבים כל כך מהם מגויסים בחזית ומשלמים מחיר דמים יקר, זה אבדן עשתונות ערכי טוטאלי שמי שאחראי לו אינו יכול להמשיך בתפקידו ולהיות מופקד על שמירת חייהם וביטחונם של המתיישבים".

השר עמיחי אליהו אמר כי "מעולם לא קרה שיהודי מיו"ש חטף ערבי. למרות זאת החליט הערב האלוף פוקס לקיים תרגיל, במסגרתו תירגל הצבא מצב תאורטי והזוי של חטיפת פלסטיני על ידי המתיישבים, כשבסיומה הקפצת החטיבה היהודית ודובדבן.

"הזוי שצריך להבהיר - ‏המתיישבים ברחבי יהודה ושומרון אינם אוייב, לא במציאות ולא בתרגיל. האלוף פוקס. אתה מבולבל".

חברת ועדת חוץ וביטחון חה"כ לימור סון הר מלך, אמרה כי "כשמנרמלים את ההתבטאויות של אנשי מערכת הביטחון נגד מתיישבים, הדרך לראות במתיישבים אויב היא קצרה ותרגילים המדמים את המתיישבים כחוטפי ערבים הופכים ללגיטימיים. אני מגנה בכל תוקף את כל מי שקשור בתרגול התרחיש הזה ואדאג לקיים על כך דיון דחוף בוועדת חוץ וביטחון לבדוק כיצד תרגיל בזוי כזה התרחש".

ח"כ צבי סוכות אמר כי "מעולם לא קרה שאי מי מנוער הגבעות חטף ערבי. הבחירה לקיים תרגיל בו על תקן האויב נמצאים המתיישבים ולתרחש אירוע שלא קרה מעולם פוגעת במאות אלפי המתיישבים ביו"ש ובחיילי המילואים המשרתים באזור. מישהו פה התבלבל בענק. ציבור המתיישבים אינם אוייבים".

ראשי הרשויות ביו"ש, ראש מועצת שומרון יוסי דגן, ראש מועצת יש"ע וראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן וראש מועצת בנימין ישראל גנץ תוקפים את הגורמים בפיקוד מרכז שתכננו וביצעו תרגיל המדמה חטיפת פלסטיני ע"י ישראלי במקום לבצע תרגיל המדמה את התרחיש האמיתי היפוך קנים ויצאו בקריאה בהולה לראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט להדיח את מי שכתב את התרגיל.

"אנחנו דורשים מראש הממשלה ושר הביטחון להדיח את מי שכתב את התרגיל בזמן כזה. מי שידע להדיח לוחמי מילואים שכרזו פרק תהילים במסגד הג'נין בוודאי ידע להדיח את המפקד שתכנן תרגיל שגם מכפיש את ההתיישבות וגם מסכן חיים מכיוון שהוא מבזבז תחמושת וכוח אדם על תרחיש הזוי במקום להתכונן לתרחיש האמיתי. אנחנו דורשים לקיים בדק בית בפיקוד מרכז שמתנהל בדברים רבים במלחמה הזו בצורה הזויה ששיאם בתרגיל הבזיוני הזה. מישהו בפיקוד מרכז עדיין בקונספציה של לפני השביעי באוקטובר. אנחנו לא מוכנים לשים את חיי תושיבנו בסכנה ולא נעבור על זה לסדר היום".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "במהלך תרגיל רחב באוגדת איו״ש לשיפור מוכנות האוגדה וההגנה במרחב לשמירה על ביטחון התושבים, תורגלו למעלה ממאה תרחישים שונים ובהם תרחישי קיצון.

"צה״ל לא תירגל תרחישים המדמים מתיישבים כאויב, והסימון בוסטים המדוברים אשר מטרתם להפריד בין מתורגל למתרגל הינה כחלק משגרת הבטיחות התרגילית. במקרה הנוכחי טעות היה לסמנם בכיתוב שכזה ואנו מצרים על כך.

"לצה״ל קשר הדוק עם ההתיישבות, והוא פועל להגנתם מסביב לשעון ובשיתוף פעולה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר