ישראל במלחמהישראל במלחמה
המחדל הגדול וכתב האישום המושחר

התחזה לסרן, הצליח לעבוד על קצינים בכירים בצה"ל ונחשף למידע מודיעיני רגיש ביותר 

בבית המשפט נחשפה פרשייה חמורה ביותר, הקשורה לתחילת המלחמה, כאשר היה אדם שבמשך שבוע שלם הסתובב במקומות הכי רגישים בצה"ל, הצליח לעבוד על קצינים בכירים ולשאוב מידע מודיעיני רגיש - המוגדר "סודי ביותר", להקליט שיחות מסווגות ועוד (חדשות)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
התחזות חמורה ביותר | ארכיון (צילום: Wisam Hashlamoun/Flash90, שאטרסטוק)

בית משפט המחוזי בבאר שבע, התיר לפני זמן קצר (שני) לפרסם את כתב האישום בנוגע לפרשת ״המתחזה״, המתייחס לאדם שבזמן פרוץ המלחמה התחזה לחייל ביחידה מיוחדת, פנה לסא"ל כדי להציע את עזרתו ובכך נחשף לשיחות חסויות וסודיות ולתכנונים מבצעיים. רובו של כתב האישום שהותר לפרסום הושחר - מכיוון שיש בו, בין היתר, פרטים של אנשי צבא.

על פי פרטי האישום אותו כן ניתן לחשוף, אותו אדם התחזה לסרן ביחידה מיוחדת ביום פרוץ המלחמה והוא הצליח תוך התחזות מוחלטת, להיפגש עם קצינים בכירים והצליח לברר סטטוס גיוס של כוחות שונים בצה"לוכן בעיות שהיו עם התקשו"ב.

יום אחרי פרוץ המלחמה, שב אותו נאשם לבסיסים רגישים והחל לצלם חיילים וכן את המחשבים הצבאיים, בהמשך הוא לחץ שייקחו אותו לפיקוד דרום כדי "לסייע", אך זכה להעלמות, הנאשם לא התייאש ולבסוף הצליח לחדור לפיקוד דרום והשתתף בהערכות מצב, כאשר הוא עונד דרגות סרן, למרות שהדרגה שלו הייתה סגן, בהמשך היום הוא ניסה לדחוף את עצמו לדיונים ואף הציג את עצמו כקמ"ן מבצעים והתחנן לתת סיוע.

באותו היום הוא נטל את הסלולרי של קצינת ביטחון מידע וממנה הוא שלח הודעות על מספרי הורגים ופצועים בטבח שמחת תורה. בנוסף הוא כתב בהודעה לעצמו - "נשמח שתראה בחמ"ל איך אפשר לסייע ולייעל את העבודה", וכן כתב: "תדווח ותורה לנו מה לעשות כאשר מקבלים דיווחים סותרים מהשטח", באמצעות ההודעות שנשלחו אליו כביכול מאותה קצינה - לה הוא לקח את הסלולרי, הוא הציג את עצמו כמי שהוא המוסמך לפעול בתחומים האלו בחמ"ל.

יומיים לאחר תחילת המלחמה, הוא שב לפיקוד דרום והציג את עצמו בפני בכיר במקום שהיה לו איתו הכרות מוקדמת, שיתן לו מידע על הפערים שישנם באג"מ וכן ביקש ממנו שיחתום לו על אישור כניסה קבוע לבסיס.

הנאשם אף הצליח לכתוב תוך התחזות פורמט במחשב, המאשר שהוא סרן - שמונה לקמב"ץ משימות מיוחד בחמ"ל של פיקוד דרום, הוא גם הדפיס את המסמך והורה לאדם שהמוסמך - שיחתום לו על המסמך ובכך הוא הצליח להשיג לעצמו כתב מינוי שלא היה ולא נברא.

באותו יום לאחר שקיבל את "כתב המינוי", הוא שוחח עם חיילים על חומרים המוגדרים מסווגים וכ'סודי ביותר' - והקליט את השיחה ביניהם, בהמשך הוא סידר לעצמו מסמך נוסף בו נאמר, כי הוא אחראי ליזום משימות מיוחדות ולגייס כל חייל וקצין במילואים - מכל יחידה בצה"ל, כדי להשתמש בו לצורך משימותיו. ובכך הצליח להיחשף לכל המידעים הכי סודיים בצה"ל והוא אף הקליט את כל השיחות הסודיות.

ארבעה ימים לאחר תחילת המלחמה, הוא הצליח לארגן לעצמו דרך "כתב המינוי", פגישות עם בכירים בתחום שאסור לפרסם את מקום עבודתם, והוא קבע פגישות עמם. בנוסף, הוא הצליח להכניס אנשים לתוך פיקוד דרום, תוך שהוא מציג עצמו בש"ג כאחראי, כאשר הוא הכניס את אותם אנשים לבסיס, הוא הציג אותם בתארי שקר לחיילים ויזם שיחה אותה הוא הקליט - בה הם דיברו על דברים סודיים, כאשר לאחר השיחה הוא הלך והשמיע את תוכן השיחה לאנשים שלא היו אמורים להיחשף לאותו תוכן.

אם לא די בכך, אותו מתחזה, שהה במקומות הכי רגישים, במפקדות, חדרי מלחמה, חדרי מבצעים ודיונים - כשהוא כאמור נמצא שם בהתחזות, והוא תיעד הכל והקליט את כל הישיבות בטלפון הסלולרי שלו. חלק מהידיעות שהוא תיעד היו בנוגע לסד"כ כוחות הביטחון, אמצעים חסרים בבסיסים, אמצעים שצה"ל משתמש בהם, הסברים על יכולות מסווגות ומידע מודיעיני רגיש ביותר.

רק שבוא לאחר תחילת המלחמה, אותו מתחזה נעצר, בעקבות דיווח של אדם שחשד בפעילות המוזרה שלו. בחקירה ניסו החוקים ללחוץ ולהבין לאיזו מטרה הוא אסף את כל החומרים הללו, אך החוקרים גילו כי לכאורה הוא לא מסר את הפרטים לגורמים עוינים למטרת פעילות חבלנית.

ח״כ אלמוג כהן (עוצמה יהודית): "בית המשפט המחוזי בבאר שבע, התיר לפרסום את כתב האישום בנוגע לפרשת ״המתחזה״. נמשיך ונפעל על מנת לחשוף את שמו של החשוד ונגיש עירעור לבית המשפט העליון. כפי שניתן לראות, מדובר בפרשה חמורה המדירה שינה מעיניי, הנוגעת בעבירת ריגול חמור. אמשיך ואעשה כל שביכולתי על מנת לחשוף את הפרשה והנוגעים בה, גם אם היא קשה ציבורית".

מטעם עו״ד עדי ריגשטיין אייזנר נמסר: ״לאחר ה 7.10 הגיע הנאשם, קצין במילואים, בתיאום עם קצין ביחידה הרלוונטית, במטרה לתרום ולסייע לצבא בכל המתבקש לאור האירועים הקשים ופתיחת המלחמה. כפי שעולה בבירור מכתב האישום פעולותיו עזרו ותרמו לביטחון המדינה. חשוב להדגיש כי המידע המדובר לא נדון ולא נחשף כלפי גורמים עוינים, גורמי חוץ או גורמי תקשורת, ונשאר כולו בתוך גדרי הצבא. יש להצר על הניסיון להפוך את הנאשם לכלי ניגוח פוליטי.״

כתב האישום המושחר, היום בבית המשפט (צילום: רשתות חברתיות, לפי סעיף 27א)
כתב האישום המושחר, היום בבית המשפט (צילום: רשתות חברתיות, לפי סעיף 27א)
כתב האישום המושחר, היום בבית המשפט (צילום: רשתות חברתיות, לפי סעיף 27א)
כתב האישום המושחר, היום בבית המשפט (צילום: רשתות חברתיות, לפי סעיף 27א)
כתב האישום המושחר, היום בבית המשפט (צילום: רשתות חברתיות, לפי סעיף 27א)
כתב האישום המושחר, היום בבית המשפט (צילום: רשתות חברתיות, לפי סעיף 27א)
כתב האישום המושחר, היום בבית המשפט (צילום: רשתות חברתיות, לפי סעיף 27א)
בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר