הצבעה בצל המלחמה

יום הבוחר ברשויות המקומיות | כל מה שצריך לדעת

הבחירות לרשויות המקומיות - כבר כאן, לאחר שנדחו בשל המלחמה | כמה בעלי זכות בחירה יש? כמה מועמדים? ואיך מצביעים? | כל מה שצריך לדעת (בארץ)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
פתקי ההצבעה בירושלים (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

מועד הבחירות לרשויות המקומיות והאזוריות: יום שלישי, יח' באדר א' ה'תשפ"ד, 27.02.2024

על רקע מלחמת "חרבות ברזל" ולאחר בחינה מעמיקה של גורמי המקצוע, נחקק החוק לדחיית הבחירות הכלליות לרשויות המקומיות, התשפ"ד-2023, במסגרתו נדחה מועד הבחירות הכלליות לרשויות המקומיות ל-30 בינואר 2024.

בהתאם לסמכותה לפי החוק האמור, פעלה הממשלה באישור ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת ובאישור מליאת הכנסת ודחתה את המועד האמור ל-27 בפברואר 2024.

יחידת הפיקוח הארצי על הבחירות המקומיות והאזוריות במשרד הפנים, נערכה לקיום הבחירות המוניציפליות במועד זה, ב-197 עיריות ומועצות מקומיות וב-45 מועצות אזוריות.

לטובת המשרתים בסדיר או במילואים הוצבו השנה מאות רבות של קלפיות גם בחזית ובאזורי הלחימה. ההצבעה בקלפיות הצבאיות החלה ב-20.2.24.

היכן הבחירות נדחות?

הבחירות ב-11 רשויות מקומיות ואזוריות מהן פונו תושבים יתקיימו ביום 19 בנובמבר 2024. הרשויות שבהן לא תתקיימנה בחירות ב-27.2.24:

 • במחוז הדרום: שדרות, אשכול, שער הנגב, שדות נגב, חוף אשקלון.
 • במחוז הצפון: קריית שמונה, שלומי, גליל עליון, מבואות חרמון, מרום הגליל ומעלה יוסף.

יום שבתון

יום הבחירות מוכרז כיום שבתון בתחום 242 הרשויות שבהן נערכות הבחירות.

שבתון יחול גם על עובדים הרשומים בפנקס בוחרים של הרשויות המקומיות, אף אם מקום עבודתם הוא ברשות מקומית שלא חל בה יום שבתון.

שירותי התחבורה והשירותים הציבוריים המנויים בחוק יפעלו כסדרם.

עובדים חיוניים יעבדו ביום השבתון.

בסבב ​ב' שיערך ביום 10.03.24 - לא יחול יום שבתון.

בעלי זכות ההצבעה

ביום 14.9.23 נגזר פנקס הבוחרים הסופי ומספר בעלי זכות הבחירה הכללי עמד על 7,215,256 בעלי זכות הצבעה לפי החלוקה הבאה:

 • עיריות ומועצות מקומיות - 6,622,461 בעלי זכות הצבעה.
 • מועצות אזוריות - 592,795 בעלי זכות הצבעה.

סה"כ מספר בעלי זכות הצבעה שיצביעו הפעם לראשונה – 747,586.

המועמדים

ברשימות המועמדים לרשויות המקומיות, למועצות האזוריות ולוועדים המקומיים מתמודדים כ-25,126 מועמדים בכ-3,768 רשימות, לעומת כ-4,512 שהוגשו בבחירות 2018.

807 מועמדים מבקשים את אמון התושבים בתקווה לעמוד בראש הרשות - 672 מתמודדים על ראשות עיר או מועצה מקומית ו-135 מתמודדים על ראשות מועצה אזורית.

86 מהמתמודדות על ראשות הרשות הן נשים; 64 מתמודדות על ראשות עיר או מועצה מקומית ו-22 מתמודדות על ראשות מועצה אזורית. זו עליה ניכרת של כ-20% במספר הנשים שהחליטו להתמודד על ראשות עיריות ומועצות מקומיות, בהשוואה למספר הנשים שהתמודדו על תפקיד ראשת הראשות בבחירות 2018.

721 מהמתמודדים על ראשות הרשות הם גברים; 608 מתמודדים על ראשות עיר או מועצה מקומית ו-113 על ראשות מועצה אזורית.

גם בקרב המתמודדים על מקום במליאת המועצה (ולא על ראשותה) ולוועדים המקומיים במועצות האזוריות, ניכר רוב של כמעט פי 3 גברים מנשים; 18,670 גברים לעומת 6,456 נשים בלבד.

יצוין כי יותר ממחצית מהמועמדים – 470 מתמודדים לראשות הרשויות, הינם מועמדים חדשים שלא התמודדו על ראשות עיר או מועצה בבחירות קודמות.

ב-19 רשויות מקומיות יש רק מועמד אחד המתמודד על ראשות הרשות. ב-15 מתוכן יש יותר מאשר רשימה אחת המתמודדת על מקום במליאת המועצה: אליכין, באר יעקב, באר שבע, בסמ"ה, טורעאן, יאנוח-ג'ת, כפר יאסיף, כפר תבור, מודיעין-מכבים-רעות, מזרעה, נהריה, נוף הגליל, קרית ביאליק, קרית יערים וראמה. ברשויות אלו תושבים המתנגדים למתמודד היחיד על ראשות הרשות המקומית יצביעו עם פתק ירוק.

ב-4 רשויות נוספות: בית אל, כפר שמריהו, ע'ג'ר ומטולה - יש רק מתמודד אחד על ראשות הרשות המקומית ורשימה אחת גם למליאת המועצה. על כן לא יוצבו בהן קלפיות ויתקיים ביום הבחירות "נוהל הכרזה".

13 המועצות האזוריות בהן מתמודד מועמד יחיד על ראשות המועצה האזורית: אלונה, בני שמעון, ברנר, גזר, זבולון, חבל אילות, חבל מודיעין, חוף השרון, מטה אשר, מטה בנימין, משגב, ערבות הירדן, תמר. ביום הבחירות יתקיים "נוהל הכרזה" למוסד נבחר זה (ראש רשות).

ותיקים וצעירים כאחד

בבחירות מתמודדים ארבעה מועמדים בני כ-80: רון חולדאי - ת"א; יונה יהב – חיפה; צורי חיים - קרית מוצקין; אילן שדה - מוא"ז מנשה.

המועמדת המבוגרת ביותר לראש רשות היא טלי ארגמן, בת 74 מגבעתיים.

שתי המועמדות הצעירות ביותר לראשות רשות מקומית הן בנות 31: הדס דוד אלה – שוהם; מיכל שפירא - מעלה אפרים.

המתמודד המבוגר ביותר הוא עדווי סמיח, בן 105 המתמודד ברשימה למליאת המועצה טורעאן.

48 מועמדים הם בני 21.

היכן מצביעים?

לרשות ציבור הבוחרים יעמדו כ-11,727 קלפיות, מתוכן כ-2,788 קלפיות נגישות מיוחדות וכ-1,400 קלפיות להצבעות מיוחדות. בבסיסים, בחזית ואף באזורי הלחימה יוצבו, כאמור, מאות קלפיות נוספות.

שעות פעילות הקלפיות:

הקלפיות ייפתחו בשעה 07:00 וינעלו בשעה 22:00.  

בישובים קטנים שבהם עד 350 בוחרים ובקלפיות מיוחדות, הקלפיות יינעלו בשעה 20:00 או קודם לכן - יש להתעדכן בהתאם לסוג הקלפי.

יודגש כי גם הממתינים בתור בסמוך לקלפי בשעת הסגירה יורשו להיכנס ולהצביע.

מי זכאי להצביע?

כל מי שנולדו לא יאוחר מיום 7.11.2006 (ט"ז בחשון ה'תשס"ז), והם רשומים כתושבי הרשות המקומית/המועצה האזורית במרשם האוכלוסין ביום שליפת פנקס הבוחרים.

לנוכח הקפאת פנקס הבוחרים, הרי שגם אם בינתיים מלאו לתושבים צעירים יותר 17 שנים, הם לא יוכלו להצביע בבחירות שיתקיימו ב-27.2.2024.

אילו מסמכים יש להציג בקלפי לצורך הזדהות?

כאשר מגיעים לקלפי יש להזדהות בפני מזכיר ועדת הקלפי, באמצעות אחד מ-5 מסמכי הזיהוי הבאים:

 1. תעודת זהות רשמית של מדינת ישראל, הכוללת את תמונת בעל התעודה (אין חובה שתהיה תקפה). ספח תעודת הזהות אינו מהווה מסמך מזהה.
 2. דרכון בתוקף, הכולל את תמונת בעל הדרכון.
 3. רישיון נהיגה ישראלי בתוקף, הכולל את תמונת בעל הרישיון.
 4. תעודה צבאית אישית רשמית בתוקף, הכוללת את תמונת בעלת התעודה.
 5. ​​תעודת מעבר תקפה רשמית הנושאת תמונה של בעל התעודה​​.​

קלפיות מיוחדות

חיילים בסדיר, קבע ומילואים, שוטרים וסוהרים בתפקיד, מאושפזים ושוהים בבתי חולים, בוחרים עם מוגבלות בניידות, נשים השוהות במקלטים, דיירי בתי אבות ודיור מוגן, אסירים ועצירים ועובדים במערכת הבחירות זכאים להצביע בקלפיות מיוחדות - קלפיות בהן מצביעים באמצעות מעטפה חיצונית אליה הוכנסו המעטפות הפנימיות עם פתקי ההצבעה.

חל איסור חמור להצביע בקלפי מיוחדת בנוסף לקלפי שבה רשומים הבוחרים. האמור מהווה עבירה פלילית.

ההצבעה בקלפי מיוחדת תתבצע במעטפה חיצונית, כאשר מעטפות ההצבעה הרגילות שאליהן הכניסו הבוחרים את פתקי ההצבעה יוכנסו למעטפות חיצוניות שעל גביהן יצוינו פרטי הבוחר/ת. המעטפה החיצונית תועבר לוועדת הבחירות ברשות המקומית/אזורית אליה משויכים אותם הבוחרים וקודם להכרזה הרשמית על חלוקת הקולות, תוודא הוועדה בשיתוף עם מנהל הבחירות כי אותם בוחרים לא הצביעו יותר מפעם אחת. הבדיקה תיערך תוך הקפדה על חיסיון ההצבעה של הבוחרים.

לגבי כל סוג קלפי נקבעו הסדרים שונים.

 • קלפיות צבאיות: על מנת לקיים הליך הצבעה הוגן עבור כלל המשרתים בצה"ל, הן בשירות סדיר והן בשירות מילואים פעיל, יופעלו ביום הבחירות קלפיות מיוחדות. חלק מהקלפיות הינן ניידות ויעברו בין היחידות בהן מתוכננת ההצבעה ולפי לוח זמנים קבוע מראש. לנוכח המצב הקיים ובשים לב לצרכים המבצעיים, ישנן יחידות בהן ההצבעה החלה כשבוע ימים לפני יום הבחירות הארצי. 
 • הליך הצבעה לאנשים עם מוגבלות בניידות: כל רשות מקומית מחויבת שתהיה בה לפחות קלפי אחת שיש בה ואליה סידורי גישה והצבעה לבוחרים עם מוגבלות בניידות. ביישוב שבו מספר הקלפיות עולה על 20 - יהיו לפחות שתי קלפיות נגישות מיוחדות לציבור זה. ברשות מקומית שיש בה יותר מ-10,000 תושבים – יהיה מקום קלפי נגיש אחד לכל שטח שבו עד כ-10,000 תושבים. ההצבעה תתבצע במעטפות כפולות.​ בבחירות הקרובות שייערכו ב-27.2.24 יעמדו לרשות הבוחרים כ-2,788 קלפיות נגישות להצבעת בוחרים המוגבלים בניידות.
 • מאושפזים בבתי החולים: אדם המאושפז בבית חולים ביום הבחירות, למעט מי שביום הבחירות התקבל לאשפוז במחלקת אשפוז יום, יהיה רשאי להצביע בבחירות לרשויות המקומיות בקלפי למאושפזים המוצבת בבית החולים שבו הוא מאושפז, בכפוף להצגת אישור אשפוז שקיבל מאחראי בית החולים.​ שעות פעילות הקלפיות בבתי החולים הן 08:00-20:00, ובבתי חולים קטנים – עד 16:00.
 • דיירים בבתי דיור מוגן או בבתי אבות: זכאים להצביע בקלפי מיוחדת המוצבת במקום שבו הם נמצאים, בתחום הרשות בה הם רשומים בפנקס הבוחרים.
 • סוהרים בתפקיד ואסירים יוכלו להצביע בבתי סוהר ומעצר ברחבי הארץ. שעות ההצבעה בבתי הסוהר מ-08:00 עד 20:00.
 • עובדים במערכת הבחירות, נשים השוהות במקלט ושוטרים שמוצבים באזור שאינם רשומים בו כתושבים יוכלו להצביע בקלפיות ייעודיות לבעלי תפקידים בבחירות.

כיצד מצביעים?

 • מזכיר ועדת הקלפי מוסר לידי כל בוחר/ת שתי מעטפות הצבעה חתומות כדין: האחת בצבע צהוב והשנייה בצבע לבן; אל תוך מעטפת ההצבעה הצהובה, יוכנס פתק הצבעה בצבע צהוב – לבחירה בראש הרשות המקומית / בראש המועצה האזורית. אל תוך מעטפת ההצבעה הלבנה יוכנס פתק הצבעה בצבע לבן - לבחירה ברשימה למועצת הרשות המקומית / המועצה האזורית.
 • ביישובי מועצות אזוריות בהם מתקיימות גם בחירות לוועד המקומי - אל תוך מעטפת הצבעה כחולה, יוכנס פתק ההצבעה הכחול לבחירה ברשימה לוועד המקומי.
 • בעיריות ובמועצות מקומיות בהן מתמודד/ת רק מועמד/ת יחיד/ה – הבחירות מתקיימות באופן הבא: פתק בצבע צהוב למועמד/ת היחיד/ה לראשות העיר / המועצה ופתק בצבע ירוק כהצבעת נגד.  
 • במועצות אזוריות שבהן מתמודד/ת מועמד/ת יחיד/ה - תהיה הכרזה על המועמד/ת ויתקיימו בחירות רק לרשימות המועצה ולוועד המקומי. 
 • בעיריות ובמועצות מקומיות שבהן מתמודד/ת מועמד/ת יחיד/ה מטעם רשימה בודדת שהוגשה למועצת הרשות – תהיה הכרזה על כל אחד מהמוסדות הנבחרים (ראש רשות ומועצת רשות).  
 • בקלפיות הצבאיות יקבלו המצביעים פתקים ריקים בצבעי צהוב, לבן וכחול ומעטפות תואמות, כאשר על גבי הפתק רושם המצביע את בחירתו. רשימות המועמדים מוצגים בפורטל הבחירות של משרד הפנים ובנוסף, יועמדו בתא ההצבעה חוברות מידע הכוללות את שמות ורשימות המתמודדים.
 • ההצבעה נעשית במעטפות חיצוניות (כפולות); מעטפות ההצבעה הפנימיות (צבעוניות) הכוללות את פתקי ההצבעה מוכנסות למעטפה חיצונית עליה מצוינים פרטי הבוחר.

מי מנהל את הבחירות בכל קלפי?

כדי להבטיח את טוהר הבחירות הכפיל משרד הפנים את כמות מזכירי הקלפיות המכהנים במקביל בכל קלפי. במערכת הבחירות יועסקו מעל ל-50,000 בעלי תפקידים, כ-40% יותר מהבחירות הקודמות. כמו כן, יושבי ראש ועדות הקלפי אחראים לסדר במקום הקלפי.

מתי יפורסמו תוצאות הבחירות?

ספירת הקולות תחל עם סגירת הקלפיות בשעה 22:00.

לנוכח ריבוי המעטפות הכפולות מההצבעות בצה"ל ובבתי החולים, בסך כולל המוערך ביותר מ-400 אלף מעטפות (לעומת כ-95,000 בבחירות 2018), תוצאות האמת הבדוקות צפויות להתפרסם רק לקראת סוף השבוע.

ברשויות שבהן אף אחד מהמועמדים לראשות הרשות לא יקבל יותר מ-40% מהקולות, יתקיים סיבוב בחירות שני ביום ראשון 10.3.24. מועד זה, הוקדם מתוך התחשבות בבוחרים המציינים את הרמדאן. 

כמה עולה מערכת הבחירות השנה?

תקציב מערכת הבחירות מוערך בכמיליארד ש”ח.

אחוזי הצבעה בבחירות הקודמות לרשויות המקומיות:

 • בבחירות 2018 - 60%
 • בבחירות 2013 - 51.1%

היערכות המשטרה לבחירות

משטרת ישראל, תיערך בכוחות מתוגברים בכל רחבי הארץ בכדי לאפשר לכלל בעלי זכות הבחירה להגיע בבטחה ולממש את זכותם להצביע במוקדי ההצבעה ברחבי הארץ. ההיערכות המשטרתית הושלמה בתום עבודה מטה ארוכה וסדורה שנוהלה באגף המבצעים של המשטרה ובכפוף לאחריות הלאומית של משרד הפנים.

במסגרת ההיערכות המשטרתית המיוחדת המתקיימות בצל מלחמת "חרבות ברזל", ביום הבחירות לרשויות המקומיות יפעלו כ-19,000 שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים במגוון משימות ברחבי הארץ.

בתוך כך, אלפי שוטרים יתפרסו במוקדי ההצבעה השונים שיכללו מאות קלפיות הפרוסות באלפי ריכוזים בכל רחבי הארץ, זאת על מנת לשמור על הסדר הציבורי, להגן על שלום הציבור ובטחונו, ולהבטיח את קיום ההליך הדמוקרטי באופן תקין ובהתאם לחוק.

משטרת ישראל לא תאפשר הפרות של הסדר הציבורי ועבירות על חוק הבחירות ותפעל לאכיפה ולנקיטת צעדים כנגד כל ניסיון לביצוע עבירות אלו.

כוחות גדולים של משטרה, גלויים וסמויים, יפעלו בריכוזי הקלפיות ובאזורים הסובבים אותם בכדי למנוע ולאתר כל פעילות בלתי חוקית, שעלולה לפגוע בטוהר הבחירות ובקיומן התקין.

גם במהלך יום הבחירות לרשויות המקומיות, משטרת ישראל תסייע ככל שיידרש לועדת הבחירות וליתר הגופים העוסקים בנושא, למנוע כל ניסיון פגיעה במהלכן התקין של הבחירות בהקשר זה.

לצד ההיערכות המבצעית סביב ריכוזי הקלפיות, נערכת משטרת ישראל גם בכדי לתת מענה הולם לאירועי השגרה ולמאות אלפי המטיילים שצפויים לפקוד את אתרי הבילוי, הפארקים, חופי הרחצה והכבישים ביום השבתון. שוטרי התנועה והסיור יתפרסו ברחבי הארץ בכדי לפעול להסדרת התנועה בכבישים ולהכוונתה, ולמתן שירותי משטרה מיטביים לאזרחי ישראל.

מערכת הבחירות מתרחשת בצל מלחמת "חרבות ברזל". משטרת ישראל קוראת לציבור לנהוג במשנה זהירות ולהישמע להנחיות פיקוד העורף. בכל אירוע חריג יש לחייג 100. משטרת ישראל קוראת לציבור לנהוג באחריות ולהישמע להוראות השוטרים.

הבחירות בבתי הסוהר

שירות בתי הסוהר השלים היערכותו לקראת הבחירות לרשויות המקומיות. על פי חוק, כל אזרח ישראלי אשר מלאו לו 17 שנה הרשום בפנקס הבוחרים, ונתון במשמורת שב״ס ביום הבחירות (בכל סטטוס משפטי), זכאי לממש זכותו לבחור במקום כליאתו.

פוטנציאל המצביעים עומד על כ-10,100 אסירים וכ-2,000 אנשי סגל שב״ס.

61 קלפיות חולקו לבתי הסוהר ברחבי הארץ, חלקן נייחות וחלקן ניידות.

הבחירות לרשויות המקומיות ינוהלו תוך שמירה על הפקודות ונהלי שב״ס וחוקי מדינת ישראל.

האסירים יוצאו מהאגפים על פי סדר אגפי ויקבלו אמצעי זיהוי מידי מנהלי האגפים, לאחר מכן יגיעו בליווי סוהרים אל הקלפיות הממוקמות בתיאום נציגי ועדת הקלפי, בתוך שטח בית הסוהר במקום שמבטיח את חשאיות הבחירה.

חברי ועדות הקלפי, למעט המזכירים, הינם אזרחים חברי סיעות. הקלפיות תהיינה פתוחות בין השעות 08:00-20:00 ולאחר מכן ייאספו מבתי הסוהר על ידי ועדת הבחירות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר