כל עדכוני המלחמה

סוריה: דיווח על חיסול בכירים איראניים בתקיפה ישראלית בעומק השטח | מתעדכן

הרמטכ"ל בזירת הפיגוע בעלי: "בפעולה מקצועית של קצין מילואים שיצא מלחימה בעזה, האירוע הסתיים ונמנע אסון גדול עוד יותר" | צה"ל ושב"כ על שחרור העצורים המינהליים: "על מנת לפנות מקום לעצורים ברמת איום גבוהה יותר" | טורקיה: "ישראל מתכוונת להשמיד את כל האוכלוסייה הפלסטינית" (אקטואלי)

כתבי כיכר השבת | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-כ"א באדר א' תשפ"ד | 01.03.24
(צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)

15:30 - מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר מבנה צבאי של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב עייתא א-שעב. כמו כן הותקפו מבנה צבאי נוסף ותשתית טרור של הארגון במרחב ג׳בל בלט.

בשעה האחרונה זוהו מספר שיגורים משטח לבנון לשטח פתוח במרחב מרגליות.

15:00 - בשבוע האחרון צוות הקרב של חטיבת גבעתי נלחם בשכונת 'העבסנים' במזרח חאן יונס, השכונה נמצאת במרחק של כשני קילומטרים מהגבול. צוות הקרב ביצע מספר מבצעים חטיבתיים במרחב וחיסל עשרות מחבלים.

המבצע החל בתקיפות אוויריות בשיתוף מכלול האש החטיבתי, שכללו תקיפות של עשרות מטרות טרור מעל ומתחת לפני הקרקע.

הלוחמים פשטו על הכפר 'עבסאן א-צעיר'. באחת מסריקות בתי הפעילים, הכוחות איתרו דירת מסתור ובה נמצאו אמצעי לחימה וביניהם טילי נ״ט, רחפנים, רובי צלפים, רובים מסוג קלאצ׳ניקוב, רימונים, מטענים, טילי RPG ועוד.

במהלך הסריקות על תשתיות הטרור במרחב, לוחמי סיירת גבעתי נתקלו במחבלים אשר פתחו לעברם בירי מטווח קרוב. תוך שניות, הכוחות השיבו באש וחיסלו את המחבלים. בקרב נפלו סמ״ר עידו אלי זריהן ז"ל וסמ״ר נריה בלטה ז״ל.

משכונת ה'עבסנים' יצאו המחבלים להתקפה על היישובים כיסופים, עין השלושה, נירים וניר עוז.

(צילום: דובר צה"ל)

14:30 - דיווח בתימן על תקיפה נוספת של ארה"ב על מטרות של החות'ים.

14:00 - התקשורת באיראן מאשרת: רזא זראעי, יועץ צבאי של משמרות המהפכה בסוריה, חוסל הלילה בתקיפה בדמשק. במשמרות המהפכה טרם אישרו רשמית.

13:30 - ערוצים איראניים לא רשמיים המזוהים עם משמרות המהפכה: רזא זראעי, מפקד בכוח קודס של משמרות המהפכה, חוסל בתקיפה הלילה בבניאס בסוריה לצד שני גורמים מחיזבאללה.

13:25 - פורום תקווה המאגד משפחות חטופים: "בשעה שהחטופים מוחזקים ללא תנאים במנהרות החמאס, ללא מידע לשלומם, מדינת ישראל משחררת עשרות מחבלים באופן חד צדדי ובאופן שערורייתי כדי להרגיע את השטח לקראת הרמדאן".

"ההחלטה הזאת תתן רוח גבית לחמאס ולארגוני הטרור כשהם רואים שאפשר לקבל מתנות חינם".

"אנו דורשים מהממשלה להודיע כי לא יהיו עוד שחרורים סיטונאים כאלה ללא קבלת תמורה שתסייע לשחרור החטופים".

"מדינת ישראל וצה"ל צריכים להראות עוצמה מול המחבלים, עוצמה מול הטרור ועוצמה מול כל מבקשי רעתנו. לבנתיים כבר 150 ימים שהחטופים שלנו מוחזקים בעזה ואף אחד לא שחרר אותם לכבוד הראמדן"

13:00 - צוות הקרב של חטיבה 7 ממשיך להילחם במערב חאן יונס, לחסל מחבלים ולהשמיד תשתיות טרור.

הלוחמים פעלו בשבוע האחרון במרחבים מגוונים במרחב בהם טרם פעלו כוחות צה"ל ופשטו על בתים של בכירי חמאס.

בלב שכונות המגורים נתקלו הלוחמים בעשרות מחבלים וחיסלו אותם באמצעות ירי טנקים, קרבות פנים אל פנים והכוונת אש מהאוויר.

בבתי המחבלים איתרו הלוחמים מחסניות, טילי RPG, מטענים, נשקים מסוג קלאצ׳ניקוב, מדים וציוד צבאי של חמאס.

במהלך פשיטה על תשתיות טרור במערב חאן יונס, עצרו הלוחמים עשרות מחבלים שהתחבאו בזמן הפשיטה בתוך בית ספר, במהלך חקירותיהם המחבלים סיפקו מידע מודיעיני שהגיע ישירות לכוחות הפועלים בחאן יונס. בנוסף, מכלול האש החטיבתי חיסל חמישה מחבלים חמושים ברכב שהיוו איום על כוחותינו.

(צילום: דובר צה"ל)

12:50 - חיזבאללה טוענים כי הם הפילו הלילה בחצות כטב״ם של צה״ל באזור אל-עזיאה שבדרום לבנון - הפרטים נמצאים בבדיקה.

10:50 - המגעים לעסקה לשחרור חטופים: העיתון הלבנוני אל-אחבאר דיווח כי משלחת ישראלית בכירה שהתה בשבוע האחרון בקהיר ודנה בפרטי העסקה. דווח כי המשלחת נפגשה עם בכירי המודיעין המצרי ודנה בוויתורים האפשריים מצד ישראל אך סירבה לעסוק במצב בלבנון, בטענה שמדובר בעניין נפרד ממה שהוגדר כמטרת המשלחת. לפי הדיווח המשלחת שהתה בקהיר כמה שעות בלבד ובמקביל לביקור של גורמים אמריקאיים שעוסקים בסוגייה שערכו פגישות ארוכות במדינה. עוד דווח כי המצרים הביעו נכונות להעביר סיוע אווירי נוסף לרצועה בשיתוף עם מדינות נוספות.

10:45 - הערוץ הסעודי "אל-חדת'" מדווח כי הפיצוצים בעיר בניאס שבצפון-מערב סוריה נבעו מתקיפה ישראלית, וכי אדם אחד נהרג בה. הדיווח של הערוץ מתבסס על מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם - ארגון אופוזיציה למשטר אסד שמושבו בלונדון.

מרכז המעקב הסורי דיווח מוקדם יותר שהתקיפה כוונה נגד שלושה בכירים איראנים שהיו בבית שהותקף בבניאס, ששוכנת לחופי סוריה. לפי שעה, יצוין, כל הדיווחים על התקיפה מבוססים על הטענות שמפרסם מרכז המעקב - והתקשורת הממלכתית בסוריה טרם התייחסה אליה.

10:15 - גורמי אופוזיציה בסוריה מדווחים: מבנה שהיו בו אנשי מיליציות איראניות הותקף. לפי הדיווחים מדובר בתקיפה ישראלית.

(צילום: לפי סעיף 27א')

09:30 - כוחות הנדסה, לוחמי יחידת דובדבן וכוחות מילואים פעלו הלילה בקלנדיה שבמרחב חטיבת בנימין למיפוי בית המחבל מחמד מנאצרה, אשר ביצע את פיגוע הירי אתמול (ה') בתחנת הדלק בעלי בו רצח שני אזרחים ישראליים.

במהלך המיפוי איתרו הכוחות אקדח בביתו של המחבל.

כמו כן, כוחות צה"ל עצרו במהלך הלילה בכפר דיר אבו דעיף שבחטיבת מנשה מבוקש החשוד במעורבות בפעילות טרור. אין נפגעים לכוחותינו.

(צילום: דובר צה"ל)

09:15 - צוות הקרב של חטיבת ביסל"ח (828) נכנס אמש (ה') ללב חאן יונס והצטרף ללחימה לצד צוותי קרב חטיבתיים נוספים תחת אוגדה 98 שממשיכים בלחימה להכרעת ארגון הטרור חמאס.

ביממה האחרונה זיהו כוחות החטיבה שני מחבלים חמושים בנשק כשאחד מהם נשא תיק ובתוכו מטען. מסוק קרב תקף וחיסל את המחבלים.

כוחות צוות הקרב של חטיבה 7 פשטו במהלך היממה האחרונה על שורת תשתיות טרור במערב חאן יונס, במהלכן איתרו מחסן אמצעי לחימה ובו מספר רב של נשקים מסוג קלאצ'ניקוב ותחמושת. במהלך הפעילות מכלול האש החטיבתי הכווין כלי טיס שחיסל ארבעה מחבלים שנעו לעבר לוחמי החטיבה.

עוד במרחב חאן יונס, מטוס קרב תקף בהכוונת מרכז האש של אוגדה 98 בור שיגור בו הוטמנו רקטות.

בהמשך לשיגורים שבוצעו אתמול משטח רצועת עזה לשטח ישראל, כלי טיס תקפו בהכוונת מרכז האש של פיקוד הדרום את המרחב ממנו בוצעו השיגורים בצפון הרצועה ומספר מטרות נוספות במרחב, ביניהם פיר מנהרה ומבנים צבאיים ששימשו את ארגון הטרור חמאס.

במרכז הרצועה, צוות הקרב של חטיבת הנח״ל חיסל מספר מחבלים לאורך היממה האחרונה. באחת הפעילויות, זיהה הכוח חוליית מחבלים מתקרבת לעברם, וחיסל אותה על ידי ירי מרגמות וטיל גיל.

(צילום: דובר צה"ל)

08:15 - נשיא צרפת מקרון: מה שקרה בעזה הוא נורא, יש צורך בהפסקת אש מיידית שתבטיח הכנסת סיוע הומניטרי לרצועה.

08:00 - צבא ארה"ב הודיע שתקף אתמול שישה טילים נגד ספינות של החות'ים שהיו מוכנים לשיגור. עוד לפני כן יורט כטב"ם של החות'ים בשמי ים סוף.

07:30 - משרד החוץ של טורקיה על התקרית בצפון הרצועה, שבה נהרגו יותר מ-100 פלסטינים במהלך כניסת משאיות סיוע הומניטרי: "העובדה שישראל מכוונת את נשקה לאזרחים חפים מפשע שמבקשים סיוע מציל חיים, היא עדות לכוונתה להשמיד את כל האוכלוסייה הפלסטינית. ישראל ביצעה פשע נוסף נגד האנושות. הזוועה בעזה עומדת להפוך לאסון עולמי עם השלכות הרבה מעבר לאזור"

07:15 - צה״ל ושב״כ התייחסו בהודעה משותפת לשחרורם של כ-50 עצורים מינהליים פלסטינים, ומסרו כי אלו שוחררו "בהתאם להערכת מצב של כלל גופי הביטחון, ובדגש על מצוקת המקום בבתי הכלא, על מנת לפנות מקום לעצורים ברמת איום גבוהה יותר". עוד צוין כי העצורים ששוחררו עמדו לסיים את מעצרם בחודש הקרוב.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב לשחרורם של כ-50 עצורים מינהליים פלסטינים, וטען כי בניגוד להודעה המשותפת של שב"כ וצה"ל, העצורים "לא שוחררו בשל מצוקת מקום בבתי הסוהר - אלא בשל הנחייה ישירה של ראש שב"כ כ'מחווה' לקראת הרמדאן. לשירות בתי הסוהר אין שום שיקול דעת בנושא".

07:00 - מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר כי הוא "מזועזע" מהתקרית שבה נהרגו יותר מ-100 פלסטינים שהתנפלו על משאיות סיוע שהגיעו לצפון הרצועה, ואמר כי התקרית דורשת "חקירה עצמאית".

06:50 - כוחות צה״ל החלו במהלך הלילה בפעילות למיפוי בית המחבל מחמד מנאצרה בקלנדיה שבחטיבת בנימין.

המחבל מחמד מנאצרה ביצע את פיגוע הירי מוקדם יותר היום (חמישי) בתחנת הדלק בעלי, בו נרצחו שני אזרחים ישראלים.

פרטים נוספים בהמשך.

06:40 - ההסלמה בלחימה בצפון הארץ. הבוקר (שישי), אזעקה נשמעה בכפר רג'ר שבצפון הארץ.

אחרי חצות הלילה הודיע דובר צה"ל כי מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר מבנה צבאי של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב עייתא א-שעב שבדרום לבנון.

בנוסף, מטוסי קרב תקפו תשתית טרור של הארגון במרחב לבונה.

(צילום: דובר צה"ל)

06:30 - הרמטכ״ל הגיע הלילה (חמישי) לזירת הפיגוע בתחנת הדלק בעלי וקיים הערכת מצב לחיזוק האבטחה במרחב, יחד עם מפקד אוגדת יהודה ושומרון, מפקד חטיבת בנימין, נציגי פיקוד המרכז, שב״כ ומשטרה.

הרמטכ״ל פגש את אביעד גזבר, קצין מילואים בחטיבת גבעתי, שחיסל את המחבל, ושיבח את פעולתו האמיצה שמנעה אסון גדול יותר ואמר: ״זהו פיגוע קשה, בו נהרגו שני אזרחים ישראליים, שאנחנו כואבים את מותם. בפעולה מקצועית של קצין מילואים שיצא מלחימה בעזה, האירוע הסתיים ונמנע אסון גדול עוד יותר״.

״מאמץ הסיכול של כוחות הביטחון בפיקוד המרכז נמשך כל הזמן״, הוא המשיך, ״ואנו נפיק את הלקחים מהאירוע הזה לחיזוק ההגנה״.

(צילום: דובר צה"ל)

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר