הועברה לאזור לכיש

הצבועה ציונה הפחידה את תושבי רמות בירושלים - נלכדה ושוחררה • צפו

שוחררה לחופשי – הצבועה ציונה, ששהתה לאחרונה בעיר ירושלים, נלכדה והועברה לאזור לכיש בפעולה משותפת של רשות הטבע והגנים ועיריית ירושלים, נלכדה לאחרונה הצבועה ''ציונה'', שתועדה לאחרונה בסביבת אזור מגורים בשכונת רמות בירושלים

מישאל לוי | כיכר השבת |
הצבועה משוחררת לחופשי (צילום: ברוך תמאם)

הצבועה ציונה, התקרבה יותר מדי לבתי מגורים בשכונת רמות בירושלים, פקחי רשות הטבע, נענו לקריאות התושבים, לכדו אותה ושחררו אותה לחופשי באזור חבל לכיש.

הצבוע המפוספס נפוץ ברוב שטחה של ארץ ישראל והוא חיה מוגנת ונדירה הניזונה בעיקר מפגרים.

בשונה מהצבוע הנקוד שאנו מכירים מאפריקה, הצבוע המפוספס שקיים בארץ אינו בעל חיים תוקפני ועד כה לא תועדו מקרי תקיפה של צבועים. כמו כן, הצבוע המפוספס אינו להקני אלא סוליטרי (יחידאי), לכן אין להקות צבועים בישראל.

הסכנה העיקרית לחיה המיוחדת הזו בשנים האחרונות היא סכנת דריסה – צבועים רבים נוהגים להתקרב לפגרים שנמצאים על הכביש ונפגעים מרכבים חולפים.

הצבועה ציונה כאמור זוהתה הבוקר (שלישי) על ידי פקחי הרשות במצלמות המעקב שהוצבו במטרה לאתר את הצבועה. לאחר שווידאו הפקחים כי הצבועה נמצאת בנקודה בה ניתן ללכוד אותה, הם יצרו קשר עם צוות השירות הווטרינרי העירוני, בראשות ד"ר אסף בריל.

הצוות הגיע לנקודה והצליח להרדימה בעזרת חיצי הרדמה. לאחר שהורדמה, נבדקה הצבועה על ידי פקחי רשות הטבע והגנים האזוריים ווטרינר הרשות, ד"ר תומר ניסימיאן. בבדיקה הושם עליה משדר, ומשם הועברה לאזור חבל לכיש, אזור בו בתקווה תוכל להמשיך את חייה בשלווה.

שחרור הצבועה בלכיש (צילום: ברוך תמאם)

מעיריית ירושלים נמסר: "אנו שמחים על שיתוף הפעולה הפורה עם רשות הטבע והגנים בלכידת הצבועה "ציונה" והשבתה בשלום לטבע. אנו ערים לתחושות תושבי העיר, ופועלים בשיתוף פעולה עם רשות הטבע והגנים על מנת לטפל באירועים כאלו בצורה מקצועית ובטוחה. אנו רואים חשיבות רבה בשמירה על הסביבה הטבעית ועל המגוון הביולוגי הייחודי של ירושלים ופועלים יחד עם רשות הטבע והגנים להגברת המודעות לחשיבות השמירה על חיות הבר, ולצמצום החיכוך בין האדם לטבע."

יריב מליחי, אקולוג מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים: "אנו שמחים שהצלחנו ללכוד את הצבועה ולהשיבה לטבע בשלום. אמנם במקרה זה הוחלט להעתיק את הצבועה מפני שהתקרבה יתר על המידה לבתי המגורים בעיר, אך חשוב להבין שהרי ירושלים הם בית גידול טבעי לצבועים. הצבועה המדוברת אינה הצבועה היחידה באזור וייתכן שתושבי ירושלים עוד יראו בעתיד צבועים נוספים. בנייה נרחבת בכל רחבי הארץ צמצמה את בתי הגידול הטבעיים של הצבועים וריבוי האוכל שנמצא בעיר מושך אותם אלינו. זו אחריותנו לדאוג לחיות הבר, לשמור על הרחובות נקיים ועל הפחים סגורים. כך, נוכל לצמצם את היקף החיכוך ביננו לבין חיות הבר בתוך היישובים והערים".

הצבועה ציונה שוחררה לחופשי (צילום: ברוך תמאם)
הצבועה ציונה שוחררה לחופשי (צילום: ברוך תמאם)
הצבועה ציונה שוחררה לחופשי (צילום: ברוך תמאם)
הצבועה ציונה שוחררה לחופשי (צילום: ברוך תמאם)

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר