המערכת הפוליטית סוערת

גלנט בביקורת פומבית וחסרת תקדים נגד נתניהו; בקואליציה קריאות לפטר את שר הביטחון

יואב גלנט שר הביטחון חשף היום בהצהרה לתקשורת מהקריה בתל אביב את חילוקי הדעות בתוך הקבינט סביב היום שאחרי המלחמה בעזה, וקרא לנתניהו לקבל החלטה - גם אם היא כוללת הקרבה פוליטית | גלנט טען שאחרי המלחמה מי שצריכה לשלוט בעזה אלה גורמים פלסטינים בגיבוי מדינות ערב | בן גביר תקף: "מהות הקונספציה של שר ביטחון שכשל" (אקטואליה)

דוד הכהן | כיכר השבת |
גלנט, היום (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

שר הביטחון, יואב גלנט, מסר היום (רביעי) לקראת ערב הצהרה לתקשורת מהקרייה בתל אביב, ובמהלך הדברים השמיע ביקורת חריפה וחסרת תקדים נגד נתניהו.

בין היתר אמר גלנט כי הקשר עם ארצות הברית הוא חזק, חיוני ויציב. הוא הדגיש שארצות הברית הייתה הראשונה להצטרף לצד ישראל במעשים ולא בדיבורים. לדבריו, "את המחלוקות פותרים בחדרים הסגורים, לא בריאיונות ולא בציוצים".

הוא התייחס לנושא המלחמה ואמר כי מוכרחים למצוא חלופה לחמאס. האפשרויות של ממשל צבאי ישראלי או חמאס הן גרועות, כך הוסיף. "כבר כמה חודשים שאני מעלה את הנושא, ללא מענה", אמר שר הביטחון.

לדבריו, היעדר קבלת החלטה בנושא שוחקת את הישגי המלחמה. הוא ציין שמי שצריך לשלוט ברצועה אלה גורמים פלסטינים בגיבוי מדינות ערב.

"אני קורא לנתניהו להחליט ולהודיע שישראל לא תשלוט ברצועת עזה, זו חובתנו". עוד אמר שזו רגע של "מבחן לאומי, גם אם הדבר כרוך במחיר פוליטי".

התגובות

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר הגיב לדברי גלנט: "מבחינתו של גלנט, אין הבדל בין אם בעזה ישלטו חיילי צה"ל, לבין אם ישלטו בה מרצחי החמאס. זו מהות הקונספציה של שר ביטחון שכשל בשבעה באוקטובר, וממשיך להיכשל גם עכשיו. שר ביטחון כזה חייב להיות מוחלף כדי להשיג את יעדי המלחמה".

גלנט, היום (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

שר התקשורת ד"ר שלמה קרעי, בתגובה לדברי גלנט: "קצת צניעות משר הבטחון כלפי אלו שהזהירו כל השנים מתפיסת העולם השגויה שלו ושל חבריו. בדבר אחד אני יכול להסכים איתו: כל עוד הוא שר הבטחון, שלטון צבאי הוא בהחלט אפשרות גרועה. אפשר לסדר את זה".

יו״ר הימין הממלכתי ח״כ גדעון סער בתגובה לדבריו של שר הביטחון הערב: "ישראל לא הצטיינה מעולם בלקבוע לשכניה מי ישלוט עליהם. למען האמת - ברור למדי שגם אם היה גורם פלסטיני כזה (ספוילר: אין, לעת עתה) - לא היה לו שום סיכוי אם היה מקבל שלטון כחלק ממהלך ישראלי. בנוסף לכך - הרשות הפלסטינית מתנה את כניסתה לעזה במהלך רחב יותר של הקמת מדינה פלסטינית ביו״ש ובעזה - דבר שהוא סכנה אסטרטגית לישראל.

"אין חלופה לחיסול החמאס כגורם שלטוני וצבאי בעזה. משם אנחנו עדיין רחוקים. בנושא הזה לא שמענו הערב משר הבטחון איך אנחנו מתקדמים לכיוון השגת היעדים. גם לא שמענו ממנו מתי מחזירים את תושבי הצפון לבתיהם. תפקיד מערכת הביטחון להוביל להחזרת הבטחון בדרום ובצפון ולא לחפש תירוצים לאי השגת יעדי המלחמה".

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים, יריב לוין תקף: "עם ישראל אינו מוכן להיות מושפל. עם ישראל אינו מוכן להיות מובל לתהליך אוסלו 2, שיוביל את ישראל לאסון נוסף. עם ישראל לא יסכים למסור את עזה לשליטת רשות הטרור הפלסטינית. עם ישראל יודע שביטחון ישראל יושג רק בנחישות לנצח, ולא בהסתמכות על הבטחות לשקט מצד המחבלים השפלים וארגוניהם השונים".

יו"ר מפלגת נעם סגן השר ח"כ אבי מעוז בתגובה לדברי גלנט: "קורא לראש הממשלה למנות את עופר וינטר לשר הביטחון במקומו של גלנט, ולהוציא את גנץ ואייזנקוט בעלי הקונספציה מקבינט המלחמה, ולהכניס במקומם את אביגדור ליברמן וגדעון סער".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר