ישראל במלחמהישראל במלחמה
דיון סוער וקולני במחוזי

דרמה בבית המשפט: נחשפה ראיה בטעות, השופטים הכריעו לשחרר את אלישע ירד לביתו

בתום דיון סוער בבית המשפט, שבמהלכו אף חשף השב"כ בטעות ראיה חסויה החליטו השופטים לשחרר את החשוד במעורבות בירי בפלסטיני בליל שבת ליד הכפר בורקה אלישע ירד למעצר בית | חברו יחיאל אינדור, המאושפז במצב קשה בבית חולים שערי צדק לאחר שנפצע בתקרית, יישאר במעצר באשפוז (משפט)

דוד הכהן | כיכר השבת |
ירד, הערב (צילום: Chaim Goldberg/Flash90)

בתום דיון סוער במיוחד בבית המשפט המחוזי בירושלים, בערעור שהוגש על ידי המשטרה בבקשה להאריך את מעצר היהודים החשודים בהרג הפלסטיני - החליטו השופטים לשחרר את אלישע ירד למעצר בית. החשוד השני, יחיאל אינדור, יישאר במעצר עד יום שישי.

אינדור, החשוד בירי בפועל בפלסטיני, מאושפז בבית החולים שערי צדק, לאחר שנחבל קשות במהלך האירוע העלים בליל שבת, ויישאר במעצר בעודו מאושפז.

במהלך הדיון, שהיה סוער במיוחד, חשפה נציגת הפרקליטות בטעות ראיה חסויה בדמות התיעוד האירוע שבו נהרג הפלסטיני.

השב"כ התעקש כי הראיה תוגש אחרי שאולם המשפט יפונה, אך בטעות חשף מה היא - תיעוד תקרית הירי. "ראיתי סרטון קצר מאוד, כמה שניות. מעבר לזה אין לי מה לומר", אמרה השופטת. "לגבי אלישע ירד הראיות לא התחזקו. יש כאן מידע מאוד מעניין אבל הוא לא קשור לאירוע".

השופטת מתחה ביקורת קשה על התנהלות החוקרים שהציגו חומר חדש שלא הוצג בדיונים הקודמים, ובמהלכו אף חשפה בטעות נציגת הפרקליטות את זהותו של אותה ראיה חדשה: תיעוד מהתקרית הקטלנית בסוף השבוע.

לדיון הערב זומן באופן חריג נציג שב"כ שהציג בפני השופטת תמר בר אשר את אותה "ראיה מודיעינית" חדשה שלפי נציגי המשטרה ושב"כ התקבלה רק היום. גם בדיון אתמול בבית המשפט המחוזי - בפני אותה שופטת - הוצג לה מסמך משב"כ שנטען כי הוא חדש, אם כי בהמשך התברר שמדובר במידע שהיה ידוע מראשית החקירה.

כאמור, בהמשך חשפה בטעות נציגת הפרקליטות בדיון שהראיה החדשה כעת היא תיעוד שעל קיומו לא היה ידוע לפני כן.

במהלך הדיון בית המשפט מתח ביקורת קשה על התנהלות החוקרים שהציגו חומר חדש שלא הוצג בדיונים הקודמים, ובמהלכו אף חשפה בטעות נציגת הפרקליטות את זהותו של אותה ראיה חדשה: תיעוד מהתקרית הקטלנית בסוף השבוע.

"איך לא ידעתם שיש ראיה כזאת?!", תהתה השופטת בהפתעה, ונציג המשטרה ענה: "אני לא יכול לענות על זה בעל פה, רק בכתב".

לפני כן מתחה השופטת ביקורת קשה על התנהלות החוקרים והשוותה אותה ל"פרטאץ'". לדבריה, "אנחנו בדיון רביעי ב-24 השעות האחרונות, וכל הזמן אנחנו מקבלים דברים שהיה צריך לבוא איתם בצורה מסודרת לדיון".

מוקדם יותר, עורכי הדין מארגון חוננו, עדי קידר ונתי רום, המייצגים את החשודים, נטשו את אולם הדיונים בבית המשפט המחוזי במחאה על "הפרת כללי הדיון של השופטת יחד עם השב"כ", לאחר שהשופטת אישרה לשב"כ לנהל דיון במעמד צד אחד, ללא ייצוג המתיישבים.

לאחר שנטשו את האולם, השופטת איימה לעצור את המתיישבים אם עורכי הדין לא ישובו לאולם והדיון התחדש בדלתיים פתוחות. "לגבי הבקשה לדיון במעמד צד אחד, בדיונים רבים מוגש חומר חסוי לרבות חומר של שב"כ. בכל אותם דיונים מכינים תיק עם כל המידע. החומר מוגש לבית המשפט באולם, אין שום סיבה שבתיק הזה הדברים יתנהלו אחרת", קראו עורכי הדין המייצגים את החשודים.

האירוע האלים

כזכור וכפי שדווח ב'כיכר השבת', בליל שבת התרחש עימות אלים בין פלסטינים מהכפר הפלסטיני בורקא הסמוך לשכם ובין יהודים תושבי המאחז 'עוז ציון' בשומרון.

במהלך העימותים, נורו לעבר המתיישבים זיקוקים והושלכו לעברם אבנים וסלעים. אחד הסלעים פגע ביחיאל אינדור, שלפי החשד, הגיב בירי ממנו נהרג הפלסטיני.

אינדור, וכן חברו ששהה בזירה, אלישע ירד, לשעבר עוזרה של חברת הכנסת מעוצמה יהודית לימור סון הר מלך, נעצרו. ירד חשוד במעורבות בירי אולם בעיקר בניסיונות לשיבוש החקירה ברגעים שלאחר הירי.

לטענת אינדור, ירד וחבריהם, הירי בוצע מתוך הגנה עצמית בשל האמצעים בהם השתמשו התוקפים הפלסטינים, ובפרט לאור העובדה שיחיאל אינדור נפגע קשה בראשו.

כעת כאמור הורה בית המשפט על שחרורו של ירד למעצר בית. בכך ביטל את הערעור שהוגש בידי הפרקליטות נגד ההחלטה, שניתנה מוקדם יותר. אינדור כאמור יישאר במעצר בינתיים בימים הקרובים.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר