כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
בקשת הממשלה סורבה

בג"ץ הכריע: הדיון על ביטול עילת הסבירות לא יידחה

ברוב שופטים, החליט בית משפט העליון לא לדחות את הדיון על חוק ביטול עילת הסבירות, כפי שביקשו בממשלה, ולקיים אותו במועדו בשבוע הבא (משפט)

יוני גבאי | כיכר השבת |
שופטי בג"ץ | ארכיון (הדס פרוש, פלאש 90)

הדיון על העתירות נגד החוק לביטול עילת הסבירות, במסגרת הרפורמה המשפטית, שנחקק במושב האחרון של הכנסת - יתקיים במועדו בשבוע הבא ולא יידחה. כך החליטו היום (שלישי) שופטי בג"ץ.

כזכור וכפי שדווח ב'כיכר השבת', בממשלה ביקשו לדחות את מועד הדיון לתחילת חודש אוקטובר. עו"ד אילן בומבך שמייצג את הממשלה פנה לבית המשפט על כך בתחילת השבוע.

בנימוקי הבקשה נכתב בין היתר כי "היועצת המשפטית לממשלה הגישה תשובה לצו על תנאי, המחזיקה 148 עמודים וכוללת 440 סעיפים. בכל הכבוד, משיבי הממשלה "אמורים" להתייחס בתשובתם ביום 6.9.23, גם לאמור בתשובת היועמ"שית, וסד הזמנים הנוכחי אינו מאפשר זאת. ולכן יש לדחות את מועד הדיון בעתירות בכמה שבועות, על מנת שיהיה סיפק בידיהם להכין תשובה הולמת, בנסיבות חריגות מאוד בהן עמדת היועמ"שית איננה משקפת את עמדתם".

עוד כתב עורך הדין: "בזהירות יתרה ייאמר כי גם השיקול לפיו כב' הנשיאה וכב' השופטת ברון עומדות לפרוש בחודש הבא מכהונתן, לא יכול לעמוד אל מול החובה לאפשר למשיבי הממשלה (כן, גם להם) משפט צדק שבו תישמענה טענותיהם באופן הוגן והולם, ולא תחת שעון עצר שנקבע בשל סד זמנים בהול שאין לו פשר אמיתי והוא איננו עומד בקנה אחד עם קצב הדיון בעתירות דומות שתקפו תיקון לחוק יסוד או חוק יסוד".    

עורך הדין מאשים את היועמ"שית וכותב: "וכך אכן מתחוור לח"מ ולמשיבי הממשלה ביום זה, לאחר עיון ראשוני בתשובת היועמ"שית מהיום, בו נוקטת היועמ"שית בעמדה הקיצונית ביותר שבנמצא, כאשר היא תומכת בסעד הקיצוני ביותר הקיים במשפט הישראלי – הכרזה על בטלות של חקיקת יסוד"

עוד טען עורך הדין: "יש לזכור כי נציגי היועמ"שית ליוו את הליך החקיקה ונערכו לו ואף הגיבו לו בוועדת חוקה, חוק ומשפט, ואילו הח"מ רק קיבל את הייצוג בעתירות דנן ביום 17.8.23. אשר על כן, ואפילו נבקש לכבד את היבט מועד הפרישה כאמור, ניתן ורצוי (ולשיטת משיבי הממשלה - מחויב הדבר ומתחייב מדברי המשנה ליועמ"שית ד"ר גיל לימון כי "העתירות עוסקות בסוגיות חוקתיות ומשטריות תקדימיות ורגישות במיוחד") לבצע כאן איזון מחודש ולדחות את מועד הדיון בעתירות לראשית חודש אוקטובר 2023 (אפילו ייפול הדיון על חול המועד סוכות), כלומר לפני מועד פרישתן של כב' הנשיאה וכב' השופטת ברון, ובהתאמה – לדחות את המועד להגשת תשובת משיבי הממשלה לימים ספורים קודם למועד הדיון החדש".  

עוד כתב עורך הדין: "אם בקשה זו לא תיענה חלילה, הרי שהדבר יסב למשיבי הממשלה נזק דיוני אמיתי וממשי, שכל כולו סיכול משפט צדק במובנו הבסיסי, ובין היתר, לא יעלה בידי הח"מ לקבל את אישור משיבי הממשלה לטיוטת התשובה. על כן אם הבקשה תידחה חלילה, ייאלצו משיבי הממשלה, כשגבם אל הקיר, להגיש תשובה חלקית בלבד לטיעוני העותרים ולטיעוני היועמ"שית מיום 3.9.23, דהיינו לצמצם את תשובתם למתן תשובה לעתירות שבכותרת".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר