כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
45 דקות של פגישה

הנשיא הרצוג נפגש עם הנשיא ביידן; "המחויבות של ארה"ב לישראל היא איתנה ויציבה"

45 דקות נמשכה הפגישה בין הנשיא ביידן לנשיא הרצוג, אותה הוא הגדיר כ"נפלאה" | בפתח הפגישה ביידן לא התייחס לרפורמה המשפטית, אך הרצוג כן | ביידן אישר את הזמנת נתניהו לבית הלבן (חדשות)

יוני גבאי | כיכר השבת |
פגישת ביידן-הרצוג בחדר הסגלגל (צילום: עומר מירון, מקליט: בן פרץ)

נשיא המדינה יצחק הרצוג, נפגש היום (שלישי) עם נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן בבית הלבן. עם הגעתו התקבל הנשיא על ידי ראש הפרוטוקול של ארצות הברית, רופוס גיפורד ולאחר מכן חתם בספר האורחים המסורתי שבחדר רוזוולט.

נשיא ארצות הברית ונשיא מדינת ישראל מסרו הצהרות לתקשורת בפתח פגישתם. הנשיא ביידן לא התייחס בדבריו לרפורמה המשפטית ואישר כי הזמין את ראש הממשלה בנימין נתניהו לבית הלבן.

נשיא ארצות הברית, ג׳ו ביידן: ״אדוני הנשיא, ברוך שובך! ברוך שובך לוושינגטון וברוך שובך לבית הלבן. היינו יחד בישראל, ועכשיו אנחנו יחד כאן, יש לנו נושאים רבים לדון בהם, אתה יודע שאהבתי לישראל היא עמוקה וארוכת שנים, וכפי שאני אומר לעיתים קרובות אם ישראל לא הייתה קיימת היינו צריכים להמציא אותה. 75 שנים - קשה להאמין. זוהי ידידות שאני מאמין שאינה ניתנת לשבירה, ויחד אנו עובדים על יצירת אינטגרציה ויציבות במזרח התיכון. זוהי עבודה קשה, ויש עוד עבודה רבה לפנינו, אבל חלה התקדמות.

(צילום: חיים צח, לע"מ)

"שנה שעברה ארגנו את הכנס הגדול ביותר של ערבים וישראלים, שהתקיים בעשור האחרון, הקמנו את הגבול הימי בין ישראל ללבנון - דבר שאנשים חשבו שמעולם לא יקרה. פתחנו שטח אווירי לישראל מעל ערב הסעודית ועומאן, וקרבנו ישראלים ופלסטינאים בשארם א- שייח׳.

"כפי שאישרתי לראש הממשלה נתניהו אתמול, המחויבות של ארצות הברית לישראל היא איתנה ויציבה ואנו מחוייבים גם להבטיח שאיראן לעולם לא תשיג נשק גרעיני, אז יש לנו הרבה על מה לדבר, אבל שוב - ברוך הבא".

נשיא המדינה, יצחק הרצוג אמר: ״תודה לך אדוני הנשיא, נפלא לראות אותך שוב, אני מביא איתי מסר של ברכה ותודה בשם כל עם ישראל ומדינת ישראל, מכל צידי המפה הפוליטית, כולם מביעים ידידות עמוקה והוקרה רבה לך.

"כמו שאמרת, אנו כמעט 50 שנה מאז שנכנסת לפוליטיקה ותמיד עמדת לצד מדינת ישראל ועם ישראל בכל-כך הרבה נושאים. שמחתי לשמוע על שיחתך עם ראש הממשלה נתניהו שהתמקדה בשיתוף הפעולה הצבאי שלנו, כי יש לנו אויבים שלפעמים טועים לחשוב שהעובדה שיש בנינו מחלוקות מעפילה על הקשר שלנו. ואני מאמין שאם הם היו יודעים כמה שיתוף הפעולה בינינו צמח בשנים האחרונות והגיע להישגים חדשים, הם לא היו חושבים כך.

"אני רוצה גם להודות לך אדוני הנשיא על כך שאתה שואף ליותר ויותר אינטגרציה ושיתוף פעולה באזור ועל כך שאתה מחפש שותפים נוספים לשלום עם ישראל ומטפל בכל-כך הרבה נושאים אזוריים יחד.

(צילום: חיים צח, לע"מ)

"לבסוף אדוני הנשיא, אני יודע שדיברת על כך, ואנו נדון בזה גם - המצב הפנימי בישראל. כפי שאתה יודע, אני כאן ואני שמח להיות כאן, ומחר אדבר מול מושב משותף בקונגרס, שהתכנס במיוחד לחגוג את 75 שנות עצמאותה של מדינת ישראל, יחד עם זאת ליבי ומחשבותיי נמצאים בישראל, ב ויכוח הסוער שהוא גם מייצג את הדמוקרטיה הנפלאה שיש בישראל. תן לי להיות ברור - הדמוקרטיה בישראל חזקה, איתנה ונחושה.

"אנו עוברים קשיים, אנו נמצאים בעיצומו של ויכוח סוער, ברגעים מאתגרים, אבל אני מאמין באמת ובתמים ואומר לך אדוני הנשיא - כפי שאמרתי זאת כראש מדינת ישראל: אנו תמיד צריכים לחתור למציאת פתרון חברי ומוסכם, ואני מסכים איתך על כך. אני פועל גם ברגעים אלו, באמצעות אנשיי במטרה למצוא פתרון ולצאת מהמשבר הזה בצורה הולמת. תודה אדוני הנשיא על חברותך עם ישראל, אלוקים יברך אותך".

הפגישה בין השניים נמשכה כ-45 דקות, מרבית הזמן בארבע עיניים.

(צילום: חיים צח, לע"מ)

לאחר המפגש אמר הנשיא הרצוג כי השיחה היתה נפלאה. "אני אזכיר לכם סיפור, כשביידן נחת בביקורו בישראל ביולי שעבר, כשהוא יורד ממטוס ה'האייר-פורס 1' בישראל, הוא צעק בקול רם לעברי כשחיכיתי לו על קצה השטיח האדום "I'm home" - זו בעצם ההרגשה שהוא נתן גם לי; אוהב ישראל, רודף שלום ותומך בביטחונה.

"הדבר המרשים היה שהרגשתי שהקשר העמוק בין הרבה מן היושבים בבית הזה לאורך ההיסטוריה, ובין הרבה מן היושבים בבית הנבחרים לאורך ההיסטוריה, בין העם האמריקני למדינת ישראל במלוא 75 שנה למדינה - זה קשר משפחתי. אלה לא יחסים רגילים בין ארה"ב למדינות שחשובות לה, אלא יחסים שיש בהם אלמנטיים משפחתיים עמוקים מאוד, ועל כן גם הדאגה ההדדית למה שקורה בארה"ב ובוודאי למה שקורה בישראל.

"השיחה נסבה על נושאים אזוריים - על האיום האיראני, על מה שקורה עם החיזבאללה בלבנון, אבל גם על מה שקורה בישראל. אנחנו צריכים להבין ולכבד זאת, שכאשר הנשיא, נשיא המעצמה הגדולה ביותר בתבל שואל שאלות ומתעניין כפי שהיה לו בשיחתו עם ראש הממשלה אתמול, זה לא כדי לקטר, זה לא כדי להרגיז - זה מתוך דאגה עמוקה של הרבה מן הידידים שלנו, וזה עוד שיקול בצורך שלנו כאומה ברגעים אלו ממש, להגיע ככל שניתן להבנות, להסכמות, לדו-שיח, לנוסחאות - בסופו של דבר ישראל חשובה מאוד לעולם, חשובה מאוד לאזור, וחשובה מאוד לארה"ב. וזה גם צריך להיות שיקול נוסף לאחים ולאחיות שלנו במדינת ישראל״.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר