כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
צמצום עילת הסבירות

בג"ץ לא הוציא צו ביניים נגד החוק - שנכנס לתוקף וידון בעתירות בחודש ספטמבר

לאחר שמוקדם יותר היום החוק לביטול עילת הסבירות נכנס לתוקפו, בג"ץ לא הוציא צו ביניים - שהיה יכול למנוע את כניסתו לתוקף, והודיע כי הוא ידון בעתירות שהוגשו נגד החוק בספטמבר | במקביל, הודיעו בבג"ץ, כי בספטמבר הם ידונו בעתירות שהוגשו נגד שר המשפטים בוגע לאי-כינוס הוועדה לבחירות שופטים (חדשות)

בני סולומון | כיכר השבת |
שופטי בג"ץ | ארכיון (הדס פרוש, פלאש 90)

מעט לפני שנשיאת העליון אסתר חיות תפרוש מכהונתה, בג"ץ יקיים דיון בעתירות שהוגשו נגד החוק לביטול עילת הסבירות, כך הודיעו היום (רביעי) מטעם בית המשפט העליון.

במקביל, שופטי בג"ץ לא הוציאו צו ביניים נגד החוק, מה שאומר שהתיקון לחוק נכנס לתוקף כבר היום.

על פי ההודעה, מי שיצטרך להשיב לעתירה הם, הכנסת, היועמ"שית, שר המשפטים יריב לוין וכן הממשלה בעצמה, המשיבים מחוייבים להשיב לעתירה עד 10 ימים למועד שייקבע, כאשר כאמור השופטים אמרו שהדיון יתקיים בחודש ספטמבר.

דקות לפני ההודעה, בית המשפט העליון עדכן, כי בית המשפט העליון ידון בעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד שר המשפטים יריב לוין, על אי-כינוס הוועדה לבחירת שופטים יתקיים במהלך חודש ספטמבר, וכי על המדינה להגיש את נימוקיה עד לעשרה ימים לפני מועד הדיון.

עו"ד הידי נגב, מנהל מחלקת מדיניות וחקיקה מסרה: "כל יום נוסף שהוועדה לא מתכנסת לבחור שופטים נוספים מתגבר העומס על בתי המשפט ופוגע באזרחי המדינה. נראה כי שר המשפטים עושה שימוש לרעה בסמכותו ולמען השיקולים הפוליטיים האישיים שלו – אנחנו נתייצב בבית המשפט העליון להגן על הדמוקרטיה הישראלית, ונעשה כל שביכולתנו כדי לעצור את ההפיכה המשטרית".

כזכור, לאחר שהחוק לצמצום עילת הסבירות עבר בכנסת, הוגשו שתי עתירות לבג"ץ, תנועת "דרכנו", בשיתוף עם התנועה הדמוקרטית האזרחית, הגישה עתירה לביטול החוק וטענה, "העתירה עוסקת בפגיעה האנושה באושיות הדמוקרטיה הישראלית ובהליך החפוז והדורסני שאיפשר את מעבר החוק בכנסת. העתירה מבקשת מבג"צ להוציא בדחיפות צו ביניים, שישעה לאלתר את התיקונים לחוק יסוד: השפיטה".

יו״ר דרכנו, יזהר שי מסר: "שמותיהם של הח"כים שהצביעו היום בעד החוק שנועד לקעקע את יסודות הדמוקרטיה הישראלית ייזכרו לדיראון עולם. יום אחד הם ינסו להכחיש, להשכיח, לתרץ, לספר סיפור אחר. אבל ההסטוריה תזכור אותם לנצח וגם אנחנו. בושה".

העתירה השנייה, היא של התנועה לאיכות השלטון, לטענת התנועה התיקון לחוק אינו חוקתי, משום שהוא משנה באופן מהותי את המבנה הבסיסי של הדמוקרטיה הפרלמנטרית הישראלית ואת אופי המשטר, תוך ביטול דה פקטו של הרשות השופטת ופגיעה אנושה במארג העדין של הפרדת הרשויות ומערך האיזונים והבלמים במדינת ישראל. התנועה לאיכות השלטון מוסיפה כי משמעות התיקון- מתן כוח בלתי מוגבל לרשות המבצעת, הוא שימוש לרעה בסמכות מכוננת.

נוסף על טענות אלה טוענת התנועה לאיכות השלטון, גם כי בהליך החקיקה נפלו פגמים מהותיים, המחייבים את ביטולו. לטענת התנועה עקרון השתתפות חברי הכנסת בהליך החקיקה נפגע, בשל העדרו של פרק זמן ראוי לדיון בשינוי הנרחב ובהשלכותיו, העדר תשתית עובדתית ומשפטית ראויה ומלאה, ובאופן החורג מן הדרך בה התקבלו חוקי יסוד בעבר. כמו כן טוענת התנועה כי יו"ר ועדת חוקה- ח"כ שמחה רוטמן, עשה שימוש לרעה בסמכותו כיו"ר ועדת חוקה, ולרבות הצגת מצג שווא וכוזב כאילו מדובר בהצעת חוק מטעם הוועדה, שעה שמדובר בהצעת חוק פרטית לכל דבר ועניין.

עו"ד אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון מסר: "ממשלת החורבן הרימה את ידה הזדונית נגד מדינת ישראל, והם מאיימים לחרב את כל מה שבנינו כאן בשבעים וחמש השנים האחרונות. משכלו כל הקיצין והממשלה לא נענתה לקריאתנו לחדול מההרס והחורבן, הגיע כעת תורו של בית המשפט העליון להתייצב ולמנוע את החקיקה הזאת, שהתקבלה באופן לא חוקתי תוך ניצול לרעה של הסמכות המכוננת, ותוך הצגת מצגי שווא של שמחה רוטמן וחריגה מוחלטת מהדרך בה שינויים דרסטיים שכאלה צריכים להיעשות, נמשיך להיאבק, ולעולם לא נוותר".

לאחר פרסום העתירות, הודיע לפיד כי אף הוא יעתור, לדבריו: "זה יום עצוב. יום של חורבן הבית. יום של שנאת חינם. אני מסתכל על הקואליציה חוגגת ושואל, מה אתם חוגגים? את זה שאתם מפרקים את המדינה היהודית שיש לנו? את זה שאנשים ששירתו יחד במילואים שלושים שנה מבטלים את המפגש השנתי כי הם יודעים שזה ייגמר רע?".

"זה לא נצחון של הקואליציה – זו תבוסתה של הדמוקרטיה הישראלית. אנחנו לא נוותר להם. אנחנו לא נכנע. אנחנו לא ניתן להם להפוך את ישראל למדינה פגומה, לא דמוקרטית, שמנוהלת בידי שנאה וקיצוניות. כבר מחר בבוקר אנחנו נעתור לבג"ץ נגד החקיקה הנפסדת הזו, נגד הביטול החד צדדי של האופי הדמוקרטי של מדינת ישראל, ונגד הדרך האנטי-דמוקרטית והדורסנית שבה נוהלו הדיונים בוועדת החוקה. המאבק לא נגמר. הוא רק התחיל".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר