מות הפלסטיני ב'בורקה'

לאחר הדיון ב'עליון': השופט מ'השלום' הורה לשחרר את אלישע ירד ואת החשוד הפצוע

אלישע ירד, איש 'עוצמה יהודית', שנעצר בחשד למעורבות בירי שגרם למות הפלסטיני בבורקה, הוא ישוחרר למעצר בית | בית משפט השלום, הורה גם על שחרורו של יחיאל אינדור אשר נפגע קשה ונמצא בבית החולים | עורך הדין: "זה משמח שגם בנושא הזה בית המשפט עשה סדר" (חדשות בארץ)

בני סולומון | כיכר השבת |
ירד בבית המשפט, היום (צילום: איתמר כרמון)

בית המשפט העליון החליט הבוקר (רביעי) כי אלישע ירד, שנעצר בחשד למעורבות בירי שגרם למותו של קוסאי מעטאן בבורקה - לא ישוחרר לפי שעה למעצר בית, עד לדיון שיתקיים בעניינו בבית משפט השלום בירושלים, בבית משפט השלום, הוחלט לשחרר אותו. כמו כן, הוחלט לשחרר גם את העצור השני, יחיאל אינדור שנפצע ומטופל בבית החולים.

בפתח הדיון שחזר לבית המשפט השלום בירושלים, המשטרה הבהירה כי היא קיבלה דו"ח פתולוגי אך אין בו תוצרים, אך לדברי נציג המשטרה בדיון: "המתנחלים לקחו את החוק לידיים בבורקה ולא הייתה קריאה לכוחות הביטחון, מה גם שאותם מתנחלים הגיעו למקום כשהם רעולי פנים".

עורך דינו של ירד, אביחי חג'בי, אמר בבית המשפט כי שב"כ הוליך שולל את בית המשפט ושיבש את ההליך, אין אפילו בדל של ראיה שאלישע השתמש בנשק".

כך או כך המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של ירד ב-12 ימים, אך השופט דחה זאת ואמר: "החומר המודיעיני לא מספיק בשביל לגבש תשתית ראייתית" והורה לשחררו למעצר בית.

תגובת עורכי הדין

עו"ד אביחי חג'בי מארגון חוננו: בית המשפט היום הוציא לפועל את ההחלטה שניתנה אתמול על ידי בית המשפט המחוזי. הוא חזר על הקביעות הברורות שהתשתית הראייתית בתיק הזה, לא קיימת. הוא גם הוסיף ואמר בכל הנוגע לפציעה של המתיישבים שהיו במקום נפצעו. אנחנו שמחים שבית המשפט ראה באותה העין איתנו ועם בית המשפט המחוזי את ההחלטה, ואנחנו מקווים שאלישע ויחיאל ישוחררו מהר ככל האפשר".

עו"ד נתי רום מארגון חוננו: "אני מאוד מקווה שיזכרו טוב טוב את ההחלטה האמיצה של השופטת היום שאומרת שגם הדו"ח של השב"כ שניסה להחתים את ירד, ופתאום יש מיידעים מודיעיניים שנראו בצד אחד בעליון, אנחנו שמחים שגם בית המשפט קבע שאין בדו"ח הזה אין מספיק ואין די להותירם במעצר. עצוב מאוד לראות אדם שנפצע והציל חיים של אחרים והציל את עצמו נמצא במצב הזה שהוא לא יכול לראות את הוריו ואת משפחתו בבית החולים. אנחנו מקווים מאוד שכל מי שריצה להציל את חייו במקרה של תקיפה לא יירתע, ואנחנו שמחים מאוד על ההחלטה של בית המשפט השלום היום".

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו: "אני מברך על ההחלטה של בית המשפט שעושה צדק ומחזירה את דרך הנרטיב שאנחנו דיברנו כבר ביום הראשון. האירוע הזה הוא כל כולו קודם כל אירוע של טרור ערבי שפוגש יהודים שהגנו על עצמם ובסופו של יום בית המשפט קבע בצורה ברורה שהטענות להגנה עצמית לא נשללו, שעבירות ההמתה החשד הסביר שלה היא בעוצמה לא גבוהה, הוא דיבר על הפגיעה הקשה שהיורה עצמו נפגע שהיא בעצמה מחזקת את הנושא הזה. כל דו"ח חדש, מסמך חדש שכל פעם ישלפו מהמותן, זה משמח שגם בנושא הזה בית המשפט עשה סדר והעביר ביקרות קשה מאוד על כל ההתנהלות של שירות הביטחון הכללי יחד עם הפרקליטות והמשטרה שברגע האחרון, רגע לפני שחרור, הם מביאים ראיות חדשות. אני חושב שההקשר הזה צריך להביא לסיומה של הפרשה והחקירה צריכה להסתיים שהם משוחררים לגמרי".

כזכור וכפי שדווח, בפתח הדיון בערר שהגישה הפרקליטות נגד החלטת בית המשפט המחוזי לשחרר את ירד, ששימש בעבר כדוברה של ח"כ לימור סון הר-מלך מ'עוצמה יהודית', נזפה השופטת רות רונן בפרקליטות על הערעור שהוגש ואמרה כי "לא היה צורך להטריח את בית המשפט העליון" לעסוק בנושא.

במהלך הדיון, בצעד חריג, קיבלה השופטת את בקשת השב"כ להציג חומרים חסויים, ועורכי דינו של ירד כמו גם העיתונאים שנכחו באולם - הוצאו למשך דקות ארוכות ובתוך האולם נערך דיון במעמד צד אחד.

כאמור, בסיום הדיון הודיעה השופטת רונן כי ירד יישאר במעצר - עד לדיון הבא בעניינו, שצפוי בהמשך היום. היא נימקה זאת בכך שביהמ"ש המחוזי שהורה לשחררו, נתן עיכוב ביצוע עד היום בשעה 10:00, אך היות והמשטרה תבקש להאריך את מעצרו, לאור הראיות שהצטברו במהלך החקירה, "המסקנה היא כי ממילא צפוי להתקיים הבוקר דיון בבית משפט השלום בו יצטרך להכריע האם יש הצדקה למעצרו של ירד לאור מכלול הנסיבות - קיומו של חשש סביר מפני שיבוש הליכי חקירה או סיכון בטחון הציבור או המדינה אם ירד ישוחרר".

"המסקנה היא", הוסיפה השופטת, "שהשאלה המרכזית שיש להידרש אליה במסגרת הדיון הנוכחי נוגעת לשאלה ממוקדת וספציפית מאוד - האם הדיון בבית משפט השלום בבוקר ייערך לאחר שחרור של ירד או תוך כדי מעצרו. ממילא מדובר בהארכת מעצר מצומצמת מאוד מבחינת הטווח שלה, פרק זמן של כחצי שעה שבו יידרש ירד להגיע לדיון בבית משפט השלום. הוצג לי דיון חסוי על ידי השב"כ. לאחר שעיינתי בחומר ומאחר שמדובר בהחלטה נקודתית וממוקדת ומבלי שאחווה כל דעה באשר לשאלת המשך מעצרו של אל אלישע ירד - אני מורה כי עיכוב הביצוע של החלטתו של בית המשפט המחוזי יימשך עד לדיון בבית משפט השלום".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר