פרסום ראשון

בסיעות החרדיות מודים: יש הבנה שנצטרך לרכך את חוק הפטור מגיוס לתלמידי ישיבות

גורמים חרדים בכירים בסיעות החרדיות, העוסקים בסוגיית חוק הגיוס, התבטאו ביממה האחרונה כי: "התקבלה ההבנה שנצטרך לרכך את חוק הגיוס אך הבסיס יהיה: מי שירצה ללמוד - איש לא יפריע לו" | הערכה: ייצטרכו להסכים ליעדים בצבא ובשוק התעסוקה, ייתכן גם לסנקציות כלכליות (חדשות)

ישי כהן | כיכר השבת |
שר הביטחון וח"כ אייכלר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

שר הביטחון, יואב גלנט, מנפגש בשבוע האחרון עם בכירים בסיעות החרדיות העוסקים בחקיקת חוק הגיוס, הפטור מגיוס לתלמידי ישיבות.

במהלך הפגישות העלה השר גלנט את אזהרות בכירי המטה הכללי ואגף כוח אדם בצה"ל, כאשר על פי הערכתם - מחאת אנשי המילואים וטייסי חיל האוויר תתגבר בצורה דרמטית ואף תזלוג לשירות הסדיר כאשר הורים ייסרבו לשלוח את ילדיהם להתגייס, במידה וחוק הגיוס יעבור.

גלנט אמר לבכירים החרדים כי במצב הנוכחי - הוא יתקשה לחתום, כשר הביטחון, על חוק שיפטור את תלמידי הישיבות מגיוס. הדברים של גלנט הגיעו לאחר חודשים של הבנות בין החרדים למשרד הביטחון וצה"ל, אך המחאות סביב הרפורמה המשפטית וחוק הגיוס - שינו את כללי המשחק, הסביר גלנט.

"צריך לחשב מסלול מחדש", אמר גלנט לבכירים החרדים: "לנסח חוק שנוכל לעמוד בו גם בביקורת הציבורית שתהיה".

בניגוד לשרים אחרים בממשלה, גלנט זיהה את המשבר הצפוי ובחר לקרוא לבכירי הסיעות החרדיות חודשיים לפני כינוס כנס החורף והחקיקה הצפויה: "הקשבו לגלנט, לא הסכמנו אבל הבנו שיש בעיה. גלנט זה לא ליברמן, הוא לא חשוב באיבה לחרדים", אמר בכיר חרדי שנפגש עם גלנט בשבוע האחרון.

ל'כיכר השבת' נודע כי בסיעות החרדיות החלו לחשב מסלול מחדש ולנסות לבחון מתווה גיוס חדש. בכירים חרדים העוסקים בסוגייה אמרו ל'כיכר השבת' כי התקבלה ההבנה שהחוק שהיה מתוכנן בחצי שנה אחרונה - יתקשה לקבל רוב בכנסת וספק אם בליכוד יעמדו בלחץ הציבורי.

לדברי הבכירים החרדים, ההערכה כי יינסו לגבש מתווה חוק גיוס חדש שיתבסס על מתווה הגיוס שהוסכם בהסכמים הקואליציוניים בממשלת האחדות נתניהו-גנץ. בין היתר, החוק יכלול יעדי גיוס וסנקציות כלכליות ויעדים לכניסת חרדים לשוק התעסוקה.

"מה שחשבנו שאפשר להעביר - לא נצליח", סיכם אחד מראשי הסיעות החרדיות דיון שהתקיים בנושא: "נצטרך להעביר חוק גיוס בכנס החורף. השאלה איזה חוק, ברור שהעקרון יהיה שכל מי שרוצה ללמוד תורה - יוכל לשות זאת ללא חשש מגיוס או התנדבות בכפייה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר