הוועדה המסעירה יוצאת לדרך

בניגוד לעמדת היועמ"שית - הממשלה החליטה לקדם את "ועדת פגסוס" 

בסדר היום של הממשלה ליום ראשון הקרוב: הצעתו של שר המשפטים יריב לוין להקמת ועדת בדיקה ממשלתית לשימוש ברוגלות מול נושאי משרה - ובשמה המפורסם יותר "פרשת פגסוס". וזאת, בניגוד להמלצת היועמ"שית

יוני גבאי | כיכר השבת |
רוגלה. (shutterstock)

"ועדת פגסוס" יוצאת לדרך - בניגוד להמלצת היועמ"שית. בדקות האחרון פורסם סדר היום של הממשלה ליום ראשון הקרוב. ובסעיף הראשון: הצעתו של שר המשפטים יריב לוין להקמת ועדת בדיקה ממשלתית לשימוש ברוגלות מול נושאי משרה - ובשמה המפורסם יותר "פרשת פגסוס".

כאמור, הקמת הוועדה - עולה על סדר יומה של הממשלה בניגוד להמלצת היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה. ביום שלישי השבוע, שלחה היועמ"שית מכתב לשר המשפטים, יריב לוין, בו היא טוענת כי ל"ועדת פגסוס" - ועדת הבדיקה הממשלתית שבכוונתו להקים, אין סמכות לבחון תיקים פליליים שתלויים ועומדים.

חששה של היועמ"שית הוא מבדיקת תיקי נתניהו, לגביהם היא כתבה כי הדבר מעלה חשש "לשיבוש מהלכי משפט בתיקים אלה, ופוגעת בעצמאות עבודתם של גופי אכיפת החוק".

היא ציינה במכתבה כי "הענקת סמכות לוועדה לקיים בדיקה ביחס להליכים אלו חותרת תחת עקרונות יסוד של עצמאות מערכת אכיפת החוק".

"על פי הדין הקיים במדינת ישראל", כתבה היועמ"שית, "ניהולו של הליך פלילי מופקד בידי בית המשפט וקיימת הפרדה מוסדית ברורה בין אחריותו המיניסטריאלית של שר המשפטים לבין גופי החקירה והתביעה".

היא הוסיפה ודרשה להבהיר כי הוועדה לא רשאית לעסוק או להתערב בכל הליך תלוי ועומד - לא בשלב החקירה ולא בשלב ניהולו בבית המשפט.

שר המשפטים יריב לוין, השיב ליועצת המשפטית לממשלה, כי עצם התערבות היועמ״שית בנושא שאמור, בין היתר, לבדוק את אופן התנהלות הגוף שהיא עומדת בראשו, מעלה פליאה רבה, וכי ניגוד העניינים בו מצוי הייעוץ המשפטי לממשלה בנושא זה זועק לשמיים. משכך, הודיע השר ליועצת המשפטית לממשלה כי יפעל ללא דיחוי לאישור הקמת ועדת הבדיקה.

השר לוין החליט להקים את הוועדה שתבדוק את התנהלות המשטרה, הפרקליטות ומערכות הפיקוח עליהן בעקבות הפרשה שנחשפה ב'כלכליסט'. ביום ראשון הקרוב, כאמור, מתכוון השר לוין להביא את ההצעה לאישור הממשלה, כולל הסעיף לבדוק תיקי חקירה שעדיין מתנהלים.

יצויין כי גופי הביטחון של ישראל, ובראשם השב"כ, מתנגדים להקמת ועדת החקירה מחשש לחשיפת יכולות מבצעיות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר