התנגשות חסרת תקדים

"חריג שבחריגים": היועמ"שית ממליצה לבג"צ לפסול את חוק יסוד ביטול עילת הסבירות 

היועמ"שית מכריזה מלחמה על הממשלה וקוראת לבג"צ לפסול את ביטול עילת הסבירות: "מדובר במצב חריג שבחריגים שבו התיקון פוגע פגיעה אנושה ביסודות המשטר הדמוקרטי, ועל כן בהתאם לאמות המידה שהותוו בפסיקה סבורה היועצת המשפטית לממשלה כי אין מנוס מלהכריז על בטלותו" | חדשות, פוליטי

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
נתניהו ולוין (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

היועצת המשפטית לממשלה מכריזה מלחמה על הממשלה - אותה היא אמורה לייצג. היום פרסמה היועמ"שית גלי בהרב-מיארה את תשובתה לבג"צ, לקראת הדיון הדרמטי, בהשתתפות כלל שופטי ביהמ"ש העליון, בעתירות שהוגשו נגד ביטוח עילת הסבירות, קרוב לחודשיים לאחר שעבר ברוב קולות. בתשובתה, היא קוראת לפסול את חוק ביטול עילת הסבירות - הקובע כי בית המשפט, לרבות בג"צ, לא יוכל לדון בעניין סבירות ההחלטות של הממשלה, של רה"מ, או של שר אחר.

היועמ"שית מבהירה בתשובתה, כי" לראשונה בתולדות מדינת ישראל נשללה סמכותו של בית המשפט הגבוה לצדק לדון ולהושיט סעד לפרט ולציבור, בהתאם לשיקול דעתו השיפוטי העצמאי; וזאת דווקא בהקשר רגיש וחיוני מאין כמותו של הביקורת השיפוטית על פעולותיהם של העומדים בראש הרשות המבצעת.

"התיקון נועל את שערי בתי המשפט בפני כל אדם או קבוצה, שנפגעו מכך שהממשלה או מי משריה פעלו מולם בחוסר סבירות קיצוני, בכל הקשר שהוא. בכך, הוסבר בתשובה, נלקח מהציבור אמצעי חשוב ביותר להתגונן מפני הפעלת כח שלטוני בשרירות ושלא לטובת הציבור".

ועוד מדבריה של היועמ"שית: "בשל פגיעתו הקשה של התיקון בציבור והשלכותיו החמורות על הפרדת הרשויות, שלטון החוק וזכויות הפרט, מדובר במצב חריג שבחריגים שבו התיקון פוגע פגיעה אנושה ביסודות המשטר הדמוקרטי, ועל כן בהתאם לאמות המידה שהותוו בפסיקה סבורה היועצת המשפטית לממשלה כי אין מנוס מלהכריז על בטלותו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר