כל הפרטים

העימות של שר החוץ האמריקני עם חברי הקבינט: ״לא יהיה לכם קרדיט״

במהלך הפגישה של שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן עם חברי הקבינט, עימות התפתח בין הנוכחים. נתניהו הבטיח: ״כל עוד אני יושב על הכסא, הרשות לא תשלוט בעזה״ (מדיני)

יוני גבאי | כיכר השבת |
בלינקן (צילום: shutterstock)

הערב מתפרסם כי בפגישה עם שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן עם חברי קבינט המלחמה עלה ביקורת וחשש לגבי המהלכים הישראליים מצד ישראל גם הצבאיים וגם המדיניים.

לאחר שבלינקן קיבל מהרמטכ"ל הרצי הלוי סקירה ובה עקרונות מפורטים של הלחימה המתוכננת בדרום הרצועה, התפתח עימות בין השר האמריקני לבין חברי הקבינט, שמה שעומד בראשו הוא שאלת המשך הלחימה והיום שאחרי. כך מדווח הכתב המדיני של חדשות 12 ירון אברהם.  

על פי הדיווח, חלקו המרכזי של העימות התמקד בתוכניות המשך התקיפה של ישראל ברצועת עזה אחרי שתסתיים ההפוגה. בלינקן טען כי ישראל תצטרך לשנות את דרך התקיפה ולא לחזור על מה שעשתה בצפון רצועת עזה. "יש שם שני מיליון פלסטינים", אמר. "אתם צריכים לפנות פחות אנשים מהבתים, להיות יותר מדויקים בתקיפות, לא לפגוע במתקני או"ם, ולוודא שיש מספיק אזורים בטוחים. ואם לא, אז לא לתקוף איפה שיש אוכלוסייה אזרחית. מה תהיה שיטת הפעולה שלכם?".

הרמטכ"ל הרצי הלוי, שהעביר את הסקירה הביטחונית, הסביר לבלינקן שבצה"ל מקפידים לפעול על בסיס של "פרופורציונליות, הבחנה והדין הבין-לאומי". והוסיף כי "היו מקרים שתקפנו על בסיס הבעקרונות האלה, והיו מקרים שהחלטנו לא לתקוף כי חיכינו להזדמנות טובה יותר".

בשלב זה שר הביטחון יואב גלנט הצטרף לדיון ואמר כי "כל החברה הישראלית מאוחדת סביב המטרה לפירוק חמאס - גם אם זה ייקח חודשים". שר החוץ האמריקני בלינקן השיב: "אני לא חושב שיהיה לכם הקרדיט לזה".

גלנט ובלינקן הערב (צילום: אלעד מלכה )

מלבד הביקורת על הלחימה של ישראל בתוך הרצועה, בממשל האמריקני חוששים שלישראל אין תוכנית ברורה עבור עזה והפלסטינים ביום שאחרי המלחמה. "אתם לא רוצים את הרשות שם ביום שאחרי", אמר. "הדרך הכי טובה להרוג רעיון זה להביא רעיון טוב יותר". לאחר שבחדר השתררה שתיקה, בלינקן הוסיף כי גם במדינות האזור האחרות צריכים לדעת מה התוכנית הישראלית לעתיד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצטרף לעימות והדגיש כי ישראל לא תאפשר לרשות הפלסטינית לשלוט בעזה: "כל עוד אני יושב על הכיסא הזה, הרשות הפלסטינית שתומכת בטרור, מחנכת לטרור ומממנת אותו לא תשלוט בעזה ביום שאחרי חמאס".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר