הדיון שהתפוצץ

סמוטריץ' חושף רשמית מה היה בקבינט ואת דעתו על ההרכב

אחרי ההדלפות מישיבת הקבינט, חושף השר בצלאל סמוטריץ' רשמית על מה דנו, ומסביר מה הבעיה במינוי אנשים שקראו לסרבנות, להיות חוקרי המחדל (פוליטי)

יוני גבאי | כיכר השבת |
"נכנע ללחצים" שר האוצר סמוטריץ (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)

בצלאל סמוטריץ', שר האוצר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, מגיב הבוקר (שישי) לפרסום ההדלפות מהדיון שהתפוצץ בעקבות הויכוח סביב מינוי צוות החקירה בצה"ל. הפוסט המלא:

1. הדלפות מגמתיות מהקבינט זה דבר נורא.

2. הדיון אתמול לא "פוצץ". רה"מ מראש הגדיר שהוא יסתיים בחצות.

3. אכן, בחמש הדקות האחרונות התקיים דיון סוער בסוגיית צוות התחקירים, אבל הטונים הגבוהים היו בין השרים ולא מול הרמטכ"ל.

4. הדיון היה סביב שלושה נושאים: האם נכון לעסוק בתחקירים עכשיו תוך כדי המלחמה, האם התחקירים הם משהו צבאי פנימי או שנכון שתהיה מעורבות דרג מדיני, הרכב הצוות כשמופז הוא דמות פוליטית מובהקת וזאבי-פרקש הוביל קריאה לסרבנות בחודשים שלפני המלחמה.

5. עמדתי:

* תחקירים אופרטיביים שנועדו להפקת לקחים רלוונטית להמשך המלחמה נדרש לעשות תוך כדי, כל היתר אחרי המלחמה. למיטב הבנתי זו גם עמדת הרמטכ"ל.

* כל עוד מדובר בתחקירים מבצעיים טקטיים של איפה היה המודיעין ואיפה עמד כל כח וכו' זה בהחלט עניין פנימי של הצבא. אם זה מעבר, קרי: איך הגענו לזה ומה לא נכון בתפיסת הביטחון שלנו בעשורים האחרונים ומה צריך לשנות אסטרטגית זה משהו שחייב להיות מובל על ידי המדרג המדיני.

* לגבי ההרכב: אפשר היה למצוא אנשים מתאימים יותר ופוליטיים פחות, בעיקר כדי לשמור על הניטרליות של צה"ל ועל האמון בו.

6. שאלות וביקורת של דרג מדיני למפקדי צה"ל הם לא "השתלחות" ולא סותרים גיבוי מלא. מותר ואפילו רצוי לשאול את הצבא שאלות וגם לבקר אותו. הניסיונות למנוע את זה הם לא דמוקרטים ובעיקר מסוכנים מאוד. זה הלקח הראשון מהתחקיר הראשון של ה 7 לאוקטובר.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר