מסיכת הצביעות נחשפה

בארה"ב ואירופה השעו סיוע לאונר"א בעקבות ההשתתפות במתקפה בשמחת תורה

בעקבות מידע חד משמעי שנחשף בישראל על מעורבות של מספר עובדי סוכנות הסיוע של האו"ם לפליטים פלסטינים בטבח שמחת תורה, הופסקה עבודתם של 12 עובדים ונפתחה נגדם חקירה. בתוך כך, ארה"ב ומספר מדינות באירופה מקפיאות העברת מימון לאונר"א עד להודעה חדשה (חדשות)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
מוסדות אונר"א של האו"ם בשכם (צילום: Photo by Nasser Ishtayeh/Flash90)

סוכנות אונר"א, הסוכנות של האו"ם לסיוע לפליטים הפלסטינים, הודיעה ביום שישי כי פתחה בחקירה בחשד שכמה מעובדיה היו מעורבים במתקפת הטרור הרצחנית על ישראל ב-7 באוקטובר, ומסרה כי ניתקה את הקשר עם אותם עובדים.

הפרשה צברה כותרות רבות ברחבי העולם. גם שגריר ישראל לאו"ם תקף את הפרשיה בנאומו בעצרת האו"ם ביום השואה הבינלאומי.

ההודעה של אונר"א מתבססת על דיווחים חד משמעיים שהתקבלו מישראל והוכיחו על מעורבות אותם פעילים במתקפת הטרור הרצחנית של חמאס בשבת שמחת תורה.

לפי ההודעה "הרשויות בישראל סיפקו לאונר"א מידע על מעורבות לכאורה של כמה מעובדי הסוכנות בהתקפות המחרידות על ישראל ב-7 באוקטובר. כדי להגן על יכולתה של הסוכנות להעביר סיוע הומניטרי קיבלתי החלטה להפסיק מיד את עבודתם של אנשי הצוות האלה ולפתוח בחקירה כדי לברר את האמת ללא דיחוי".

ישראל העבירה את המידע על רקע פעילות ההסברה מול ההאשמות בבית הדין הבינלאומי בהאג והמאמץ ברחבי העולם לקעקע את חמאס, לצד ההוכחות נגד העובדים החשודים במעורבות במעשי טבח, ישראל אספה גם ראיות לשימוש באתרים של הסוכנות לצורכי טרור.

בתוך כך, הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי ארה"ב משעה זמנית את ההעברה של מימון נוסף לאונר"א, עד שתבחן את הטענות של ישראל. בהצהרת מחלקת המדינה נמסר כי ארה"ב "מוטרדת ביותר" מהטענות ש-12 עובדי אונר"א היו מעורבים במתקפת הטרור של 7 באוקטובר, ומברכת על החקירה ועל הבטחתו של מזכ"ל האו"ם להגיב בהתאם אם הטענות יוכחו כנכונות.

שר החוץ ישראל כץ עם שר החוץ הבריטי ומשפחות חטופים (צילום: שלומי אמסלם, משרד החוץ)

במהלך השבת, מדינות נוספות באירופה הודיעו גם הן על הקפאת הסיוע לאונר"א, בהודעת משרד החוץ הלונדוני נמסר: "בריטניה מזועזעת מהטענות שעובדי אונר"א היו מעורבים במתקפת 7 באוקטובר נגד ישראל, מעשה טרור אכזרי שממשלת בריטניה גינתה שוב ושוב" בנוסף הודגש כי הממלכה בוחנת את "ההאשמות המדאיגות".

גם איטליה ופינלנד מסרו הודעות דומות לאורך היום

גם באוסטרליה הצטרפו למהלך של ארה"ב והודיעו על השהייה זמנית של המימון. שרת החוץ, פני וונג, כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "ההאשמות לפיהן צוות של אונר"א היה מעורב במתקפות הטרור המתועבות ב-7 באוקטובר מדאיגות מאוד".

שר החוץ ישראל כ"ץ דרש מהאו"ם לפטר את ראשי אונר"א ולפתוח מיידית בחקירה: "אנחנו לא נוותר ונדרוש שהאירועים יחקרו תום. על האו"ם לפטר מיד את ראשי אונר"א ולפתוח בחקירה עצמאית ושקופה של כל מה שהתרחש באונר"א-חמאס עזה".

בכירים ישראלים הדגישו כי השב"כ וצה"ל סיפקו את המידע שמצביע על השתתפות של עובדי אונר"א במתקפה הארורה של חמאס בשמחת תורה ועל שימוש במבנים ובכלי רכב של אונר"א לצורך המתקפה. "זה מידע מבוסס ומוצלב שבגינו ארצות הברית החליטה להשעות את הסיוע לאונר"א", אמרו.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר