ומי התנגד?

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את התקציב הגדול בתולדות המדינה 

למרות התנגדות חברי הקבינט השרים גנץ וסער, הכנסת אישרה הערב בקריאה ראשונה ברוב של 57 תומכים מול 50 מתנגדים, את החלק המרכזי בהצעת תקציב המדינה היקר ביותר מאז קום המדינה (חדשות)

יוני גבאי | כיכר השבת |
(צילום: צילומסך ערוץ כנסת)

חברי הכנסת אישרו הערב (רביעי) בהצבעה בקריאה ראשונה במליאה את החלק המרכזי בהצעת תקציב המדינה המעודכן לשנת 2024. התקציב אושר ברוב של 57 תומכים מול 50 מתנגדים. חלק מהמתנגדים לתקציב היו בכירי המחנה הממלכתי השרים בני גנץ וגדעון סער.

אחרי האישור הראשון במליאה, תהליך העברת התקציב לקריאה שנייה ושלישית יגיע לוועדת הכספים, בראשות ח"כ משה גפני.

סכום תקציב המדינה המעודכן הוא הגדול והיקר ביותר בתולדות המדינה ויעמוד על 584 מיליארד שקל - גידול של כ-72 מיליארד שקל במסגרת ההוצאה. בתוף התקציב יש תוספת של 55 מיליארד שקל לתקציב הביטחון מקופת האוצר, ועוד 31 מיליארד שקל שאמורים להגיע במסגרת חבילת הסיוע מארצות הברית. כך דווח הערב (רביעי) ב'גלובס'.

התקציב כולל גם כספים קואליציוניים כמו למשל תקציב הישיבות שגדל ב-65 מיליון שקלים, שני מיליארד שקלים יוקצבו בסך הכול לחינוך החרדי, כאשר תיכלל בתקציב העלאת שכר המורים במגזר החרדי.

לפי הדיווח של אורן דורי, פקידים במשרד אוצר מעריכים שלא יספיקו לאשר את התקציב סופית בשלוש קריאות עד המועד הסופי שקבוע בחוק - בעוד אחד עשר ימים, 19 בפברואר. אם לא יעבור התקציב עד אז, ייכנס לתוקף באופן אוטומטי קיצוץ רוחבי ענק של 67 מיליארד שקל בתקציב המדינה, עד שיאושר התקציב החדש.

ההצבעה על התקציב (צילום: חמל ערוץ כנסת)

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הציג את הצעת החוק במליאה ואמר כי "התקציב הכרחי בעת הזו", וכינה אותו גם "תקציב אחראי, תקציב של אחדות. פיזרנו את הנטל בין כולם ואין אף אחד שלא נכנס תחת האלונקה. הכל בצורה מאוזנת ואני גאה בכך".

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "תקציב המדינה משקף את סדרי העדיפויות המתוכננים של הממשלה, ומתייחס לצרכים שהיא רואה לנגד עינייה במועד גיבוש התקציב ועל פי מיטב התחזיות שבידי הממשלה באותו מועד. התקציב מגובש מתוך ידיעה שתחזיות אלה לא ישקפו בהכרח את ביצועי המשק בפועל וכן את צורכי המדינה המשתנים, ומתוך הבנה שאין כוונה לשתק את יכולתה של הממשלה להמשיך לקבל החלטות ולקבוע מדיניות במהלך השנה - גם אם הן ישפיעו על התקציב.

שר האוצר סמוטריץ' פרסם לאחר ההצבעה: "אישרנו בקריאה ראשונה בכנסת את התקציב שמחזק את צה״ל ומערכת הביטחון בעשרות מיליארדי שקלים לניצחון במלחמה, נותן מעטפת מלאה למפונים ולשיקום של חבל התקומה והכי חשוב- מוסיף 9 מיליארד ש״ח של הטבות ומענקים לגיבורים שלנו, המילואימניקים ולבני משפחותיהם"

ראש האופוזיציה יאיר לפיד אמר בדיון במליאה: "התקציב שמונח פה היום מחזיר אותנו לכל מה שהוביל לאירועים של 7 באוקטובר - גסות הרוח, האדישות המוחלטת לצד השני, השיקול הפוליטי בלבד, העולם שבו אתה יודע שלממשלה לא אכפת ממך, אתה יודע שהממשלה עוסקת רק במה שטוב לה, אתה יודע שהיא צינית באופן טוטאלי".

גם חה"כ חליברמן התנגד בחריפות לתקציב שהוצג ואמר: "שר האוצר ושר הביטחון הבטיחו לדאוג לחיילי המילואים והציגו במסיבת עיתונאים חבילת סיוע בהיקף של 9 מיליארד שקל. אני מחפש בכל השורות בספר התקציב - איפה 9 המיליארד שהובטחו?"

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר