סיכום השבת ועדכונים כל העת

שמונה ילדים וחמש נשים שוחררו הלילה משבי חמאס לישראל • עדכונים שוטפים

אחרי חמישים יום, שבו לבתיהם בישראל 13 ישראלים שנחטפו באכזריות בשמחת תורה לעזה | הפעימה השניה התעכבה וכמעט הופרה בידי חמאס עד להתערבות המצרים והקטארים • כתבי כיכר השבת עם כל העדכונים מערב מותח עצבים (חדשות)

כתבי כיכר השבת | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-י"ב בכסלו תשפ"ד | 25.11.23
החטופה אמיליה אלוני התאחדה עם משפחתה (צילום: דוברות מרכז שניידר)

לאחר כניסת שבת קודש, שבו לישראל ממעבר רפיח 13 חטופים ישראליים, ששהו מטבח שמחת תורה בידי רבי המרצחים מארגון הטרור חמאס. יחד איתם שבו עוד 12 תאילנדים שעבדו בישראל ונחטפו. בזמן שחרור השבויים הייתה מבוכה בישראל כאשר ראשי הממשלה של בלגיה וספרד קיימו מסיבת עיתונאים ותקפו את ישראל. "כיכר השבת" עם עדכונים שוטפים דקה אחר דקה.

החטופים שהוחזרו בפעימה השנייה

1. הילה רותם (ילדה) 2. אמילי הנד (ילדה) 3. מיה רגב (צעירה) - נחטפה מהמסיבה

4. נעם אור (ילד) - האב דרור נשאר בשבי 5. עלמה אור (ילדה) - האב דרור נשאר בשבי

6. שירי וויס (אמא) 7. נגה וויס (ילדה)

8. שרון אביגדורי (אמא) 9. נועם אביגדורי (ילדה) 10. שושן הרן (סבתא)

11. עדי שוהם (אמא) 12. יהל שוהם (ילדה) 13. נווה שוהם (ילד)

אלו החטופים שהוחזרו בפעימה הראשונה

דורון כץ-אשר (בת 34), רז אשר (בת 4), אביב אשר (בת שנתיים)

דניאל אלוני (בת 45), אמיליה אלוני (בת 5)

רות מונדר (בת 78), קרן מונדר (בת 54), אוהד מונדר (בן 9)

- עדינה משה (בת 72) - חנה קציר (בת 76) - מרגלית מוזס (בת 77) - חנה פרי (בת 79)

- יפה אדר (בת 85)

עדכונים שוטפים - דקה אחר דקה

24:00 החטופים ששוחררו מידי חמאס הגיעו לשטח ישראל. דובר צה"ל עדכן כי חידה מובחרת של צה"ל וכוח של שב"כ מלווים אותם, ולאחר שיעברו הערכה ראשונית של מצבם הרפואי, הכוחות ילוו אותם לבתי החולים שם יפגשו את משפחותיהם.

23:35: דיווח: אחת החטופות ששוחררו נמצאת במצב רפואי קשה , משפחתה מעודכנת.

23:30: ברכבי הצלב האדום זוהו: שרון אביגדורי ובתה נועם מהיישוב בארי, האחים נועם בן 17 ועלמה אור בת 13 שאימם נרצחה

23:25: הצלב האדום עדכן את מד"א כי חמאס העביר לידיו 17 חטופים, מתוכם 13 ישראלים וארבעה זרים. החטופים עברו בדיקה רפואית ראשונה בידי אנשי הצלב האדום - כולם במצב בריאותי תקין

23:20: ראש מועצת בנימין, ישראל גנץ, הודיע כי חוסל מחבל שהגיע לגדר פסגות. "כפי שאמרנו: שאף אחד לא יעז להתקרב ליישובים שלנו. מי שיעשה את זה, ירו בו במטרה להרוג.

23:00: בכיר ישראלי מאשר: החטופים הועברו לצלב האדום לקראת העברתם למצרים

23:04: דובר צה"ל: על פי המידע שנמסר מהצלב האדום, החטופים בדרכם למעבר רפיח בשטח רצועת עזה.

23:00: מנכ״ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי, יחד עם שר הבריאות אוריאל בוסו ומנכ״ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב קיימו הערב הערכת מצב בבית החולים וולפסון שקלט מספר שבים. בסיום הערכת המצב פגש מנכ״ל משרד ראש הממשלה חלק מהשבות ואמר להן: ״אתן נשים מופלאות. גיליתן תושייה וגבורה מול רוצחים שפלים ואכזריים, אני מצדיע לכן. משרדי הממשלה ימשכו ללוות ולדאוג לכל דבר שתצטרכו״.

22:55: צה"ל יירט כלי טיס בלתי מאויש שהיה בדרכו לשטח ישראל במרחב ים סוף, מטוס קרב של חיל האוויר יירט בהצלחה לפני זמן קצר כלי טיס בלתי מאויש שהיה בדרכו לשטח ישראל, במרחב ים סוף. האיום לא חדר לשטח ישראל.

22:53: הצלב האדום פגש את החטופים הישראלים - תהליך השחרור התחיל רשמית

22:50: לפחות שלושה מחבלים חוסלו בפעילות צה"ל בג'נין. מספר מחבלים נוספים נפצעו.

22:45: דיווח: החטופים יועברו לצלב האדום ב-23.00

22:41: גורמים מצריים: ישראל תאפשר להכניס עד חצות 100 משאיות סיוע לצפון הרצועה

22:35: הרב יעקב מדן בהפגנת משפחות החטופים: בני איבד שתי רגליים במלחמה הזו ובאתי לכאן היום בכדי להזדהות איתכם והמאבק.

22:15: דובר צה"ל: אם ההסכם לא יתממש נחזור להילחם

22:10: דובר צה"ל תת אלוף דניאל הגרי: יש התקדמות, שום דבר לא סגור עד שהוא מתרחש בפועל. הדברים נאמרו במסגרת הצהרה לתקשורת על רקע המלחמה והתנהלות חמאס מול שחרור החטופים.

21:50: דיווח: ביידן התערב כדי להפעיל לחץ למימוש הפעימה השנייה בשחרור החטופים

21:35: אמבולנסים של הסהר האדום המצרי התבקשו לחצות את מעבר רפיח לצד הפלסטיני

21:05: לפחות שני מחבלים נהרגו הערב בפעילות צה"ל בג'נין ומחבלים נוספים נפצעו. גורם ביטחוני בכיר מסר "אנחנו מפעילים לחץ כבד עם רצף מבצעים גבוה מאוד שלא נראה כבר שנים במרחב. הקבוצה החמושה במחנה הפליטים ג'נין תתפרק ותחוסל".

20:55: גורם ישראלי מאשר: נפתר המשבר. הערב צפויים להשתחרר 13 חטופים ישראלים. "הלילה ישוחררו 39 אסירים פלסטינים - בתמורה לשחרור 13 חטופים ישראלים מהשבי בעזה, בנוסף ל-7 זרים שהם מחוץ למסגרת ההסכם"

20:50: לשכת ראש הממשלה: ראש הממשלה נתניהו קיים הערכת מצב עם כל גורמי הביטחון כדי לוודא שהפעימה השנייה תתקדם כסדרה.

20:47: ראש האופוזיציה יאיר לפיד משתתף הערב בעצרת התמיכה במשפחות בכיכר החטופים

20:45: בכיר בבית הלבן התייחס לעיכוב בשחרור החטופים ואמר כי "אנחנו עובדים עם קטאר, מצרים וישראל על יישום העסקה".

20:41: דיווח מצרי: לאחר קשיים במשא ומתן היום עקב סיבות טכניות, מצרים הצליחה לסיים את משבר חילופי השבויים. השלב השני של עסקת חילופי השבויים יושלם כמתוכנן

20:40: עשרות מפגינים מול מעונו הרשמי של ראש הממשלה נתניהו. המשטרה הציבה מחסומים והרחיקה את המפגינים למרחק של כ-300 מטרים.

20:38: בכיר חמאס ח’אלד משעל, המתקפה גרמה לישראל תבוסה מורלית. מביע התנגדות נחרצת להשתתפות כלשהי של כוחות בינלאומיים או ערביים בניהול עזה לאחר המלחמה.

20:36: ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים הערכת מצב עם חברי קבינט המלחמה המצומצם ובכירים במערכת הביטחון בעקבות העיכוב בשחרור החטופים. גורמים מדיניים אמרו שלא יודעים אם המשבר ייפתר, וישראל נערכת גם לאפשרות שהחטופים לא ישוחררו.

20:35: השר גדעון סער ב׳ערוץ 14׳: "אם המתווה לא יתבצע - נחזור ללחימה מוקדם מהצפוי"

20:30: הפעימה השניה בשחרור החטופים: לחץ מצרי כבד על חמאס, "אנחנו קרובים לפתור את הפלונטר"

20:10: ראש הממשלה, שר הביטחון גלנט, השר גנץ, ראש המוסד והרמטכ"ל מקיימים התייעצות בעקבות החלטת חמאס לדחות את הפעימה השנייה לשחרור מחבלים.

20:03: ג'נין: לפחות שלושה מחבלים נפצעו. הפלסטינים דיווחו שסאלח אל-אמין אבו זייד, מבכירי הג'יהאד האיסלאמי בקבאטיה, נעצר על ידי כוחות צה"ל בבית החולים אותו תרו כוחות צה"ל.

20:00: שר הביטחון גלנט בהערכת מצב ברצועת עזה: "לא נעזוב את עזה עד להשבת כל החטופים. נמצה את ההזדמנות להביא חטופים נוספים, כל מו"מ לשחרור יהיה תחת אש".

19:55: גורמים בחמאס אמרו לרשת "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי קטאר דוחקת בישראל להקל על כניסת סיוע הומניטרי, דלק וגז גם לעיר עזה ולצפון הרצועה.

19:50: האנטישמיות בעולם: מורה בבית ספר תיכון בקווינס נאלצה להסתתר במשך שעות בכיתה נעולה וחולצה ע"י המשטרה, לאחר שמאות תלמידים השתוללו מזעם וניסו לפגוע בה אחרי שהשתתפה בהפגנה למען ישראל.

19:40: החטופות ששוחררו סיפרו כי האוכל הלך ואזל במהלך השבי, ובשבועיים האחרונים התקיימו רק מאורז

19:25: בני המשפחות ואזרחים רבים מתכנסים ב'כיכר החטופים' בתל אביב. "50 ימים של גיהנום, לא עוצרים עד שכולם חוזרים".

19:20: דובר צה"ל מסר כי שוגרו מיירטים לעבר שתי מטרות אוויריות חשודות במרחב ים סוף, והאירוע הסתיים. עוד נמסר כי "נבדקת האפשרות כי מדובר בזיהוי שווא. לא זוהתה חדירה לשטח ישראל ולא הופעלו התרעות על פי מדיניות".

19:15: פיקוד העורף הודיע על הסרת מגבלות באשדוד, בני עייש, גן יבנה, ראשון לציון, נס ציונה, רחובות ובאר טוביה

19:10: חילופי אש בג'נין בין כוחות צה"ל למחבלים, זוהתה פגיעה במחבל אחד לפחות.

19:05: ערוצים פלסטינים: כוחות צה"ל צרים על בית החולים הממשלתי בג'נין ועל בית החולים אבן סינאא' בג'נין. הם קוראים למבוקשים להסגיר את עצמם.

רגעי הגעת החטופים חזרה לישראל (צילום: עומר מירון / לע״מ)
משאיות סיוע ברצועת עזה (צילום: דוברות מתפ"ש)
צה"ל פועל בג'נין

19:00: צה״ל מטיל מצור על בית החולים הממשלתי בג’נין ומזרים תגבורת גדולה למקום

18:55: גורם מדיני: כל הטענות של חמאס כאילו ישראל הפרה את ההסכם - שקריות. זה ניסיון תעמולה של חמאס. ישראל עמדה בכל מחויבותיה. חמאס מביכים את המתווכים - מצרים וקטר.

18:52: גורמי ביטחון בישראל אומרים הערב: גם אתמול "חמאס שיחק ברגעים האחרונים, ושינה את נתיב הנסיעה והעברת החטופים בניגוד לתכנון". חמאס יודע שאם החטופים לא ישוחררו עד חצות - צה"ל יחזור לתמרן במלחמה

18:50: נשיא גרמניה פרנק-וולטר שטיינמאייר יגיע מחר לישראל, יבקר בקיבוצים בארי וכפר עזה וייפגש עם משפחות חטופים. שטיינמאייר צפוי להיפגש גם עם נשיא המדינה יצחק הרצוג ויו"ר הכנסת אמיר אוחנה

18:45: הערוץ המצרי "אל-קאהרה אל-אחבאריה" דיווח שקהיר "עושה מאמצים" כדי שהשלב השני בהסכם בין ישראל לחמאס יתבצע היום, והחטופים ישוחררו למרות העיכובים שיזם חמאס

18:42: משפחות החטופים שאמורים להשתחרר היום עודכנו על הדחייה בשחרורם מהתקשורת. חלקן שמעו על העיכוב כשהיו בדרכן לבתי החולים שאליהם יפונו החטופים.

18:40: תיעוד: אשת הזרוע הצבאית של חמאס מניחה יד על הילד אוהד מונדר לפני ששוחרר

18:35: חמאס מהתל בישראל ומשחק משחק אכזרי באמצעות עיכוב שחרור החטופים

18:30: גורם מדיני התייחס לטענות חמאס ואמר כי ישראל לא הפרה את ההסכם. בארגון הטרור טוענים שלא נכנסו מספיק משאיות עם סיוע הומניטרי לצפון רצועת עזה.

18:25: פיצוצים נוספים נשמעו באילת, אך לא נשמעה אזעקה בעיר. מערכת כיפת ברזל הופעלה לעבר מטרה חשודה שהתקרבה לעיר, כמה ק"מ דרומה ממנה. לא היה איום לאילת, ולכן לא הופעלה אזעקה. 

18:15: גורמים בישראל אמרו כי החטופים שצפויים להשתחרר היום, טרם הועברו לידי הצלב האדום. מוקדם יותר דיווחו הפלסטינים כי הליך העברתם החל

18:10: הזרוע הבצאית של חמאס: החלטנו לעכב את שחרור הפעימה השנייה של החטופים עד אשר ישראל תהיה מחויבת לסעיפים הנוגעים להכנסת משאיות הסיוע לצפון הרצועה, בישראל מבהירים: התהליך להעברת החטופים טרם החל

18:07: לפי דיווחים פלסטיניים, דובר חמאס לענייני ירושלים מוחמד חמאדה, ששוחרר בעסקת שליט, נהרג בהפצצה ישראלית בעזה בימים האחרונים.

18:05: פיצוצים בעיר אילת בעקבות שני יירוטים, ללא אזעקה

18:00: ספינת המשא CMA CGM Symi הותקפה באוקיינוס ההודי באמצעות מל"ט איראני, כך דיווחה הבוקר (שבת) סוכנות הידיעות AP ממקורות ביטחוניים אמריקניים. על פי הדיווח, המתקפה על הספינה התרחשה אתמול. הדיווח פורסם לראשונה ברשת אל-מיאדין המזוהה עם חיזבאללה.

17:55: פרופ' סילבנה פניג מבית החולים שניידר, אליו פונו הילדים עם בנות משפחתם ששוחררו אתמול, אמרה כי "עדיין מוקדם להגיד מה המצב הרגשי של הילדים, כולם עטופים על ידי צוותים מקצועיים". בהצהרה לתקשורת היא הוסיפה כי "מאז הגעתם אנחנו מלווים את הילדים, הנשים ואת בני משפחתם. הילדים ובני משפחתם במצב פיזי המוגדר טוב ויציב"

17:50: החטופים שהשתררו היום הועברו לצלב האדום בחאן יונס. לפי דיווחים פלסטיניים, החטופים הישראלים הועברו לידי ארגון הצלב האדום. משם יועברו למעבר רפיח ומשם למעבר כרם שלום.

17:45: הרמטכ"ל הרצי הלוי מדגיש הערב (מוצאי שבת) כי בכוונת הדרג הצבאי לשוב ולתקוף ברצועת עזה עם סיום ימי ההפוגה.

17:40: לראשונה מתחילת המלחמה: יותר מ-50 משאיות של סיוע הומניטרי נכנסו לצפון הרצועה, דרך מעבר רפיח - ולאחר בידוק ביטחוני במעבר ניצנה.

17:35: ראש הממשלה ושר החוץ מתחו ביקורת חריפה על ראש ממשלת בלגיה וראש ממשלת ספרד בעקבות מסיבת העיתונאים שקיימו שעות לפני שחרור החטופים.

17:30: דובר צה"ל הודיע, בעקבות האזעקות שהופעלו בגליל המערבי, כי "לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח לבנון".

לא נמסר מה הייתה אותה מטרה, וזו הפעם השנייה הבוקר שבה צה"ל מדווח על יירוט של "מטרה חשודה" בגבול לבנון.

17:25: כל האסירים הביטחוניים שאמורים להשתחרר היום בעסקת החטופים הגיעו לכלא עופר. הם יישארו בחזקת שב"ס עד שיוחזרו החטופים הישראלים בסבב השחרור השני של העסקה. 42 האסירות והאסירים המיועדים לשחרור הגיעו מבתי הכלא דמון ומגידו.

17:20: בתי החולים וולפסון ושניידר, לשם פונו 13 החטופים הישראלים ששוחררו אמש, עדכנו כי מצבם טוב ויציב.

ראש הממשלה צופה בשחרור החטופים מהקריה בת"א (צילום: לע"מ)

17:16: שבוע טוב, סיכום חדשות השבת

מבצע דלתות שמים נמשך: 13 החטופים הנוספים שאמורים להשתחרר היום כחלק מהפעימה השנייה של עסקת החטופים החלו לעבור לידי הצלב האדום מידי החמאס, כך לפי גורמים רשמיים במצרים. במקביל - משפחות החטופים החלו לקבל הודעות להגיע לבתי החולים בישראל

▪️נשיא המדינה יצחק הרצוג על עסקת החטופים: "בשם העם כולו אני מודה לכל מי שעוסקים במלאכת הקודש של השבת בנינו ובנותינו הביתה. חשוב לזכור כי המלאכה לא תמה עד שכל החטופים ישובו לישראל"

▪️רה"מ בנימין נתניהו על עסקת החטופים: "השלמנו עכשיו את החזרת ראשוני חטופינו. הילדים, האימהות שלהם ונשים נוספות. כל אחד ואחת מהם עולם ומלואו. אבל אני מדגיש לכן - המשפחות, ולכם - אזרחי ישראל: אנחנו מחויבים להחזרת כל חטופינו, זוהי אחת ממטרות המלחמה ואנחנו מחויבים להשיג את כל מטרות המלחמה".

▪️שר הביטחון יואב גלנט בירך על השבת החטופים הראשונים משבי חמאס: "עשינו צעד ראשון וחשוב - נמשיך ונעשה את כל הנדרש כדי להשיב את החטופים הביתה. זוהי חובתנו עבור החטופים, עבור בני המשפחות ועבור מדינת ישראל".

▪️יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ התייחס להשבת החטופים משבי חמאס לישראל: "מדינת ישראל כולה נמצאת היום ברגעים של רגשות מעורבים - שמחה, כאב, עצב ונחישות. דווקא עכשיו, כשאנחנו רואים את התמונות של אלו שחוזרים, אני מבקש לשלוח חיבוק גדול למשפחות שעוד מחכות – כל עם ישראל איתכן ועם היקרים לכן ולנו".

▪️בצל העסקה: ישראל שחררה מבתי הכלא דמון, מגידו ועופר 39 אסירים ביטחוניים, 24 נשים ו-15 בני נוער, לקראת הפעימה השנייה בעסקה: ישוחררו 42 אסירים ביטחוניים.

▪️דובר צה"ל דניאל הגרי בתדרוך: "חנה קציר שבה הביתה, אף שארגוני הטרור טענו שהרגו אותה". לדבריו, "לבנו עם החטופות והחטופים המוחזקים עדיין בעזה. מוטלת עלינו החובה המוסרית להשיב את כולם

▪️מנהלת בית החולים וולפסון בחולון ד"ר ענת אנגל עדכנה על מצבן של 5 הנשים המבוגרות ששוחררו משבי חמאס והגיעו לבית החולים. לדבריה, הנשים נמצאות עם המשפחות שלהן, ומטופלות על ידי הצוותים.

▪️מנהלת המרכז הרפואי שניידר לרפואת ילדים, ד"ר אפרת ברון הרלב עדכנה: כי נקלטו במרכז "ארבעה ילדים, שלוש אימהות, וסבתא אחת, שנמצאים סוף-סוף בידיים הטובות והדואגות ביותר". לדבריה, מצבם הגופני טוב

▪️נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התייחס לשחרור החטופים משבי חמאס, וציין: כי "זו רק ההתחלה, אך עד כה זה מתקדם טוב". לדבריו, ארה"ב מעורבת דיפלומטית בהסכם לשחרור חטופים. הוא ציין גם כי ארה"ב מצפה שחטופים נוספים ישוחררו

▪️דובר צה"ל בערבית סגן-אלוף אביחי אדרעי פנה לתושבי רצועת עזה והדגיש: "ראשית, תתאפשר תנועה אל דרום הרצועה, ובמיוחד אל דרום נחל עזה. שנית, לא תתאפשר בשום אופן חזרה לצפון הרצועה ואל צפון נחל עזה.

▪️ בשעות הבוקר בשבת, פיצוצים בשמי חיפה: צה"ל הפיל טיל קרקע-אוויר ששוגר משטח לבנון לעבר כטב"מ צה"לי. כך הודיע דובר צה"ל, שציין כי הכלי לא נפגע והמשיך במשימתו. עוד נמסר כי "הטיל לא חצה לשטח ישראל

▪️בצה"ל עדכנו: בעקבות ההתרעה שהופעלה בגליל העליון מחשש לחדירת כלי טיס עוין, כי שוגר מיירט לעבר "מטרה אווירית חשודה" של חיזבאללה. בצה"ל הדגישו כי האירוע הסתיים

▪️דיווחים פלסטיניים: פורסאן ח'ליפה, אחד מבכירי חמאס ששוחרר בעסקת שליט, חוסל בעזה לפני כמה ימים

▪️הפלסטינים מדווחים: על הרוג מירי של צה"ל במהלך הפעילות שביצעו כוחות הביטחון בקבאטיה, דרומית לג'נין. לפי הדיווחים הפלסטיניים, ההרוג הוא רופא בשם שאמח כמאל אבו אלרוב.

▪️יחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים עדכנה: כי בהתאם להסכם עם חמאס, ארבע מיכליות סולר וארבע מיכליות גז בישול הועברו הבוקר ממצרים, דרך מעבר רפיח, לארגוני סיוע הומניטריים של האו"ם בדרום רצועת עזה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר