לחץ מדיני

הבית הלבן חוקר חשד שישראל עשתה שימוש לרעה בפצצות אמריקאיות

לפי דיווח של ה"וול סטריט ג'ורנל" האמריקאים חוקרים חשד לשימוש בלתי חוקי בפצצות זרחן בלבנון ואירועים בהם נהרגו אזרחים עזתיים | בין האירועים שנבדקים הפצצה ישראלית על מחנה פליטים שהרגה מעל מאה אזרחים עזתים (חדשות)

ב. ניסני | כיכר השבת |
לוחמי צה"ל בלבנון (צילום: דו"צ)

הוול סטריט ג'ורנל פרסם היום (רביעי) כי מחלקת המדינה של הבית הלבן חוקרת שימוש לרעה בפצצות שסופקו לישראל ע"י האמרקאים, בין היתר שימוש בפצצות זרחן בהפצצות בשטח לבנון או הפצצות שהובילו למותם של אזרחים ברצועת עזה,

לפי הדיווח, אחת ההתקפות הנבדקות היא הפצצה של מחנה פליטים בה נהרגו 125 עזתים. הצבא ישראל הסביר אז שמדובר בהפצצה שנועדה לפגוע בבכיר חמאס שהסתתר במנהרה מתחת לבניין גבוה.

לפי דברי החוקרים, חיל האוויר הטיל על הבניין פצצה במשקל טון, וייתכן שזו סופקה על ידי ארה"ב.

(צילום: דו"צ)

השימוש בפצצת זרחן לבן מוגבל מאוד גם בזמני מלחמה, זרחן לבן, שבדרך כלל משמש כמסך עשן וכנשק, עלול לגרום לנזק לאזרחים בשל הכוויות הקשות שהוא מסב ובשל ההשפעות ארוכות הטווח על הנפגעים. השימוש בו באזורים מאוכלסים בצפיפות בעזה מפר את הדרישה של המשפט ההומניטרי הבינלאומי מכל הצדדים המעורבים בסכסוך לנקוט את כל אמצעי הזהירות האפשריים כדי להימנע מפציעת אזרחים ומאובדן חיי אזרחים.

הבית הלבן בודק כאמור את השימוש בפצצת זרחן לבן, המכילה תרכובות בערה דליקות מאוד, במהלך אחת ההתקפות של צה"ל בלבנון בתחילת המלחמה, בעבר כבר נטען בתקשורת כי ישראל משתמשת בפצצות אלו, ושר החוץ הלבנוני אף הנחה את משלחת לבנון לאו"ם להגיש תלונה רשמית למועצת הביטחון.

צה"ל בחאן יונס (צילום: דו"צ)

זרחן לבן הוא חומר כימי המפוזר באמצעות פגזי ארטילריה, פצצות ורקטות. הוא מתלקח ובוער כאשר הוא בא במגע עם חמצן. התגובה הכימית מייצרת חום גבוה מאוד, הזרחן הלבן מייצר אור ועשן סמיך המשמשים למטרות צבאיות, אך במגע עם בני אדם, הוא גורם לפציעות קשות. הוא אינו נחשב לנשק כימי שכן הוא פועל בעיקר על ידי חום ותבערה, אך אינו מרעיל.

הפצצה באמצעות זרחן לבן מכסה שטח רחב יותר בפיצוץ אווירי מאשר בפיצוץ על פני הקרקע, ותכונה זו שימושית להסוואת תנועת חיילים רחבת היקף. השפעות הפיצוץ מתפזרות על פני שטח רחב יותר, ובאזורים מאוכלסים בצפיפות כמו עזה הוא מגביר את הסיכון לאזרחים.

בתוך כך, צה״ל השלים היום גל תקיפות נרחב בשטח לבנון, ביניהן מטרות המשויכות לכוח רדואן; הותקפו מבנים צבאיים, חמ״לי לחימה ותשתיות טרור במספר מרחבים בשטח לבנון

מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר שורת מטרות של ארגון הטרור חיזבאללה במרחבים ג'בל אל בריג', חונה, דונין, עדשית ואלצואנה.

בין המטרות שהותקפו, מבנים צבאיים, חמ״לי לחימה ותשתיות טרור ששימשו את פעילי הארגון. חלק מהמטרות משויכות לכוח רדואן.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר