היום ה-135 למלחמה | דיווחים שוטפים

פגיעות ישירות בגליל | גלנט בפיקוד דרום: "חמאס מחפש מחליף לסינוואר" | העדכונים

הירי מלבנון התגבר היום בשעת הצהרים: ארגון הטרור חיזבאללה נטל אחריות על שמונה שיגורים לעבר ישראל בתוך כשעתיים וחצי | פגיעות ישירות של טילים במספר מבנים בגליל | שר הביטחון יואב גלנט: ״החמאס מחפשים מחליף לסינוואר, חטיבת ח׳אן יונס הוכרעה | כל עדכוני היום ה-135 למלחמת חרבות ברזל (צבא וביטחון)

כתבי כיכר השבת | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-ט' באדר א' תשפ"ד | 18.02.24
כוחות צה"ל בעזה ובגבול הצפון (צילום: דובר צה"ל)

135 ימים של מלחמה | עדכונים שוטפים:

23:57: לשכת ראש הממשלה: ראש הממשלה קיבל החלטה מאוזנת שמאפשרת את חופש הפולחן במגבלות צורכי הביטחון שנקבעים ע״י גורמי המקצוע. כל פרסום אחר איננו נכון.

23:22: ארגון יוזמות אברהם נגד ההגבלות על הר הבית ברמדאן: ״ההחלטה להגביל את חופש הפולחן, כולל של אזרחי ישראל הערבים, ולמנוע הגעה למסגד אל אקצה ברמדאן, היא איומה, מסוכנת ותוביל לאסון.

ככלל, החברה הערבית נוהגת באחריות וזהירות ושומרת על מרקם חיים נורמלי ותקין למרות הקושי הגדול בו היא נתונה מאז החלה המלחמה בשבעה באוקטובר.

השר בן גביר, שהתאכזב להיווכח שלא פורצת תבערה בחברה הערבית, נחוש להקים על ישראל את העולם המוסלמי ולגרור את החברה הישראלית לעימות נרחב בין ערבים ויהודים. על נתניהו לחזור בו מהחלטתו לאמץ את תביעותיו ההרסניות של בן גביר ולקבל את המלצת כלל גורמי הביטחון״.

22:58: הירי בנגב - דוברות המשטרה: במשטרת ישראל התקבל דיווח לפני זמן קצר על אירוע ירי לא נפגעים בישוב לקייה. כוחות משטרה של מרחב הנגב במחוז הדרומי פועלים ביישוב להשלטת הסדר, הפסקת הירי ואיתור חשודים מעורבים. הרקע לאירוע הינו סכסוך פלילי בין 2 פלגים מאותה משפחה.

22:52: דוברות מיתר - הבהרה: לאחר בדיקה מול כוחות הביטחון והמשטרה, קולות הירי שנשמעו הינם מתוך לקיה, בשל סכסוך פנימי. כוחות משטרה במקום והאירוע מנוהל. המשך לילה טוב ושקט.

22:33: "עיתונאי" באל ג'זירה, המכהן בתפקיד סמ"פ בגדודי החמאס, חדר לישראל בשמחת תורה, תיעד את הטבח ואיבד את רגלו בשבוע שעבר כתוצאה מתקיפת צה"ל ברפיח. הוא נמלט לקטאר מתחת לעיני מערכת הביטחון הישראלית. לידיעה המלאה >>>

22:32: העיתונאי תמיר סטיינמן נדווח על ירי קליעים לעבר היישוב כרמית שבנגב - ללא נפגעים בחסדי שמים.

22:23: העיתונאי ברק רביד חושף כי מעטפה חשודה הגיעה הערב למשרד ראש הממשלה. לאחר סימנים שעלו בשיקוף, כוחות הביטחון הוזעקו והמעטפה טופלה על פי הנוהל. באגף ביטחון וחירום במשרד ראש הממשלה מסרו: "הטיפול הסתיים, לא נשקפה סכנה לעובדים".

22:20: העיתונאית דנה וייס מצטטת את דברי היועמ"שית בדיון על התפילות בהר הבית בחודש רמדאן: "מתעוררים קשיים משפטיים בהטלת מגבלות גיל גורפות על אזרחים ישראלים. לא בטוח שזה ניתן מבחינה חוקית".

21:48: יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד, משתלח בחרדים בשיחה עם ראשי מטות יש עתיד: נניח מחר חוק גיוס שיוויוני. כל צעיר וצעירה צריכים לשרת את המדינה. שירות צבאי או אזרחי או לאומי.

המצב שבו המדינה מממנת ציבור שלם הוא בלתי נתפס. ה-7/10 שינה את המדינה, לשים את חוק ההשתמטות של הממשלה הזו תוך כדי מלחמה זה זלזול והפקרות של הציבור המשרת והמשלם. נצא למאבק נגד חוק ההשתמטות. לא יכול שיהיה פה ציבור אחד שיש לו רק חובות, וציבור אחר שיש לו רק זכויות.

21:40: דוברות בילינסון: בי"ח בילינסון מקבוצת כללית, ממשיך לטפל בפצועי המלחמה במהלך היום פונו על ידי מסוק חייל פצוע מאזור הלחימה. מצבו מוגדר קשה. סה"כ 21 פצועים: 1 קשה, 6 בינוני, 14 קל.

21:14: העיתונאי רועי קייס מדווח ב'כאן חדשות' כי בתקופה האחרונה תנועת אמל השיעית אחראית ליותר ויותר פעולות נגד ישראל, בעיקר ירי של רקטות מלבנון לעבר יעדים בצפון. חיזבאללה שולט בפעילות שלה בצורה מוגבלת וההבנה היא שמדובר ביוזמה עצמאית של אמל בניסיון לחדש רלוונטיות בזירה הלבנונית.

21:03: יו"ר רע"מ מנסור עבאס בראיון לחדשות 12: "הגורמים שמתכננים לפגוע בחופש הפולחן באל-אקצא מנסים להבעיר את המזרח התיכון, לשנות את הסטטוס-קוו בירושלים ולדרדר אותנו למלחמת דת מסוכנת. אני קורא לראש הממשלה נתניהו והשר גנץ להימנע מכל פגיעה בזכות שלנו להתפלל בחופשיות במסגד אל-אקצא".

20:59: העיתונאי אלי סניור חושף מחדל מקומם: שבוע לפני הפיגוע בצומת ראם: המשטרה קיבלה התרעה כי המחבל מסתובב בת"א - אך המידע לא נבדק.

20:27: העיתונאית דפנה ליאל חושפת כי חברי מפלגת המחנה הממלכתי יקבלו חופש הצבעה בהצבעה מחר על הדחתו של עופר כסיף.

20:16: נתניהו בוועידת הנשיאים: "קטאר - תלחצי על חמאס. אף אחד לא יכול ללחוץ על חמאס כמו שקטאר יכולה".

נתניהו בוועידת הנשיאים (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

19:45: גורם מדיני אומר: רה"מ עדיין לא החליט אם לקבל את עמדת המשטרה ולהגביל כניסת ערביי ישראל להר הבית ברמדאן. נתניהו ביקש לבחון את ההשלכות של כל אחת מהאפשרויות שהוצגו.

19:20: העיתונאית מוריה אסרף מדווחת כי רה״מ החליט - ישראל תגביל עליית ערבים ישראלים להר הבית ברמדאן, כפי שדורש בן גביר. ההחלטה התקבלה הערב בתום דיון שהתנהל בראשות נתניהו וברקע אזהרות של השב״כ מהשלכות המהלך.

18:55: דיווח: מחבל נוטרל סמוך למבוא דותן לאחר שהלוחמים בשטח זיהו בו איום.

18:45: העיתונאי תמיר מורג מדווח מהמו"מ על עסקת חטופים: למרות המבוי הסתום, משלחת ישראלית בדרך לקטאר.

18:30: פיקוד העורף מעדכן: ‏בשל המצב הביטחוני, פיקוד העורף קבע את ההנחיות הבאות מיום ראשון, 18 בפברואר 2024, בשעה 18:00 ועד ליום שלישי, 20 בפברואר 2024, בשעה 18:00.

17:51: שר הביטחון גלנט בפיקוד הדרום: ״החמאס מחפשים מחליף לסינוואר, יש מכרז מי יהיה הגורם שולט - תחנת עזה של החמאס לא עונה. כניעתם של מאות המחבלים בבתי החולים בח׳אן יונס מוכיחה כי חטיבת ח׳אן יונס הוכרעה, והמחבלים מפחדים להילחם״.

גלנט, היום (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

17:14: בשורה של יישובים ברחבי הארץ מדווחים על הפסקות חשמל. בחברת החשמל עדכנו כי מדובר בתקלה טכנית שתטופל ולא מדובר במתקפת סייבר או בפעילות עוינת וכדומה.

16:43: השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר בתגובה לדבריו של נשיא ברזיל: "דבריו הבזויים של נשיא ברזיל מעוררים קבס, אך אינם מפתיעים כלל, כאשר מדובר בנשיא מושחת, תומך נלהב של ארגון ה-BDS אשר בחמאס רואים בו ידיד קרוב.

"מדינת ישראל וצה״ל נלחמים בעזה מלחמה מהמוצדקות ביותר, שום מנהיג אנטישמי לא יגיד לנו כיצד לפעול להחזרת הביטחון לעם המופלא שלנו״.

16:34: יש עתיד: רה״מ נתניהו פנה לפני זמן קצר לראש האופוזיציה יאיר לפיד כדי שיתמוך בהחלטת הממשלה בעניין ההכרה החד-צדדית במדינה פלשתינית.

ראש האופוזיציה יאיר לפיד: ״מדובר בנסיון שקוף להסיט את הדיון מהחזרת החטופים ומחוק ההשתמטות, לעניין עצמו -יש עתיד מתנגדת כל השנים לכל צעד חד-צדדי."

16:20: ראש הממשלה נתניהו: הדברים של נשיא ברזיל מבישים וחמורים. מדובר בזילות השואה ובניסיון לפגוע בעם היהודי ובזכותה של ישראל להגן עצמה. ההשוואה בין ישראל לשואת הנאצים ולהיטלר היא חציית קו אדום. ישראל נלחמת למען הגנתה והבטחת עתידה עד לניצחון המוחלט והיא עושה זאת תוך שמירה על הדין הבינלאומי. החלטתי עם שר החוץ ישראל כץ לזמן את שגריר ברזיל בישראל לשיחת נזיפה חמורה במיידי.

16:14: שר החוץ ישראל כ"ץ החליט לזמן את שגריר ברזיל בישראל לנזיפה בעקבות דבריו המבישים של נשיא ברזיל נגד מדינת ישראל: "הדברים של נשיא ברזיל מבישים וחמורים. אף אחד לא יפגע בזכותה של ישראל להגן על עצמה. הודיתי לאנשי משרדי לזמן את שגריר ברזיל לשיחת נזיפה מחר".

16:00: נשיא ברזיל לולה תוקף את ישראל בנאום באתיופיה ומאשים אותה ברצח עם. הוא הוסיף והשווה בהשוואה נואלת ושערורייתית את מעשי ישראל בעזה למעשיו של הצורר היטלר.

15:00: כוחות צה״ל, מסתערבי מג״ב איו״ש ושב״כ חיסלו מבוקש בכיר בטול-כרם שבחטיבת מנשה; נעצר בכיר חמאס ושלושה מבוקשים בפעילות הכוחות ביהודה ושומרון

חלק מהאמל"ח שנתפס על ידי המסתערבים (צילום: דוברות המשטרה)

14:55: לדרישת שר האוצר סמוטריץ׳, הממשלה העבירה פה אחד החלטה כי ישראל מתנגדת להכרה חד צדדית במדינה פלסטינית. שר האוצר סמוטריץ׳: אני מברך על החלטת הממשלה כצעד ראשון. יש קונצנזוס מקיר לקיר שמדינה פלסטינית מסכנת את מדינת ישראל, בממשלה ובע״ה גם בכנסת הצהרה זו תעבור ברוב ענק של כל המפלגות הציוניות.

14:03: מפקד פיקוד הצפון, אלוף אורי גורדין בשיחה עם רכזי הביטחון של יישובי הצפון. ״אם נגיע לצורך לצאת להתקפה, זה יהיה עם עוצמה גדולה. ההגנה של כיתות הכוננות על היישובים שלכם, הן המפונים והן הלא מפונים, היא חלק מתפיסת ההגנה, אתם לא רק תושבים - אתם הכוח המגן וחלק בלתי נפרד מהמערך המגן שלנו.

"הערכה רבה מאוד על העשייה ועל ההגנה עד עכשיו, על השותפות בדרך להשגת המטרה - שינוי המציאות הבטחונית בצפון על מנת להחזיר את התושבים בביטחון ובתחושת ביטחון. אבל, עוד יותר מזה הערכה קדימה על מה שעוד תעשו. תמשיכו לאפשר את החיבור המאוד מיוחד הזה שיש למדינת ישראל בין ההתיישבות - בין התושבים, לבין הצבא״.

(צילום: דובר צה"ל)

13:43: הממשלה אישרה פה אחד את ההחלטה ההצהרתית בעניין התנגדות ישראל לתכתיבים בין לאומיים. נוסח ההצהרה הסופי:

1. ישראל דוחה על הסף תכתיבים בין-לאומיים בעניין הסדר קבע עם הפלסטינים. הסדר, ככל שיושג, יהיה אך ורק במשא ומתן ישיר בין הצדדים, ללא תנאים מוקדמים.

2. ישראל תוסיף להתנגד להכרה חד-צדדית במדינה פלסטינית. הכרה כזו בעקבות הטבח של ה–7 באוקטובר תעניק פרס עצום לטרור שלא היה כדוגמתו ותמנע כל הסדר עתידי לשלום.

13:00: רונן צור, שנמנה עם מקימי 'מטה החטופים' עם פרוץ המלחמה וכיהן כמנהל המטה, הודיע על כך שפורש מתפקידו כמנהל המטה. זאת בצל ביקורת נגדו.

"במפגש משפחות החטופים שהתקיים הבוקר, הובע חשש כבד של משפחות החטופים מפני תגובות של גורמים פוליטיים בקואליציה על מעורבותי בניהול המטה", צייץ צור בטוויטר. "במפגש הובאו עדויות לכך שחלק מהמשפחות ספגו איומים בביקוריהם בכנסת ובמפגשים עם חברי קואליציה, אשר התנו את סיועם למשפחות החטופים בשינוי הרכב מובילי המטה".

לדבריו, "ברגע הקשה והכואב הזה של המשפחות, אין בכוונתי לאפשר לאף גורם פוליטי לאיים במישרין או במרומז על משפחות החטופים ולהפוך אותן לבנות ערובה של גורמים פוליטיים חסרי מצפון ומוסר. הוחלט בהסכמה מלאה שהחל מעכשיו יוביל צוות משפחות שייבחר על ידן את פעילות המטה, וצוות המתנדבים ייעץ למשפחות".

רונן צור (צילום: Gili Yaari /FLASH90)

12:54: יו״ר תקווה חדשה, השר גדעון סער חבר הקבינט הביטחוני, בפתח ישיבת הממשלה: ״הכרה חד צדדית במדינה פלסטינית תשליך על ביטחון ישראל. כבר היום יש ניסיונות לפגוע בזכותה של ישראל להגן על עצמה, בין היתר במסגרת מוסדות משפט בינלאומיים. ישראל דורשת בצדק חופש פעולה ביטחוני ביו״ש ובעזה כדי להילחם בטרור, אולם בחיים המדיניים לא מקובל שמדינה פועלת תדיר בשטחה של מדינה אחרת. האבסורד הגדול ביותר הוא הטענה כאילו מדינה פלסטינית היא שתיתן ביטחון לישראל״.

12:19: דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה: ״לאור הדיבורים שנשמעים לאחרונה בקהילה הבינלאומית על ניסיון לכפות על ישראל באופן חד צדדי מדינת פלסטינית, אני מביא היום לאישור הממשלה החלטה הצהרתית בנושא הזה. אני בטוח שהיא תזכה להסכמה רחבה מאוד.

הנה ההצהרה: ״ישראל דוחה על הסף תכתיבים בינלאומיים בעניין הסדר הקבע עם הפלסטינים. הסדר כזה יושג אך ורק במשא ומתן ישיר בין הצדדים, ללא תנאים מוקדמים. ישראל תוסיף להתנגד להכרה חד צדדית במדינה פלסטינית. הכרה כזאת, בעקבות הטבח של ה-7 באוקטובר, תעניק פרס עצום לטרור, פרס שלא היה כדוגמתו, ותמנע כל הסדר עתידי לשלום״.

(צילום: - איתי בית-און / לע״מ, סאונד: בן פרץ / לע״מ)

11:35: דובר צה"ל מעדכן כי מטוסי קרב תקפו במהלך הבוקר תשתיות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב יארון.

בנוסף, כוחות צה"ל ביצעו ירי ארטילרי להסרת איום במרחב עלמא א-שעב ובמרחב א-דהירה.

09:10: בלבנון דווח כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מספר יעדים של ארגון הטרור חיזבאללה בכפר יארון שבדרום לבנון.

09:05: דובר צה"ל מפרסם תמונות חדשות מהלחימה ברצועת עזה.

(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)

09:00: דובר צה"ל מעדכן כי כוחות אוגדה 98 ממשיכים לפעול במערב חאן יונס שבדרום הרצועה וביממה האחרונה פשטו על תשתיות טרור, חיסלו מחבלים ואיתרו אמצעי לחימה רבים במרחב.

לוחמי צוות הקרב החטיבתי 7 איתרו אמצעי לחימה וחיסלו ביממה האחרונה כ-20 מחבלים במרחב העיר חאן יונס באמצעות ירי טנקים. בנוסף, הכווינו כלי טיס של חיל האוויר שתקפו וחיסלו מחבלים במרחב. הכוחות פשטו על מבנים צבאיים ואיתרו אמצעי לחימה ביניהם מטענים ומספר טילי RPG שיועדו לשימוש נגד כוחותינו.

לוחמי עוצבת הקומנדו ממשיכים לפעול בבית החולים ׳נאצר׳ ובמרחבים הסמוכים לו ואיתרו אמצעי לחימה. לוחמי צוות הקרב של חטיבת הצנחנים חיסלו מספר מחבלים, איתרו כספות והחרימו אמצעי לחימה במבנה צבאי של ארגון הטרור חמאס.

מרכז האש של אוגדה 98 בשיתוף פעולה עם חיל האוויר ביצעו רצף של תקיפות בחאן יונס שכללו חיסול של כ-15 מחבלים, ביניהם שישה מחבלים שיצאו מתשתית טרור והשמדת מחסן אמצעי לחימה.

במרכז הרצועה, צוות הקרב של חטיבת הנח״ל חיסל מעל עשרה מחבלים לאורך היממה האחרונה.

באחת הפעילויות, זוהתה על ידי מכלול האש החטיבתי בשיתוף חיל האוויר חוליית מחבלים מעמיסה אמצעי לחימה על עגלה ונעה בגזרת הכוחות, שהכווינו כלי טיס מאוייש מרחוק שתקף וחיסל מספר מחבלים.

צפו בתקיפות ברצועה (צילום: דובר צה"ל)

08:45: אל יחידת הטראומה בהדסה עין כרם פונו ביממות האחרונות במסוק 5 חיילים פצועים נוספים מן הלחימה בעזה.

פרופ׳ באלה מיקלוש, מנהל יחידת הטראומה בהדסה עין כרם, מעדכן כי ארבעה במצב קל וחייל נוסף במצב קשה המטופל על ידי מומחי כלי דם ואורתופדיה.

עד כה טופלו במרכז הרפואי הדסה 530 פצועים מהמלחמה, רבים מהם נמצאים בתהליך השיקום במרכז השיקום על שם גנדל בהדסה הר הצופים.

08:00: ציפי לבני, שרת החוץ לשעבר, שאלה את שר החוץ של מצרים, סאמח שוכרי, בוועידת מינכן לביטחון, על עמדת הפלסטינים לגבי ארגון הטרור חמאס. שר החוץ המצרי השיב כי החמאס "נמצא מחוץ לקונצנזוס הפלסטיני, שמכיר בישראל, בגלל שהוא מסרב לוותר על התמיכה באלימות".

הוא ציין כי "חייבים לתת דין וחשבון כיצד חמאס קיבל כוח בעזה, ומדוע הוא מומן כדי להגדיל את הפילוג בינו לבין שאר הזרמים הפלסטיניים שומרי השלום".

07:20: בלשי ימ״ר של מחוז צפון באמצעות יחידת הגבולות (יג"ל) ביצעו, בליל שישי האחרון, פעילות כנגד סוחרי אמל״ח בלתי חוקי באחד מיישובי הגליל במטרה לסכל את הגעת הנשק לידי גורמים עוינים או פלילים ופגיעה באזרחים.

במהלך הפעילות זיהו הכוחות רכב מסוג הונדה וסמוך לצומת כרמיאל כוחות המשטרה עצרו את הרכב ותפסו בתוכו: טיל כתף מסוג מטאדור עם מערכת הפעלה. 9 רימוני רסס תקניים. מעל ל-1000 כדורי מאג.

למקום הוקפצו חבלני מחוז צפון שטיפלו באמל"ח שנתפס ונהג הרכב תושב מזרח ירושלים בן 24 נעצר והובא לחקירה בימ"ר צפון.

המעצר והנשק שנתפס (צילום: דובורת המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

07:08: ארצות-הברית תטיל וטו על ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם, ביום שלישי, הקוראת להפסקת אש מיידית ברצועת עזה, בין ישראל לחמאס.

שגרירת ארה״ב באו"ם, לינדה תומאס גרינפילד, אמרה כי וושינגטון מתנגדת להצעה שהוגשה על-ידי אלג'יריה שכן היא מנוגדת להסכם לשחרור החטופים שעליו עמלים בארה"ב, שיוביל להפסקת אש לשישה שבועות.

06:10: דובר צה"ל מפרסם תמונות מתרגול כוחות צה״ל בגבול הצפון.

תרגול כוחות צה״ל בגבול הצפון (צילום: דובר צה"ל)
תרגול כוחות צה״ל בגבול הצפון (צילום: דובר צה"ל)
תרגול כוחות צה״ל בגבול הצפון (צילום: דובר צה"ל)
תרגול כוחות צה״ל בגבול הצפון (צילום: דובר צה"ל)
תרגול כוחות צה״ל בגבול הצפון (צילום: דובר צה"ל)

06:00: דובר צה"ל מפרסם תמונות מפעילות הכוחות ברצועת עזה.

כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

05:00: נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי והנשיא הצרפתי עמנואל מקרון שוחחו ודנו על "הסכנה" של הסלמה צבאית ברפיח בשל "ההשלכות ה'קטסטרופליות' שלה". 

מקרון ציין שפעולה כזו עשויה להביא ל"אסון הומניטרי".

אמש, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקורת הבינלאומית על הפעולה המתוכננת ברפיח, ואמר: "נילחם עד לניצחון המוחלט - כן, גם ברפיח".

04:00: העיתון "א-שרק אל-אווסט" מצטט דיפלומט צרפתי שאמר כי המצב בלבנון הפך מסוכן מאוד. הוא טען כי כל יום שעובר - עולה האפשרות למלחמה כוללת, ולכן צריך להגיע לשקט בגבול הצפון בלי קשר למלחמה בעזה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר