היום ה-191 למלחמה | יומן מלחמה

הצבא הסיר את ההגבלות על פעילות חינוכית מחר | יירוט ללא אזעקה באילת • מתעדכן

הבוקר שאחרי המתקפה על ישראל. היום אחר הצהריים קבינט המלחמה יתכנס לדיון באופני התגובה לאיראן בעקבות שיגור הטילים והכטב"מים | בעולם ממתינים לתגובת ישראל, ולפי דיווח: החותים הציבו עשרות טילים וכטב"מים בכוננות מלאה למקרה תגובה | בשעות הערב - מערכת כיפה ימית ביצעה יירוט של מטרה אווירית חשודה - לא הופעלה התרעה • כתבי 'כיכר השבת' עם הדיווחים השוטפים מהזירות השונות (צבא וביטחון)

כתבי כיכר השבת | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-ו' בניסן תשפ"ד | 14.04.24

דיווחים שוטפים מהיום ה-191 למלחמה - דקה אחרי דקה

00:07: דובר צה"ל מודיע על שינויים במדיניות ההתגוננות של פיקוד העורף - בתום הערכת מצב הוחלט כי החל מהיום (ב') בשעה 00:00, יבוצע שינוי במדיניות ההתגוננות של פיקוד העורף. במסגרת השינויים הוחלט על חזרת הפעילויות החינוכיות בכל רחבי הארץ. באזורי הנחיה קו עימות ועוטף עזה יתאפשרו פעילויות חינוכיות בכפוף להגבלות. כמו כן, הוסרה הגבלת ההתקהלות באזורים הנמצאים במדיניות ירוקה.

ההנחיות החדשות, הלילה

00:00: הדיון במועצת הביטחון של האו"ם: השגריר הישראלי צפוי לתת נאום תקיף בעוד מספר דקות בדיון שהוא יזם.

23:47: המנהיג האיראני חמינאי צייץ מוקדם יותר הערב בעברית, על הר הבית, בן גביר הגיב לו בתוקפנות.

הציוץ של חמינאי והתגובה של בן גביר

23:40: זק"א המחלקה המשפטית: בהמשך לשרפה הבוקר בעלי שיח לאחר מאמצים רבים של נציגי המחלקה המשפטית הגופה משוחררת כעת לקבורה. הלוויה של הבחור דוד רבינוביץ ז''ל תצא הלילה בשעה 01.00 מבית הלוויות שמגר בירושלים להר המנוחות.

  • 23:30: דוברות המשטרה: בלשי ימ"ר מרכז ביצעו הערב פעילות יזומה בפ"ת לסיכול פשיעה אלימה, במסגרתה זיהו אופנוע חונה שעורר את חשדם. בתוך כך, שוטרי התחנה בודדו את המקום וחבלן משטרה שהוזעק לזירה איתר וניטרל פריט אמלח, כאשר כלל הממצאים הועברו להמשך מיצוי ראיות במעבדות הזיהוי הפלילי של משטרת ישראל. הרקע ככל הנראה פלילי.

23:08: דובר צה"ל: יירוט שני תוך שבוע: ספינת טילים יירטה באמצעות מערכת "כיפה ימית" כטב"ם שהיה בדרכו לישראל. מוקדם יותר הערב, בשיתוף פעולה של זרוע הים וחיל האוויר, ספינת טילים מסוג "סער 6" יירטה בהצלחה באמצעות מערכת "כיפה ימית" כלי טיס בלתי מאויש שהיה בדרכו לשטח ישראל מכיוון דרום-מזרח.

יירוט הכטב"מ ע"י מערכת "כיפה ימית" (צילום: דובר צה"ל)
כיפת ברזל ימית מיירטת מטרה חשודה בשמי אילת, הערב (צילום: רשתות חברתיות - שימוש ע"פ סעיף 27א לזכויות יוצרים)

22:18: צרפת מזמנת את השגריר האיראני למשרד החוץ. "רוצה להעביר מסר תקיף". את הדברים אמר הערב שר החוץ הצרפתי בראיון טלוויזיוני.

22:10: דובר צה"ל: כוחות זרוע הים וחיל האוויר זיהו לפני זמן קצר מטרה אווירית חשודה שהגיעה למרחב האווירי של מדינת ישראל ממרחב ים סוף.

ספינת טילים של זרוע הים יירטה בהצלחה את המטרה באמצעות מערכת ״כיפה ימית״. המטרה הייתה במעקב על ידי כוחות צה"ל, לא היוותה איום ולא הופעלה התרעה בהתאם למדיניות. אין נפגעים ולא נגרם נזק.

22:06: מועצה אזורית גולן: לאחר לילה מרובה אזעקות בגולן מבקשים לחזק אתכם על תפקוד מצויין. בהמשך להנחיות פקע"ר כלל פעילויות החינוך לא יתקיימו מחר, כמו כן חל איסור התקהלות מעל 1000 איש. בכל יתר הנושאים נמשכת השגרה בהתאם להנחיות פקע"ר, ואין הגבלות על עבודות בשטחים החקלאיים. מרכז הפעלה גולן, פועל באופן רציף, ומחר בבוקר תתקיים הערכת מצב בשעה 09:00.

21:47: דוברות עיריית אילת: גורמי הביטחון במרחב אילת מדווחים, כי בדקות אלה (21:45) בוצע יירוט מוצלח של כיפה ימית בעומק המפרץ. לא הופעלה התרעה.

היירוט באילת, הערב (צילום: רשתות חברתיות - שימוש ע"פ סעיף 27א לזכויות יוצרים)

21:45: ראשוני: תושבים באילת מדווחים על יירוט בשמי העיר.

היירוט בשמי אילת, הערב (צילום: רשתות חברתיות - שימוש ע"פ סעיף 27א לזכויות יוצרים)

21:35: דובר צה"ל: מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו בשעות האחרונות מספר מבנים צבאיים ותשתית טרור של ארגון הטרור חיזבאללה במרחבים כפר כילא, מרון א-ראס ומרכבא שבדרום לבנון. בנוסף, הותקפה עמדת תצפית של הארגון במרחב אל מטמורה. כוחות צה"ל ביצעו במהלך היום ירי להסרת איום במרחבים עייתא א-שעב וא-צוונה. צפו בתיעוד מהתקיפות

תקיפות צה"ל בלבנון, הערב (צילום: דובר צה"ל)

21:03: שר החוץ ישראל כ"ץ: שוחחתי הערב עם שר החוץ המצרי סאמח שוקרי והדגשתי בפניו את זכותה של ישראל להגן על עצמה מפני המתקפה חסרת התקדים של איראן. אמרתי לו שאיראן ושלוחותיה הן האיום המרכזי על יציבות המזרח התיכון, ועל המדינות המתונות באזור, יחד עם מדינות העולם, לפעול במטרה לבלום את תוקפנות איראן.

21:00: דובר צה״ל: אמש, חיל האוויר יחד עם המדינות השותפות האסטרטגיות, יירטו בהצלחה עשרות איומים אווירים אשר שוגרו מאיראן לעבר שטח ישראל. עשרות ממטוסי חיל האוויר היו פרוסים בשמיים במשימת הגנה על שמי המדינה, ויירטו בהצלחה כלי טיס בלתי מאוישים וטילי שיוט.

הפגיעה בבסיס נבטים (צילום: דובר צה"ל)

20:54: מועצה אזורית גליל עליון עם סיכום האירועים הבטחוניים שהתרחשו היום בגזרת המועצה:

  • 00:28 - אזעקות ירי טילים ורקטות (מלבנון) בשניר. בוצעו יירוטים וזוהו מס' נפילות בשטחים פתוחים בגולן. לא דווח על נזק או נפגעים בגוף. 
  • 01:45-01:54 - מס' אזעקות ירי טילים ורקטות (מאיראן) בישובי צפון העמק והגולן. בוצעו יירוטים ולא זוהו נפילות.
  • 04:46 - אזעקות ירי טילים ורקטות (מלבנון) במנרה ומרגליות. זוהתה נפילה בשטח פתוח. לא דווח על נזק או נפגעים בגוף. 
  • 04:47 - אזעקות ירי טילים ורקטות (מלבנון) בקצרין וגדות. זוהתה נפילה בשטח פתוח. לא דווח נזק או נפגעים בגוף.
  • 05:19 - אזעקות ירי טילים ורקטות (מלבנון) בגונן. שוגר מיירט. לא זוהו נפילות ולא דווח על נזק או נפגעים בגוף.
  • 10:00 - אזעקות ירי טילים ורקטות (מלבנון) במנרה ומרגליות. האזעקות הופעלו כתוצאה מיירוט מוצלח של מטרה אווירית. לא דווח על נזק או נפגעים בגוף.

בתקווה לערב שקט יותר ולהשלמת שעות שינה...

20:38: דובר צה"ל בהצהרה: בשעות האחרונות קיימנו הערכות מצב ואישורי תוכניות להגנה ולהתקפה.

20:35: דובר צה"ל בהצהרה: "איראן שיגרה לישראל 60 טון חומר נפץ במהלך הלילה".

20:30: החלה הצהרת דובר צה"ל תת אלוף דניאל הגרי, לכלי התקשורת. לצפייה בהצהרת דובר צה"ל >>>

19:47: העיתונאי ירון אברהם מדווח כי ישיבת הקבינט שעסקה בשאלת התגובה למתקפה האיראנית - הסתיימה כעת.

19:28: ענקית התעופה הקנדית "אייר קנדה" הודיעה על דחיית טיסותיה לישראל וממנה.

19:24: דובר צה״ל, תא״ל דניאל הגרי ייתן עדכון לתקשורת בשעה 20:15 במחנה 'רבין' (הקריה).

19:05: דובר צה"ל: בהתאם להערכת המצב, צה״ל מגייס בימים הקרובים כשתי חטיבות מילואים למשימות המבצעיות בגזרת עזה. גיוסם יאפשר את המשך המאמץ והמוכנות להגנה על מדינת ישראל ושמירה על בטחון התושבים.

18:38: דובר צה״ל - הרמטכ"ל שוחח עם מפקד פיקוד מרכז של צבא ארה"ב: שיתוף הפעולה ההדוק בין הצבאות לאורך המלחמה הביא ליצירת קואליציית הגנה חזקה שהוכיחה את עצמה אמש.

18:34: ראש הממשלה בנימין נתניהו מכנס בשעה זו את הקבינט לניהול המלחמה, בקריה בתל אביב.

כינוס הקבינט | ארכיון (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)

18:02: משרד החוץ הפלסטיני קורא לקהילה הבינלאומית לפרק "המליציות החמושות" של המתנחלים ולאסוף את כלי הנשק שלהם.

18:00: פיקוד העורף: אין שינוי בהנחיות - גם מחר לא יתקיימו לימודים.

17:55: גורם בבית הלבן אישר כי נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר לראש הממשלה בנימין נתניהו כי וושינגטון לא תיקח חלק במתקפת נגד באיראן, אם ישראל תחליט להוציא זאת לפועל. (רויטרס)

17:52: ראש עיריית בת ים צביקה ברוט הודיע לתושבי העיר כי גם מחר יימשכו ההגבלות של היממה האחרונה, בהנחיית פיקוד העורף.

הוא ציין כי כל הפעילויות החינוכיות לרבות הקייטנות, חוגים, החינוך המיוחד, פעילות תנועות נוער, ומרכזי יום לקשיש יהיו סגורים בכל הארץ.

17:50: הפרשן הצבאי אמיר בוחבוט הסביר כי על ישראל להגיב למתקפה האיראנית: "משטר האייתולות חייב להבין שלכל פעולה ישירה על ישראל יש מחיר".

17:43: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל לקיים הערב מסיבת עיתונאים משותפת עם שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ.

17:40: נשיא המדינה יצחק הרצוג התראיין הערב (ראשון) לרשת סקיי ניוז הבריטית והתייחס למתקפה האיראנית.

לדבריו, הוא "בטוח שננקוט בצעדים הדרושים כדי להגן על העם שלנו - אנחנו לא מחפשים מלחמה".

17:37: סקר חדש שפורסם היום (ראשון) בעיתון הניו יורק טיימס מראה כי הפער בין נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לדונלד טראמפ מצטמצם.

לפי הסקר, 46% אמרו כי יתמכו בטראמפ ו-45% יתמכו בביידן, פער קטן יחסית לסקר הקודם שהראה כי טראמפ מוביל ב-4%.

בהמשך, נשאלו הנסקרים עם איזה צד במלחמה בישראל הם מזדהים. 42% אמרו כי הם מזדהים עם ישראל, 24% עם הפלסטינים, 18% עם שני הצדדים באותה המידה ו-17% סירבו להשיב.

17:30: הערוץ הלבנוני "אל-מנאר", השייך לחיזבאללה, דיווח על תקיפה אווירית בכפר כילא שבדרום לבנון.

17:20: קבינט המלחמה המצומצם מקיים כעת דיון בנושא התקיפה האיראנית

17:16: הערכה כי פיקוד העורף יבטל הערב את ההגבלות על המסגרות החינוכיות וכי מחר יתחילו המסגרות לפעול. כך מדווח ב'ישראל היום'.

17:00 אמש, חיל האוויר יחד עם המדינות השותפות האסטרטגיות, יירטו בהצלחה עשרות איומים אוויריים אשר שוגרו מאיראן לעבר שטח ישראל. עשרות ממטוסי חיל האוויר היו פרוסים בשמיים במשימת הגנה על שמי המדינה, ויירטו בהצלחה כלי טיס בלתי מאוישים וטילי שיוט.

מצורף תיעוד מיירוטי כלי טיס בלתי מאוישים וטילי שיוט ידי מטוסי קרב של חיל האוויר:

16:25: מזכיר הממשלה יוסי פוקס הנחה את השרים לא להתראיין בתקשורת בנוגע לאיראן וארצות הברית.

16:15: השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר: "אסור שהתגובה של ישראל תהיה דרדלה, בסגנון הפצצות הדיונות שראינו בשנים הקודמות בעזה. תפיסות ההכלה והמידתיות הן תפיסות שעברו מהעולם בשבעה באוקטובר. כדי לייצר הרתעה במזרח התיכון - בעל הבית חייב להשתגע".

בן גביר - דורש תגובה חריפה נגד איראן (צילום: דוברות השר לביטחון לאומי)

16:05: ממשלת הולנד פרסמה "אזהרת מסע" לישראל, וקראה לאזרחיה להימנע מנסיעות לאזור "בשל המצב הביטחוני". כך דיווחה סוכנות הידיעות ההולנדית ANP. (רויטרס)

15:30: לוחמי צוות הקרב של חטיבה 401 ביצעו פשיטה ממוקדת במרכז רצועת עזה וחשפו שטח נרחב בו אותרו בורות שיגור ומשגרים שכוונו לעבר ישראל.

15:00: בכיר בממשל האמריקני אמר לרשת NBC כי נשיא ארה"ב ביידן אמר לנתניהו בשיחת הטלפון ביניהם כי "למרות המחויבות להגן על ישראל, ארה"ב לא תשתתף בפעולות התקפיות נגד איראן".

14:35: האפיפיור פרנסיסקוס קרא לעצירת "מעגל האלימות" במזרח התיכון. על רקע התקיפה האיראנית והחשש מתגובה ישראלית שתוביל להסלמה, הוא הפציר בשתי המדינות להימנע מפעולות שיעצימו את הסכסוך באזור. "די למלחמה, לתקיפות ולאלימות", מסר. "כן לדיאלוג - כן לשלום". (רויטרס)

14:30: הממשלה מאשרת במשאל טלפוני את חוק מירון. בין היתר ייקבע כי אישורי הכניסה לאתר במהלך ההילולה יינתנו על ידי רכישת כרטיסי נסיעה להילולה

14:24: בעקבות שיחת רה"מ נתניהו עם נשיא ארה"ב ביידן, ישראל לא צפויה - בינתיים - להגיב למתקפה האיראנית אמש

14:20: ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק מאשר שמטוסי קרב בריטיים הפילו הלילה כטב"מים שנורו לעבר ישראל במתקפה האיראנית.

13:55: הלווייתו של הנער בנימין אחימאיר הי"ד שנרצח בידי מחבלים ביום שישי, תיערך היום (א') בשעה 17:00 בהר המנוחות בגבעת שאול ירושלים. הלוויה סגורה לסיקור תקשורתי.

13:45: לפני זמן קצר מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו אתר משמעותי לייצור אמצעי לחימה של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב א-נבי שית שבעומק לבנון.

(צילום: דובר צה"ל)

13:40: חברת התעופה הגרמנית "לופטהנזה" עדכנה כי היא משהה את טיסותיה לעמאן, ביירות, ארביל ותל אביב לפחות עד מחר.

13:15: תלמודי התורה במודיעין עילית פתחו היום את הלימודים כרגיל

13:00: משרד החוץ הרוסי בהודעה רשמית נמנע מלגנות את המתקפה של איראן הלילה, "קוראים לכל הצדדים לגלות איפוק כדי להימנע מהסלמה. באיראן הבהירו שהתקיפה בוצעה בהתאם לסעיף 51 של אמנת האו"ם. הם הזהירו שהיעדר התגובה של הקהילה הבין-לאומית לתקיפה הישראלית בדמשק תוביל לעימותים נוספים"

12:55: תא"ל במיל' ראם עמינח, לשעבר היועץ הכלכלי של הרמטכ"ל, העריך בראיון לYent כי ליל ההתגוננות מפני המתקפה האיראנית עלה למערכת הביטחון בין 4 ל-5 מיליארד שקלים.

12:40: נשיא צרפת עמנואל מקרון התייחס למתקפה האיראנית על ישראל, ואמר כי "אני מגנה בחריפות את המתקפה חסרת התקדים שמאיימת לערער את היציבות באזור".

12:30: יו"ר הימין הממלכתי גדעון סער מתייחס למתקפה האיראנית וקרא שלא למהר בתגובה ולהתמקד בזירה מול מחבלי החמאס בעזה.

12:25: סוכנות הידיעות האיראנית מדווחת שמספר נמלי תעופה ביטלו טיסות עד למחר בבוקר

12:20: מקורות ביטחוניים בתימן מסרו לרשת "סקיי ניוז" בערבית כי "המורדים החות'ים הציבו עשרות טילים וכטב"מים במוכנות מלאה למקרה שישראל תחליט להגיב לתקיפה האיראנית".

12:15: הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי קובע: לא חייבים להגיב מחר למתקפה האיראנית מחר - אך אסור להבליג עליה.

11:50: דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי מכחיש את הדיווחים על שיבת עקורים לצפון עזה: "הידיעות - שמועות כוזבות וחסרות בסיס".

"צה"ל לא יאפשר חזרה של תושבים לא דרך ציר צלאח אלדין ולא דרך ציר רשיד (החוף). אזור צפון הרצועה עודנו שטח לחימה ולא תתאפשר חזרה אליו כלל", הוסיף.

11:40: שני גורמי מודיעין מערביים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי מרבית הכטב"מים והטילים שטסו הלילה לעבר ישראל דרך שטח סוריה, "יורטו על ידי מטוסים ישראליים ואמריקניים". (רויטרס)

11:30: קבינט מלחמה יתכנס בשעה 15:30 לדיון באופי התגובה הישראלית על המתקפה האיראנית

11:00: ח"כ צבי סוכות ממפלגת הציונות הדתית מגיב למתקפה האיראנית על ישראל, "מה שהיה הלילה איננו בשום אופן ניצחון ישראלי.

10:55: חיל האוויר הישראלי תוקף בבקעת הלבנון שבעומק המדינה

10:50: חבר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ דני דנון, מתייחס למתקפה האיראנית על ישראל, "ה-7.10 הזכיר לנו את מה שהיה ידוע תמיד - מדינת ישראל לא יכולה לבנות את תפישת הבטחון על הגנה בלבד. הצגנו הלילה יכולות הגנה פנומנליות, כעת חייבים להציג את יכולות ההתקפה ולשקם את ההרתעה של צה"ל".

10:15: יו"ר הציונות הדתית שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ מגיב להודעת החמאס לפיה הוא דוחה את ההצעה הישראלית לשחרור החטופים.

"כפי שהזהרתי הוויתור על הקווים האדומים של ישראל והרדיפה אחרי החמאס לעסקה רק מרחיקים את הסיכוי להחזיר את כולם הביתה. הגיע הזמן להפיק לקחים, לשנות כיוון, להמשיך לרפיח עכשיו ולהחזיר את השליטה הישראלית המלאה בכל רחבי רצועת עזה".

10:10: למרות ההרגעה אחרי המתקפה - הטיסות לאילת לא יחודשו היום

10:05: אזעקות ביישובי גבול הצפון, מנרה ובמרגליות

9:55: הרמטכ"ל האיראני איים הבוקר שוב על ישראל, "אם ישראל תגיב - תגובתנו תהיה עוד יותר גדולה מהלילה". לדבריו, "כיוונו רק לבסיסים צבאיים. אם ארה"ב תשתף פעולה עם ישראל בצעדים הבאים - גם הבסיסים שלה לא יהיו בטוחים".

9:10: המרחב האווירי בעיראק ובלבנון נפתח, בהמשך למתקפת הטילים והכטב"מים הלילית של איראן נגד ישראל. לפני זמן קצר גם ירדן הודיעה על פתיחת המרחב האווירי במדינה.

9:00: הפרשן והכתב הצבאי, יוסי יהושוע, מעריך שישראל תצטרך לפעול ברפיח בקרוב משום שבחמאס לא מעוניינים כעת בעסקה לשחרור חטופים.

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר