262 ימי מלחמה

LIVEצה"ל תקף בעומק לבנון | מטרה אווירית יורטה בצפון

מטוסי קרב תקפו תשתית טרור בשימוש המערך האווירי של חיזבאללה בעומק לבנון | יורטה מטרה אווירית חשודה שחצתה לשטח הארץ מלבנון | שתי רקטות יורטו באשקלון וארבעה נפצעו קל בדרכם למרחב המוגן | הרמטכ"ל ברפיח: "אנחנו מתקרבים לנקודה שאנחנו אומרים פירקנו את חטיבת רפיח" | העדכונים (צבא)

כתבי כיכר השבת | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-י"ח בסיון תשפ"ד | 24.06.24
ירי מלבנון (צילום: Ayal Margolin/Flash90)

היום ה-262 למלחמה - עדכונים שוטפים:

23:45: חבר הלשכה המדינית של חמאס עיזאת א-רישק הכחיש את הדיווחים על כך שחמאס יעזוב את קטאר ויעבור לעיראק.

23:10: צה"ל תוקף בירי ארטילרי בעיירות חולא ומיס אל-ג'בל בדרום לבנון, כך מדווחת רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה.

22:45: טיל נ"ט שנורה מלבנון פגע בשני מבנים בקיבוץ מנרה. נגרם נזק אך בחסדי שמים אין נפגעים.

21:15: מחלקת המדינה האמריקנית מסרה כי מזכיר המדינה אנתוני בלינקן הדגיש בפני שר הביטחון יואב גלנט במהלך פגישתם על היום שאחרי המלחמה ברצועת עזה והחשיבות לפתח "תוכניות רחבות וריאליות". בנוסף, הוא הדגיש את הצורך להימנע מהסלמה במלחמה ושיפור המענה ההומניטרי.

באשר לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על עיכוב משלוחי הנשק מארה"ב, נמסר ממחלקת המדינה האמריקנית כי אינם מבינים על מה ראש הממשלה מתכוון. לדבריהם, "ארה"ב ממשיכה לעמוד בהתחייבויותיה כי ישראל תשמור על יתרונה הצבאי על מדינות האזור".

21:00: אתר "The National" האמירתי מדווח כי ההנהגה המדינית של ארגון הטרור חמאס מתכננת לעזוב את קטאר ולעבור לעיראק, בעקבות הלחץ של ההנהגה בדוחה ובארה"ב להתגמש בעסקת החטופים עם ישראל.

20:55: שר הביטחון יואב גלנט נפגש כעת במשרדי מחלקת המדינה עם מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן.

בפגישה משתתפים: מנכ״ל משרד הביטחון אלוף (מיל׳) אייל זמיר, רמ״ט שר הביטחון שחר כץ, מזכירו הצבאי של שר הביטחון תת-אלוף גיא מרקיזנו, שגריר ישראל בארה״ב מייק הרצוג וראש האגף המדיני - ביטחוני במשרד הביטחון דרור שלום.

גלנט ובלינקן בפגישתם (צילום: אלעד מלכה)
(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

20:27: יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ שוחח היום (ב׳), עם נשיא צרפת עמנואל מקרון.

גנץ הדגיש בפני הנשיא מקרון כי ככל שהסיכויים להסדר דיפלומטי בגבול הצפון מתרחקים - כך גדל ההכרח לפעולה צבאית רחבה שתביא להסרת האיום שמציב חיזבאללה על תושבי הצפון, בהכוונת ציר הטרור האיראני שמערער את היציבות באזור.

עוד אמר גנץ, כי לארצות הברית, לצרפת ולקהילה הבינלאומית כולה יש תפקיד חשוב בסיוע בהגעה להסדר דיפלומטי שימנע הסלמה, וציין כי יתמוך בכל החלטה אחראית בנושא, צבאית או מדינית, גם מחוץ לממשלה. גנץ חזר על החשיבות בגיבוש ארכיטקטורה אזורית חדשה המבוססת על ברית מתונים על מנת להתמודד עם התוקפנות האיראנית הגוברת.

20:20: למרכז הרפואי ברזילי הגיעו חמישה נפגעים כתוצאה מהאזעקה באשקלון, ארבעה עם חבלות קלות ואחד נפגע חרדה.

20:15: דובר צה"ל מעדכן כי במהלך השעות האחרונות מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מספר תשתיות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה במרחבים עיתרון, בליידא ומרון א-ראס.

כמו כן, מוקדם יותר היום מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו במרחב בעלבכ תשתית טרור בשימוש מערך ההגנה האווירי של חיזבאללה.

בהמשך להתרעה על חדירת כלי טיס עוין בצפון הארץ מוקדם יותר היום, לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה מטרה אווירית חשודה שחצתה לשטח הארץ מלבנון, אין נפגעים.

תיעוד מהתקיפה בבעלבכ (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד מהיירוט של המטרה האווירית החשודה (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד מהתקיפות של תשתיות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה (צילום: דובר צה"ל)

20:13: דובר צה"ל מעדכן בהמשך להתרעות על ירי רקטות וטילים בצפון הארץ לפני זמן קצר, כי "מדובר בזיהוי שווא".

20:06: מועצה אזורית גליל עליון: בדקות האחרונות דווח על ירי נ"ט (ללא אזעקה) ליראון. זוהו פגיעות במרחב היישוב, ללא נפגעים בגוף.

20:00: מטה משפחות החטופים מרכין ראש בצער ובלב שבור בעקבות הקביעה כי מוחמד אלאטרש ז''ל נפל בקרב ב-07.10 וכי גופתו נחטפה לעזה על ידי מחבלי חמאס. המטה ימשיך ללוות ולתמוך במשפחה בשעתה הקשה ועד שתוחזר גופתו לישראל.

מוחמד אלאטרש (39), הותיר אחריו 13 ילדים.

מוחמד אלאטרש (צילום: דוברות מטה משפחות החטופים)

19:56: ראש הממשלה בנימין נתניהו: "סרטון החטיפה המזעזע של הרש, אור ואליה קורע את לב כולנו ומדגיש שוב את אכזריות האויב אותו נשבענו לחסל. לא נעצור את המלחמה עד שנשיב את כל 120 יקירינו הביתה".

19:53: דובר צה״ל מעדכן כי ההתרעה שהופעלה בכרם שלום - "מדובר בזיהוי שווא".

19:36: דובר צה"ל מתיר לפרסם את שמו של חלל צה"ל אשר הודעה נמסרה למשפחתו:

- רס"ם מחמד אלאטרש, בן 39 בנופלו, תושב סעווה שבט אל אטרש, גשש בחטיבה הצפונית באוגדת עזה, חלל צה״ל שנפל בקרב בעוטף עזה בשמחת תורה וגופתו נחטפה לרצועת עזה.

בכך, 45 מהחטופים בשבי - הוכרזו כמי שאינם בין החיים.

19:27: אזעקה הופעלה בכרם שלום שבעוטף עזה.

19:19: כטב"מ ששוגר מלבנון יורט בגולן. בלבנון מדווחים על תקיפות של צה"ל בעיתרון ומארון א-ראס שבדרום המדינה.

19:00: לבקשת משפחות גולדברג-פולין, לוי, כהן וכהן שיקיריהן נחטפו מ"מיגונית המוות" לאחר שנמלטו מפסטיבל ה"נובה" ברעים ועדיין נמצאים בשבי ארגון הטרור חמאס, זה היום ה-262, מטה משפחות החטופים משחרר הערב (שני) לפרסום את סרטון החטיפה של הירש, אור, אוהל ואליה כפי שתועד ממצלמות מחבלי חמאס בבוקר שמחת תורה.

הסרטון, שאורכו 1:37 דקות נערך לפרסום כך שיכלול גם את הפגיעה בהם במיגונית והעלאתם על הטנדר.

חלקו הראשון של הסרטון כולל את שהייתם במיגונית והחלק השני שהוא תפיסתם והעלאתם לטנדר המחבלים - הם חלקים שפורסמו חלקית בעבר וחוברו לחלק האחרון שהותר כעת על ידי דובר צה"ל לפרסום - שהוא המסע לעזה עם המחבלים.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
סרטון החטיפה של הרש גולדברג פולין, אור לוי, אלון אוהל ואליה כהן (צילום: דוברות מטה משפחות החטופים)

18:53: אזעקות המתריעות על ירי רקטות וטילים הופעלו בבית ספר שדה מירון, חורפיש, פקיעין, צבעון, צוריאל בגליל העליון.

18:42: לפני זמן קצר, בהכוונה מודיעינית מדויקת של שירות הבטחון הכללי לוחמי הימ״מ - היחידה הלאומית ללוחמה בטרור עצרו חשוד בפעילות טרור בענאתא שבחטיבה המרחבית ׳בנימין׳. החשוד שנעצר הועבר להמשך חקירה בשירות הבטחון הכללי.

18:22: דובר צה"ל מעדכן בהמשך לאזעקות בדרום כי "לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה שני שיגורים שחצו מצפון רצועת עזה".

18:17: אזעקה המתריעה על חדירת כלי טיס עוין הופעלה ביישוב קלע בצפון הגולן.

18:14: עיריית אשקלון מעדכנת כי רקטה אחת יורטה בהצלחה. ללא דיווחים חריגים.

18:09: במד"א מעדכנים כי שני בני אדם נפגעו קל באשקלון לאחר שנחבלו בדרך למרחב מוגן, ובנוסף ישנם מספר נפגעי חרדה.

18:07: ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון 40 חתימות, במליאת הכנסת: "אני מבטיח לכם שלושה דברים: הדבר הראשון - לא נסיים את המלחמה עד שנשיב את כל החטופים. 120 חטופים - החיים והחללים כאחד. אנחנו מחויבים להצעה הישראלית שהנשיא ביידן בירך עליה. עמדתנו לא השתנתה.

"הדבר השני - שלא סותר את הדבר הראשון, לא נסיים את המלחמה עד שנחסל את החמאס ועד שנשיב את תושבי הדרום והצפון בביטחה לבתיהם. והדבר השלישי - בכל מחיר ובכל דרך, נסכל את כוונותיה של איראן להשמידנו".

18:05: הרמטכ״ל, רב-אלוף הרצי הלוי, קיים אמש (ראשון) הערכת מצב במרחב רפיח שברצועת עזה עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף ירון פינקלמן, מפקד אוגדה 162, תת-אלוף איציק כהן, מפקדי החטיבות ומפקדים נוספים.

"אנחנו עם הישגים מאוד גבוהים בלחימה ברפיח", אמר הרמטכ"ל, "ואני אומר לכם על זה הערכה רבה מאוד. זה בא לידי ביטוי גם בכמות מחבלים הרוגים, גם בתשתיות המושמדות, בתת קרקע, במיפוי שלו, בהשמדה שלו ובהתקדמות, בלחימה בתת הקרקע, שהיא מאוד מורכבת.

"עצם זה שאוגדה 162 שולטת עכשיו על ציר פילדלפי מהים עד משולש הגבולות, ישראל עזה מצרים, זה דבר מאוד מאוד משמעותי לסגירה של צינור החמצן של חמאס להברחות עתידיות ואנחנו עכשיו מטפלים בנכסי תת הקרקע.

"אנחנו בפירוש מתקרבים לנקודה שאנחנו אומרים פירקנו את חטיבת רפיח, היא מוכרעת לא במובן הזה שאין בה יותר מחבלים, אלא במובן הזה שהיא לא יודעת לתפקד כמסגרת לוחמת, יש לה המון הרוגים ואתם תדאגו עד סיום המשימה כאן, להרוג כמה שיותר מחבלים, ולהרוס כמה שיותר תשתיות גם בהמשך. הערכה רבה מאוד, מה שקורה כאן הוא מאוד מאוד מרשים מקצועית, תמשיכו ככה".

דברי הרמטכ"ל ברפיח (צילום: דובר צה"ל)

18:00: אזעקות הופעלו בעיר אשקלון, וביישובים מפלסים, זיקים, כרמיה ונתיב העשרה בעוטף עזה.

16:30: ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שתוכננה להתכנס מחר - נדחתה ליום רביעי.

16:06: דובר צה״ל מעדכן בהמשך להתרעה שהופעלה במרחב כרם שלום לפני זמן קצר כי "מדובר בזיהוי שווא".

15:30: התרעת צבע אדום בקיבוץ כרם שלום בדרום עוטף עזה סמוך לרפיח.

15:10: מטה משפחות החטופים יפרסם הערב ב19:00 את סרטון החטיפה של הרש גולדברג פולין, אור לוי ואליה כהן.

14:22: התרעות צבע אדום ביישובי דרום העוטף (סמוך לרפיח) דקל, אבשלום, יבול, שדהה אברהם, חולית ויתד.

12:50: דובר צה״ל: אתמול נמסר צו החרמה והריסה לבית המחבל אחמד דוואבשה, שבכפר דומא. הצו נמסר לאחר שנדחתה ההשגה שהגישה משפחתו בנושא. המחבל ביצע פיגוע טרור ב-12 באפריל 2024, במסגרתו נרצח הנער בנימין אחימאיר ז"ל.

11:40: דובר צה״ל מעדכן: כוחות צה״ל פשטו הלילה על כפר נעמה ועל סילוואד בשני מבצעים חטיבתיים; הלוחמים החרימו אמל״ח, עצרו מבוקשים ותחקרו חשודים רבים

במבצע חטיבתי בכפר סילוואד בבנימין, הלוחמים עצרו שלושה מבוקשים, תחקרו חשודים רבים והחרימו חומרים לייצור מטענים.

במבצע חטיבתי בכפר נעמה באפרים, עצרו הלוחמים חמישה מבוקשים ותחקרו חשודים רבים.

לאחר בדיקה שבוצעה, עולה כי הפיצוץ שאירע אמש במרחב טול כרם שבחטיבת מנשה נגרם כתוצאה מפיצוץ מטען מצידו הפלסטיני של מרחב התפר. המטען הונח והופעל מרחוק על ידי מחבלים מאות מטרים מהחומה, במטרה למשוך כוחות למרחב הפיצוץ, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

במהלך פעילות הכוחות בשכם שבשומרון, הלוחמים עצרו מבוקש, בחברון שבחטיבת יהודה, הלוחמים עצרו מבוקש החשוד בהסתה לטרור והחרימו אמצעי לחימה, בחוסאן ובבית פאג'ר שבחטיבת עציון ובבעלא במנשה עצרו ארבעה מבוקשים נוספים.

עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-4,150 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון ובחטיבת הבקעה והעמקים, כ-1,750 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס.

(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)

11:00: דיווח ב-Ynet: נתניהו ורעייתו נפגשו אתמול עם משפחות חטופים חללים. הפגישה נמשכה כשעתיים וחצי ולדברי גורמים שנכחו בה הייתה קשה מאוד, כאובה וטעונה רגשית. היא התארכה מעבר למתוכנן, וראש הממשלה שינה את לוח הזמנים שלו כדי לאפשר לבני המשפחות שרצו בכך לדבר.

10:53: הדס לזר, אחות של שלמה מנצור, בן ה-85 שחטוף בעזה סיפרה הבוקר בוועדת הפנים על אחיה: "שלמה אחי האהוב נולד בבגדד ועבר את שואת הפרהוד לפני 83 שנים. שלמה אחי הילד ראה מראות מזעזעים שליוו אותו כל חייו. כשחשבנו שלעולם לא עוד הגיע השבת הארורה, ושלמה חווה שואה נוספת כשהוא למעלה מגיל 80".

היא הוסיפה: "אני פונה מכאן למר בנימין נתניהו – הבטחת שלחץ על החמאס יביא לשחרור אהובינו, אך בינתיים מי שמתמוטט אלה המשפחות שלנו. הבטחת שאנחנו כפסע מהניצחון, אבל אנחנו כפסע משיגעון. סיום הלחימה ללא שחרור החטופים הוא כשלון. האחריות להחזרת כל החטופים היא עלייך ראש הממשלה נתניהו".

10:40: יו״ר הציונות הדתית שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ על נאומי ההסתה מהימים האחרונים; ״זה הרגע שבו אסור לשתוק. שבו כל אזרח בישראל, מנשיא המדינה ועד אחרון האזרחים, צריך לומר די. לגנות ולהסתייג. כי שתיקה כמוה כהודאה״.

10:05: כלי טיס של חיל האוויר חיסלו אמש, בהכוונת אמ"ן ופיקוד הדרום, את המחבל מחמד צלאח, שעסק בפרויקטים ופיתוח במטה הייצור של ארגון הטרור חמאס. צלאח לקח חלק בפרויקט פיתוח אמצעי לחימה אסטרטגיים עבור ארגון הטרור חמאס, ופיקד על מספר חוליות מחבלים בארגון שעסקו בפיתוח אמל״ח.

בנוסף דובר צה"ל מעדכן הבוקר, כי "כוחות אוגדה 162 ממשיכים בפעילות במרחב רפיח, במהלך פשיטות ממוקדות איתרו הלוחמים אמצעי לחימה רבים והשמידו במרחב תל סולטאן משגרים מהם בוצעו שיגורים לעבר כוחותינו במהלך המלחמה.צוותי הקרב החטיבתיים חיסלו ביממה האחרונה מספר מחבלים חמושים שהיוו איום על כוחותינו והשמידו מספר פירי מנהרות במרחב.

"כוחות אוגדה 99 ממשיכים לפעול במרכז הרצועה, הלוחמים זיהו מספר מחבלים שפעלו במרחב וחיסלו אותם באמצעות רחפן. מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו מטרות טרור רבות ברצועה, בהן פירי מנהרות, חוליות מחבלים חמושים ותשתיות טרור נוספות".

תקיפת צה"ל ברצועה (צילום: דובר צה"ל)

9:56: מדינת ישראל ביצעה לפני מספר דקות ניסוי שיגור של מערכת הנעה רקטית מבסיס במרכז הארץ. הניסוי נקבע מראש ע"י מערכת הביטחון ובוצע כמתוכנן.

9:21: ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית אמר בשיחה עם כתבים שארצות הברית לא תוכל להגן על ישראל במלחמה רחבה מול חיזבאללה, כמו שהגנה בשעת הירי מאיראן לפני מספר חודשים, משום שמדובר ברקטות קצרות טווח לעיתים שקשה יותר להגן מפניהן.

8:32: השר ‎אלי כהן טוען אצל בתכנית "ספי ויניר" בגלי צה"ל: "הפעילות העצימה בעזה הייתה צריכה להיות עד ינואר פברואר, היו לנו כלים ומשאבים לזה. לא היינו צריכים להוריד את הרגל מהגז אחרי התמרון בחאן יונס, אלא מיידית לפעול ברפיח".

8:00: ׳ישראל היום׳: מפקד מחלקה ושלושה חיילים הודחו לאחר שנטען כי התעללו בפלסטיני בזמן הלחימה ברפיח.

7:33: דובר צה"ל: מטוסי קרב תקפו לאורך הלילה מטרות של ארגון הטרור חיזבאללה בדרום לבנון. בין המטרות שהותקפו, מבנה צבאי של חיזבאללה במרחב עיתרון, לצד תשתיות מבצעיות ותשתיות טרור של הארגון במרחבים כפר כילא ואל-חיאם שבדרום לבנון.

כתוצאה מפגיעת טיל נ״ט אמש (א׳) במרחב מטולה, נפצעו שני חיילי צה״ל במילואים, חברי כיתת כוננות, באורח קשה וקל. חברי כיתת הכוננות פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, משפחותיהם עודכנו

התקיפה בלבנון (צילום: דובר צה"ל)

7:00: בבית החולים רמב"ם מעדכנים, בהמשך לאירוע הנ"ט אמש במטולה. שני חברי כיתת הכוננות מאושפזים - אחד באורח קשה אך יציב, השני באורח קל.

השניים נפגעו כשהגיעו לבית המשפחה שנשרף, ואז נפגעו מהטיל.

1:00: שר הביטחון יואב גלנט השוהה בוושינגטון נפגש הלילה עם הנסטור הרפובליקני לינדזי גרהאם הנחשב לתומך ישראל מובהק.

לאחר הביקור צייץ גרהאם כי על ארצות הברית להפגין תמיכה שאינה מועוררת בישראל - ולא רק במילים אלא גם במעשים.

00:00: אנו ממשיכים לעדכן בבלוג חדש.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות