פרופיל מרתק

אכזר וקר לב: יבגני פריגוז'ין, הבעלים של 'כח וגנר' והחבר של פוטין בדרך להיות הנשיא הבא?

הוא שיקם את חייו ומאסיר על גניבת מעיל פרווה בסמטה חשוכה - הפך לדמות בולטת ומשפיעה. האם יצליח להיות נשיא רוסיה? | ציקי ברנדוין עם פרופיל מרתק על יבגני פריגוז'ין, הבעלים של 'כח וגנר' (בעולם)

ציקי ברנדוין | כיכר השבת |
פוטין ופריגוז'ין (צילום: שאטרסטוק, AI)

לפני שנה וחצי, השם יבגני פריגוז'ין היה כמעט זר לרוב האנשים ברוסיה ובעולם כולו. האיש היה דמות מסתורית, שכל הידוע עליו זה שהוא מקורב לנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, ובזכות קשריו בקרמלין התעשר והקים אימפריה של מזנונים ומסעדות יוקרה. שמועה עיקשת טענה כי הוא האיש שעומד מאחורי "כח וגנר", אך איש לא יכל לאשר את המידע הזה.

>> למגזין המלא - כנסו

כח וגנר הוקם כבר לפני שנים ככוח שמטרתו הייתה ברורה: לאפשר לרוסיה לממש אינטרסים שונים ברחבי הגלובוס מבלי לשאת באחריות לתוצאות ולא להיות כפופים לחוקים בינלאומיים.

כך קבוצת שכירי החרב הרוסית, שגייסה לוחמים ממדינות רבות, הפכה לגוף אכזרי וקשוח שלא בוחל בשום אמצעי כדי להשיג את מטרתו.

יבגני פריגוז'ין, אסיר לשעבר שפתח דוכן נקניקיות ובהמשך שיקם את חייו בין היתר בזכות קשריו החבריים עם הנשיא הרוסי פוטין, מינף את הונו בזכות הקשרים וגם הצליח כך להקים את קבוצת שכירי החרב.

אבל מאז ראשית שנות האלפיים עברו יותר משני עשורים, ופריגוז'ין מיצב את עצמו היטב. לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה הוא הפך לדמות ציבורית מוכרת, אחרי מעל 20 שנים של פעילות מאחורי הקלעים.

קשה להסביר, אבל בשורה התחתונה, מאז ה-24 בפברואר 2022, יום הפלישה הרוסית לאוקראינה, פריגוז'ין עבר תהליך ארוך ומורכב כשהיום הפך לאחת הדמויות המוכרות ברוסיה והאהודות על האזרחים הרוסים שתומכים במלחמה.

אבל הסיפור של יבגני פריגוז'ין הוא ממש לא סיפור סינדרלה, ולמרות שרבים ממהרים להכתיר אותו למחליף של היושב בקרמלין ולדימיר פוטין, התרחיש נראה מופרך.

מי אתה?

אז בואו קודם כל נחזור לאחור, רוסיה הסובייטית, שלהי שנות ה-70. שני צעירים בני 18, אחד מהם מוכר בשם יבגני, שתפס עם חברו כשיצא לגנוב פריטים מבתים. השופט דווקא ריחם על השניים וגזר עליהם עונשי מאסר על תנאי.

אלא שהתנאי הזה הופר, וכעבור פחות משנה השניים נתפסו אחרי שפרצו לבית בעיר לנינגרד וגנבו אגרטל, שש כוסות יין ומחזיק מפיות.

בהמשך, שדד אישה בסמטה חשוכה, גנב את עגילי הזהב שלה ואת מעיל הפרווה היוקרתי.

אבל ברוסיה הסובייטית רחמים הייתה מילה גסה. על פריגוז'ין בן העשרים נגזרו 13 שנות מאסר באחד מבתי הכלא הידועים לשמצה במדינה.

אדם חופשי

אחרי ששוחרר ממאסר מוקדם מהצפוי, פריגוז'ין היה בן פחות משלושים, וחיפש את דרכו להתפרנס בכבוד.

"היה לי מתכון מעולה לחרדל", סיפר בריאיון נדיר. "הכנתי חרדל בבית, ויחד עם שותפים הקמנו דוכן נקניקיות בלנינגרד. הרווחנו בשלב מסויים כל כך הרבה שהיה קשה לספור את הכסף".

הכסף שהרוויח, הביא לו הצלחה מסחררת עד כדי כך שהקים גם כמה מסעדות יוקרה בערים עשירות.

הבוגד והשליט, בימים טובים יותר (צילום: ממשלת רוסיה)

השף של פוטין

תחילת שנות האלפיים היתה נקודת מפנה בחייו של פריגוז'ין. אל המסעדה היוקרתית ביותר שלו בסנט פטסבורג הגיע הפוליטיקאי הצעיר והמבטיח ולדימיר פוטין שרק לאחרונה הפך לנשיא.

פריגוז'ין, שידע לזהות הזדמנויות, החליט לרגע להפוך למלצר, למרות שלא מלצר כבר שנים. השניים הפכו לחברים, ופוטין שהיה מרוצה גם מהאוכל, ארגן לפריגוז'ין להיות אחראי על שירותי ההסעדה בקרמלין.

בכך, מצא את עצמו זוכה לכינוי 'השף של פוטין', ואפילו בישל ארוחה לנשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש. בהמשך גם שלח אוכל מוכן לבתי כלא, מוסדות לימוד ותחומים נרחבים ברוסיה מה שהפך אותו לאיל מזון.

שלא תטעו, פריגוז'ין לא רק קיבל פרוטקציות מפוטין. האיש ידע לשדרג את המאכלים המסורתיים במטבח הרוסי שנחשבים במערב בלשון עדינה ללא אכילים, והצליח להכניס באוכל חגיגה של טעמים.

רבים מאמינים, אגב, שפריגוז'ין הוא האיש שהיה אחראי להרעלות של בכירים שניסו להביא למפלתו של חברו הטוב ולדימיר פוטין.

וגנר

לאורך השנים מיצב את מעמדו והקים את צבא שכירי החרב, בדיוק כפי שפרטנו בתחילתה של הכתבה.

אם נקודת המפנה החשובה ביותר בחייו הייתה בתחילת שנות האלפיים, גם המלחמה באוקראינה הפכה לנקודה לא פחות חשובה.

הפלישה הרוסית קמה ברעש גדול. כולם היו בטוחים שהצבא השני בחוזקו בעולם ימחק את אוקראינה תוך ימים, ובמשחק 'ארץ עיר', נאלץ לבחור את ארגנטינה כי אוקראינה כבר לא תהיה.

אבל העם האוקראיני גילה אומץ והצליח להדוף את המתקפות ואוקראינה עד היום לא בשליטה רוסית.

מאז, כח וגנר הצליח עוד ועוד לבצר את מעמדו בזמן שהצבא הרוסי מלקק את פצעי החודש הראשון למלחמה.

בכח וגנר הצליחו לכבוש שטחים נרחבים ביחס למה שהצליחו לכבוש בצד הרוסי, ובאופן יחסי, כבשו שטחים הרבה יותר חשובים מאלו שכבש הצבא הרוסי, דבר שהרגיז את הפיקוד הבכיר בצבא.

שמים רגליים

נחזור להתחלה. כן, אמנם מדובר באדם ששיקם את חייו ומאסיר על גניבת מעיל פרווה בסמטה חשוכה הפך לדמות בולטת ומשפיעה. האם יצליח להיות נשיא רוסיה?

נביאים אנחנו לא אבל פריגוז'ין צובר לעצמו אויבים שנחשבים לחשובים במיוחד, ואם ירצה להיות נשיא יהיה חייב למצוא דרך לשתף איתם פעולה.

כך למשל הצבא הרוסי שכועס על ההצלחה שלו, ופריגוז'ין עצמו מתרגז על הקנאה ותוקע אצבעות בעיני הצבא הרוסי בכוונה.

בנוסף, פריגוז'ין מאשים את צבא רוסיה במניעי אגו וחוסר רצון לעזור לו - טענה שהיא נכונה, אך ייתכן שלא חכמה בכללי המשחק הרוסיים.

ימים יגידו.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר