תזכורת לימים אפלים

תופעה מחרידה בגרמניה: בתי יהודים מסומנים ב'מגן דוד', הקהילה היהודית מסתגרת   

דיווחים קשים מגיעים מברלין על אנטישמיות גלויה אותה חווים התושבים היהודים במדינה ותופעה מטרידה של ציורי גרפיטי של 'מגן דוד' מתרחבת בעיקר בברלין הבירה | הקהילה היהודית חוששת מהבאות (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
מגן דוד על דלת בניין בו שוכנת משפחה יהודית בברלין (צילום: לפי סעיף 27א)

בשבועיים האחרונים פשתה בגרמניה תופעה מטרידה מאוד: תושבי ברלין מדווחים על גרפיטי בצורה של 'מגן דוד' מרוח על בניינים, בתי יהודים ומקומות ציבוריים.

חברי הקהילה אומרים כי הם חיים בפחד "לאחר שהמתקפה על ישראל בשבוע שעבר גרמה לשטף של אנטישמיות, כולל עצרות אנטי-ישראליות בשכונות עם אוכלוסיות גדולות של מהגרים מהמזרח התיכון", נכתב ב'וול סטריט ג'ורנל'.

הרשויות בגרמניה החליטו להגביר את האבטחה סביב בתי ספר יהודיים, בתי כנסת ומוסדות קהילתיים, וכל זה לא עוזר להורים המפוחדים שחלק מהם כבר החליטו שלא לשלוח את ילדיהם לבתי הספר.

כתבת חדשות 12 בגרמניה אנטוניה ימין, אמרה בשידור חי לאולפן כי היא הפסיקה להשתמש בשירותי אובר בגלל שרוב הנהגים הם ערבים, ואמרה כי היא חוששת לענות לשאלה הפשוטה שנהוג לשאול: "מאיפה את".

הנושא של ה'אובר' והמוניות הערביות ברחבי גרמניה סוקר כתופעה גם בכתבה הנ"ל: "כמה אנשים אמרו שהם חוששים לענוד סמלים יהודיים בחוץ, או אפילו להשתמש בשירותים כמו אובר, מחשש להתעמת עם נהג מהמזרח התיכון", צוין.

יהודים בברלין ובגרמניה בכלל אומרים כי הם לא יצאו מביתם כבר כמה ימים מחשש לשלומם: "לא עזבתי את ביתי כבר ימים, והבת שלי לא הולכת לבית הספר", צוטטה אימא יהודייה.

צעירה יהודייה אמרה ל-WSJ כי היא נאלצה לשנות את שמה באפליקציית האובר כדי שלא "יעלו עליה" שהיא יהודייה. "בחיים לא פחדתי כל כך על חיי", סיכמה את תחושותיה.

"בתים מסומנים במגן דוד בברלין" (צילום: לפי סעיף 27א)
(צילום: לפי סעיף 27א)

במקביל, בברלין נצפתה תופעה גוברת והולכת של ריסוסי גרפיטי בצורת 'מגן דוד' על בתי יהודים, מבנים ומקומות ציבוריים נוספים.

אישה יהודייה חזרה לביתה וגילתה את הגרפיטי שצויר על ביתה, והלכה לבדוק מסביב אם הגרפיטי רוסס במקומות נוספים, כאשר היא גילה שביתה היה הכתובת היחידה, היא הבינה שהיא הייתה הכתובת לוונדליזם המאיים. "אז החלטתי להתקשר למשטרה", סיפרה.

לפי העדויות ברשת מדובר בתופעה נרחבת של השבועות האחרונים. עשרות תמונות של ריסוס בצורת מגן דוד פורסמו ברשתות החברתיות, והיהודים חוששים לנפשם.

רשתות תקשורת בגרמניה הזכירו כי התופעה של ציור מגן דוד על בתים הייתה אמצעי מוכר בימי הרייך השלישי, שנועד להפחיד ולהרתיע יהודים ולסמן את ה'אויב'.

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר