מוסקבה פינת פיונגיאנג 

רוצים לטוס לרוסיה? בקרוב תצטרכו לחתום על טופס נאמנות  

במוסקבה מתכננים חקיקה חדשה שתחייב את האזרחים הזרים לחתום על טופס בהגעתם למדינה, בו הם מתחייבים שלא להכפיש את רוסיה או את חברי הממשלה שלה - בטח שלא את המנהיג העליון ולדימיר פוטין (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
הקרמלין ברוסיה (צילום: שאטרסטוק)

הממשל הרוסי מתכנן להביא חקיקה חדשה שתגביל את יכולת הביטוי של האזרחים הזרים הנכנסים למדינה, כך מדווח ב'וול סטריט ג'ורנל'.

לפי החוק המוצע, אזרחים זרים שירצו להיכנס למדינה ייאלצו לחתום על 'טופס נאמנות' מיוחד בו הם יתחייבו על מספר סעיפים בכל הנוגע להתבטאויות על המשטר הרוסי.

טיוטת החקיקה שהוצעה על ידי משרד הפנים הרוסי קובעת כי אזרחים זרים יחתמו בנחיתתם ברוסיה על מסמך בו הם מתחייבים שלא "להכפיש את הרשויות או הפקידים הרוסיים, שלא לסתור את ההיסטוריה הצבאית הסובייטית או לזלזל ב"ערכים הרוחניים והמוסריים" של המדינה", מתארים ב-WSJ.

החוק שמטרתו להגביל את יכולת הביטוי של הנכנסים לשערי רוסיה הגדולה, מבטא את הרצון של הקרמלין למנוע מאזרחים זרים ועיתונאים בכללם, את היכולת לגנות את הממשל הרוסי בעקבות הפלישה של צבא פוטין לאוקראינה לפני כמעט שנתיים.

בשלב זה, לא ברור עדיין מה יהיה גורלו של אזרח זר שיחתום על המסמך ולאחר מכן יפר אותו ומה העונש המוצע כנגד מי שייפער את פיו על שלטון פוטין לאחר שהתחייב שלא לעשות זאת.

כבר כעת, ובלי קשר לחוק המוצע, אדם שיתאר את הפלישה לאוקראינה כ"מלחמה" במקום "מבצע צבאי מיוחד" או יפזר נרטיבים "שקריים" לגבי העימות באוקראינה צפוי לעונש של עד 15 שנות מאסר בפועל.

העיתונאי היהודי-אמריקאי אוון גרשקוביץ של ה'וול סטריט ג'ורנל' חווה כבר כעת על בשרו את מחיר אמירת האמת כאשר הוא כלוא ברוסיה למעלה משישה חודשים באשמת ריגול.

בעיתון מתארים את הבעייתיות בחוק המוצע בעיקר עבור עיתונאים: "פעילי זכויות אזרח ומומחים משפטיים אמרו שאם יתקבל, החוק בעצם ישתיק את העיתונות הזרה, ויקשה עליהם לעבוד ברוסיה אלא אם כן ידבקו בנרטיב של מוסקבה על המלחמה באוקראינה ונושאים אחרים", מסביר ה'וול סטריט ג'ורנל' שקורא לשחרור העיתונאי היהודי שסיקר את מלחמת אוקראינה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר