"אישיות בלתי רצויה"

אחרי שהשווה את ישראל לנאצים - נשיא ברזיל מחזיר את השגריר

שעות לאחר שננזף בידי שר החוץ במהלך סיור ביד ושם, קיבל השגריר הברזליאי הוראה ממדינתו כי עליו לשוב למולדתו | שגריר ישראל בברזיל נקרא לשיחת נזיפה (יחסי חוץ)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
השווה את ישראל לנאצים. לולה דה סילבה (צילום: שאטרסטוק)

נשיא ברזיל, לולה דה סילבה, הורה הערב (שני) על החזרת שגריר ברזיל בישראל פדריקו מייר, מבניין השגרירות בתל אביב לברזיל, זאת כתגובה לשיחת הנזיפה שנערכה לו מוקדם יותר היום ע"י שר החוץ ישראל כ"ץ במהלך סיור ביד ושם בירושלים.

ראשיתה של ההידרדרות המשמעותית ביחסים עם ברזיל - התבטאותו האנטישמית של הנשיא הברזילאי לולה דה סילבה כנגד ישראל והשוואתה לנאצים. לולה אמר כי ""מה שקורה ברצועת עזה איננו מלחמה, אלא רצח עם".

את הדברים החמורים אמר לולה לכתבים במהלך פסגת האיחוד האפריקני באדיס אבבה - אתיופיה. הוא הוסיף כי "זו אינה מלחמה של חיילים נגד חיילים. זו מלחמה בין צבא עם מוכנות גבוהה לבין נשים וילדים".

"מה שקורה ברצועת עזה לעם הפלסטיני לא קרה בשום תקופה אחרת בהיסטוריה. למעשה, זה קרה לפני כן: כשהיטלר החליט להרוג את היהודים" הוסיף נשיא ברזיל.

ראש הממשלה נתניהו, גינה את הדברים החמורים: "דבריו מבישים וחמורים. מדובר בזילות השואה ובניסיון לפגוע בעם היהודי ובזכותה של ישראל להגן עצמה. ההשוואה בין ישראל לשואת הנאצים ולהיטלר היא חציית קו אדום. אנו נלחמים למען הגנת ישראל והבטחת עתידה עד לניצחון המוחלט, תוך שמירה על הדין הבינלאומי".

בתגובה, נקרא השגריר הברזילאי בישראל לסיור ביד ושם עם שר החוץ הישראלי, שם נזף בו השר כ"ץ על האמירות האנטישמיות: "אדוני השגריר. הבאתי אותך למקום שמעיד יותר מכל מה עשו הנאצים שרצחו שישה מיליון מבני עמנו היהודים, כולל את בני משפחתי".

"הדברים שאמר נשיא ברזיל, שהשווה בין המלחמה הצודקת של ישראל נגד החמאס לבין מעשה השמדה של הנאצים והיטלר נגד היהודים, הם חרפה והתקפה אנטישמית חמורה" הוסיף כ"ץ לנזוף בשגריר.

כ"ץ הבהיר לשגריר כי עד שנשיא מדינתו לא יתנצל - הוא אינו רצוי בישראל: "אני מבקש למסור לנשיא, בשמי ובשם מדינת ישראל, שאנחנו לא נסלח והוא אישיות בלתי רצויה בישראל כל עוד הוא לא יחזור בו ויתנצל".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר