חשיפת 'כיכר השבת'

אושר סופית: הבחירות לרבנות הראשית יידחו, כהונת הרבנים הראשיים תוארך עד א' ניסן

מליאת הכנסת אישרה הלילה, בקריאה שניה ושלישית, את הצעת החוק לדחיית הבחירות לרבנות הראשית בכשמונה חודשים | כהונת הרבנים הראשיים תוארך עד לא' ניסן | הבחירות לרבנות יתקיימו רק בחודש אדר ב' בשנה הבאה | גם הבחירות למועצת הרבנות הראשית יידחו ויתקיימו כחודשיים לאחר הבחירות לרבנות (ארץ)

ישי כהן | כיכר השבת |
הרבנים הראשיים (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

מליאת הכנסת אישרה לפנות בוקר (שלישי), בקריאה שנייה ושלישית, את הצעת חוק הרבנות הראשית לישראל - הארכת כהונה של הרבנים הראשיים לישראל ושל חברי מועצת הרבנות הראשית לישראל. 52 חברי כנסת הצביעו בעד ו-29 נגד. ההחלטה לדחות את הבחירות לרבנות נחשפה לראשונה ב'כיכר השבת'.

בהצעת החוק מוצע לדחות, בהוראת שעה, את כהונת הרבנים הראשיים הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו תוארך עד לתאריך א' ניסן תשפ"ד. כמו כן, כהונתם של חברי מועצת הרבנות הראשית תוארך עד ד' בסיוון תשפ"ד - כחודשיים אחרי הבחירות לרבנות הראשית.

ההערכה בעולם הרבנות היא שהבחירות לרבנות תיערכנה רק לקראת סוף חודש אדר ב' בשנה הבאה.

חשיפת 'כיכר השבת' בחודש שעבר

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי בשל העובדה שהבחירות לרנבות נופלות בסמוך לבחירות לרשויות המקומיות: "הדבר מעורר מורכבות מאחר שראשי הרשויות, המהווים שיעור נכבד באסיפה הבוחרת והמייצגים ציבור גדול, נמצאים לקראת תום כהונתם וחלקם עשוי להתחלף במערכת הבחירות הקרובה לרשויות המקומיות, כאמור.

"החוק המוצע מחיל, הלכה למעשה, תיקון גם על סבבי הבחירות הבאים לרבנים הראשיים ולחברי המועצה הנבחרים ומונע את סמיכות הזמנים בין הבחירות כאמור לבין הבחירות לרשויות המקומיות שנוצרה כמפורט לעיל".

השר מיכאל מלכיאלי בריאיון באולפן 'כיכר' (צילום: יהודה אריה)

כזכור, בריאיון באולפן 'כיכר השבת', הסביר השר מלכיאלי את ההחלטה לדחות את הבחירות לרבנות: "זה מתחלק, לפני כמה חודשים הגיע אליי לשכה עתירה של בתי הכנסת הציוניים, בהשקפה הראשונה - לא זלזלתי אבל אמרתי 'עוד עתירה', מנכ"ל המשרד יהודה אבידן אמר שצריך לדון בזה. חלק גדול מגוף הבוחר לא נמצא, אין רבני ערים ואין ראשי מועצות דתיות. אני כתבתי שלדעתנו צריך להמשיך את הקמת גוף הבוחר.

"אחרי זה כשאתה מבין שאנחנו בתוך אירוע של הבחירות לרשויות המקומיות - זה מעלה חשד, ואתה רוצה שהכל יעבור חלק. יש כאן טענות כבדות משקל וההחלטה שהתקבלה שצריך לדחות, אני כתבתי את המכתב והתייעצתי עם מי שצריך להתייעץ, ההחלטה היא החלטה שלי, אני חתום עליה ואני עומד מאחוריה".

מלכיאלי דוחה את הטענות שהסיבה לדחייה היא ההתמודדות של הגר"ד יוסף והגר"י דרעי: "אני כתבתי מכתב שהוא מנומק בצורה מקצועית וצריך לראות מי שלקח את עמדתי והגיש לבג"צ, משרד המשפטים. כל מה שאומרים - זה לא נכון. אם לא היה נכתב כלום - השארנו מקום לדמיון אבל כתבנו ואני צריך להתמודד עם מה שכתבתי ואני עומד מאחורי מה שכתבתי".

יצוין כי הגאון רבי יהודה דרעי, המתמודד לתפקיד הרב הראשי הספרדי, תקף את ההחלטה לדחות את הבחירות לרבנות וטען באמצעות עורך הדין ויטלי בכלי כי: "דחיית הבחירות למועד אשר נח לגורמים כאלה ואחרים, אשר להם אינטרסים בבחירת הרבנים הראשיים, מהווים עוול כפול ומכופל הן עוול פרטי למרשי בשל הקטנת סיכויו כמפורט לעיל, והן עוול ציבורי לציבור הנושא עיניו למוסד הרבנות אשר אינו מודע למתחולל מאחורי הקלעים ולסיכויים לבחירת רב אשר גורמים פוליטיים הטו את הכף לזכותו באמצעות שורת תעלולים משפטיים ופוליטיים ואשר התאמתו הרוחנית וההלכתית מוטלת בספק".

בסיום מכתבו דורש עורך דינו של הרב דרעי: "מן הדין והצדק להיענות לבקשת מרשי שלא לדחות את מועד הבחירות לרבנים הראשיים ולאור הנ"ל, הנכם מתבקשים להודיע כי הבחירות תתקיימנה במועדן כקבוע בחוק, ללא כל דחייה אשר תביא לשיבוש וזיהום הליכי הבחירות".

עורך הדין מאיים אף בעתירה לבג"צ: "מרשי שוקל את צעדיו, ובכללם השימוש בכל כלי משפטי אפשרי על מנת לתקן את העוול הצפוי לו כתוצאה מדחיית הבחירות. אין באמור לעיל כדי למצות את טענות מרשי בנושא, והוא שומר לעצמו את הזכות למצות כל זכות נוספת העומדת לו מכח הדין".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות