היסטוריה ואקטואליה

מבהיל: הגאון הליטאי נסע במיוחד לשווייץ בגלל "עולם האמת"

האדמו"ר שנסע בשווייץ ולא הביט בנופים המרהיבים | הגאון הליטאי שנסע במיוחד לשווייץ בגלל השאלה בעולם האמת | וגם, האם וונציה יותר יפה מארץ ישראל ומי זכה לראות אבנים נוצצות כיהלומים בארץ? (היסטוריה)

ישראל שפירא | כיכר השבת |
(צילום: Tron Le on Unsplash)

פרק ה': על הרבי מבאיאן סופר שנסע משווייץ לארץ ישראל, וכל הדרך לא הביט בנוף המדהים של הרי האלפים, ולמרות שכל הנוסעים הביטו מהחלון ועצרו את נשימתם. רק כאשר הגיע הרבי לארץ ישראל, הוא ישב ברכבו והביט מהחלון על נופי ארץ ישראל.

המשב"ק שלא יכל להתאפק שאלו: "אינני מבין, האם הנוף בשווייץ לא היה הרבה יותר יפה ומרשים?", והשיב הרבי שכדי לראות את הקב"ה הוא מביט בידו ומבחין בוורידים המקיפים את הגוף, בעיניים וברגליים וכו'.

ברם, על הרי ארץ ישראל הוא הביט כיון שהקב"ה בעצמו מביט בה כפי שמובא: "ארץ אשר תמיד עיני ה' אלוקיך בה", (עלינו לשבח פרשת וישלח).

פעם סיפרו לגאון רבי לייבל מינצברג על הגאון רבי גדליה נדל שנסע בהרי שווייץ באחרית ימיו והסביר לתלמידיו שכשיבוא לעולם האמת ישאלו אותו: "גדליה גדליה, בראתי לך שווייץ ולא נסעת לראותו?", ולכן הוא נסע.

כששמע זאת רבי לייבל אמר שברור שישאלו זאת, אבל קודם לכן ישאלו: "בראתי יצירה נפלאה ששמה מסכת קינים, ראית את זה פעם? עיינת בזה?", וכך ישאלו על כל חלקי התורה, ורק אח"כ ישאלו על הרי שווייץ.

• • •

חתנו של האדמו"ר מסקווירא סיפר על חמיו שכשנסע לנופש בשווייץ לא נח לרגע, וזולת כך שפעל למען הישיבה, הוא גם מסר שיעורים, והציל בחורים ברוחניות.

סיפר אחד המשמשים בקודש של הרבי ה'ישועות משה' מויז'ניץ שכשהיה בהרי שווייץ בימות הקיץ, הוא היה לומד מאה דפים ליום, מלבד הסדר הקבוע ברמב"ם ובשו"ע, הרבה יותר מבימים כתיקונם.

האם וונציה יותר יפה מארץ ישראל וכיצד נבנתה עיר זו?

כשחזר הרבי ה'אמרי אמת' מגור מביקורו השני בארץ ישראל, עמדה האוניה לעגון בוונציה אשר באיטליה, והחלו בני לווייתו לדבר אודות פלאי העיר הבנויה על תעלות מים, וחקרו כיצד נבנתה, האם היו איים מלכתחילה, או שחפרו תעלות ומלאו אותן מי ים.

ענה האמרי אמת שרש"י הקדוש בישעיהו (מב י), על הפסוק "שירו לה' שיר חדש..." כתב: "ומלאו – הקבועים בים ולא באיים אלא בתוך המים, שופכים עפר כל אחד ואחד כדי בית, והולכים מבית לבית בספינה, כגון עיר ווניציי"א". לפי זה אמר האמרי אמת, רש"י הקדוש העיד לנו על וונציה שנבנתה על המים, ואין ויכוח בדבר.

לאחר הביקור של חברי המשלחת ברחובות וונציה, סחו לאמרי אמת על יפיה של העיר, וענה להם הרבי: "אחרי ארץ ישראל, אין עוד מקום יפה בעולם"...

• • •

סופר על תקופת עליית תלמידי הבעש"ט שהגיע שד"ר לחו"ל וסיפר להמון העם על ניסים ונפלאות שמתרחשים בארה"ק, "ואפילו אבני הרחוב הם מלאים באבנים טובות ומרגליות נוצצות כיהלומים".

לימים עלה הרבי הקדוש ה'בית עין' והתיישב בטבריה ויום אחד פגש את אותו שליח, ואמר לו: "כל מה שאמרת על ארץ ישראל נכון, זולת הרחובות שמלאים אבנים נוצצות כיהלומים..." .

ענה השליח ברוב חוצפתו: "לא כל אחד זוכה לראות זאת!".

הבית עין הקדוש הסתתר בחדרו, ועסק בתורה במשך כמה חודשים, ויום אחד פתח את הדלתות וציווה לערוך סעודה גדולה בהטעימו: "ברוך השם זכיתי, באמת האבנים נוצצות כיהלומים". (אוצר היהדות. לרב מויאל. עמוד 157)

  • לתגובות, הערות, הארות, וכן לשליחת חומרים, מסמכים, ורעיונות למאמרים העוסקים בתחום היסטוריה יהודית, נא לפנות לכתובת אימייל: sisraerl@gmail.com

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות