היסטוריה ואקטואליה

הגר"ח קנייבסקי גילה את הסוד: למה הרי האלפים בשווייץ - ולא בישראל?

מרן שר התורה נשאל - מדוע ההרים הגבוהים, הנחלים והרי האלפים המושלגים, מצויים באירופה ובעוד מקומות בתבל - אך לא בארץ ישראל? זו תשובתו | וגם, האם יש חמי טבריה בירושלים ומה החשש ממזגן בחדר שיעורים? (היסטוריה)

ישראל שפירא | כיכר השבת |
ההרים בשווייץ (צילום: Xavier von Erlach on Unsplash)

פרק ד': בקובץ גיליונות 'מרי"ח ניחוח' לגאון רבי יוסף חיים מסעוד אבוחצירה הביא ששאל הגאון רבי שמואל ברוך גנוט את מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי זצוק"ל מדוע נפלאות הבריאה ופלאי העולם, ההרים הגבוהים, הנחלים והרי האלפים המושלגים, מצויים באירופה ובעוד מקומות בתבל, אך לא בארץ ישראל?

והציע השואל לשר התורה את דברי הגמרא בפסחים (ח, ב) שם נאמר: "א"ר אבין בר רב אדא אמר ר' יצחק מפני מה אין פירות גינוסר בירושלים כדי שלא יהו עולי רגלים אומרים אלמלא לא עלינו אלא לאכול פירות גינוסר בירושלים דיינו נמצאת עלייה שלא לשמה".

ממשיכה הגמרא: "כיוצא בו אמר ר' דוסתאי בר' ינאי מפני מה אין חמי טבריא בירושלים כדי שלא יהו עולי רגלים אומרים אלמלא לא עלינו אלא לרחוץ בחמי טבריא דיינו ונמצאת עלייה שלא לשמה".

ונשאל הגר"ח קנייבסקי האם ניתן לומר שזוהי הסיבה שבארץ ישראל אין את פלאי העולם, הרי האלפים בשווייץ וכו', כדי שלא יעלו לשם כך לארץ ישראל, אלא אך ורק לשם מצות ישוב ארץ ישראל?

והשיב שר התורה: "נכון"[1].

בעניין חמי טבריה שאין בירושלים, הביאו בשמו של ר"י פורת יוסף מרן חכם שלום כהן זצוק"ל שברור שיש בימינו חמי טבריה בירושלים, אלא שנסתר מאתנו היכן מיקומם, ולעתיד לבוא הם יתגלו, והברייתא של "מדוע אין חמי טבריה בירושלים" נאמרה לאחר החורבן, כשלא עלו ישראל לירושלים.

ובשם מרן ראש הישיבה רבי גרשון אדלשטיין זצוק"ל הובא שבתחילה לא היה מזגן בחדר השיעורים, ובשלב מסוים כשהתקינו שם מזגן התבטא שנאמר "מפני מה אין פירות גינוסר בירושלים בכדי שלא יאמרו שהעליה לרגל לשם כך", כך יש ליזהר לא להיכנס לשיעורים לשם הפירות גינוסר... ('האוצר', גיליון עט, עמ' כג, מאת הרב ב.ש. עקיבה כהן).

• • •

על מעלותיהם של הרי שווייץ ישנם שמצטטים את אמרת חז"ל בירושלמי (קידושין סוף פ"ד), "אמר רב, עתיד אדם ליתן דין וחשבון על כל שראת עינו ולא אכל", והתבטא על כך הסבא קדישא מקים תנועת המוסר רבי ישראל סאלנטר שזה כולל את "דיא שיינער בערג פין שוויץ", (ההרים היפים של שויצריא).

[1] (הובא בלקראת שבת מלכתא עמוד סט).
  • לתגובות, הערות, הארות, וכן לשליחת חומרים, מסמכים, ורעיונות למאמרים העוסקים בתחום היסטוריה יהודית, נא לפנות לכתובת אימייל: sisraerl@gmail.com

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר