"ילד רוצה וצריך להיות עם אמא שלו"

סאגת התינוק שנלקח מהוריו החרדים | מחאה מול משרד הרווחה: "תחזירו את הילד"

עשרות הפגינו מול משרד הרווחה בירושלים, במחאה על לקיחת התינוק החרדי מהוריו וסירובם להשיבו לחיק משפחתו, למרות שהתברר כי אין בחשדות שעלו נגדם ולא כלום | המפגינים הניפו שלטי מחאה ודרשו מהשר יעקב מרגי להחזיר את הילד להוריו | תיעוד (חדשות)

חזקי שטרן | כיכר השבת |
מחאה מול משרד הרוחה לפני מספר חודשים שקראה להחזרת התינוק (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)

עשרות הפגינו היום (שלישי) מול משרד הרווחה בירושלים, במחאה על לקיחת התינוק החרדי מהוריו וסירובם להשיבו לחיק משפחתו, למרות שהתברר כי אין בחשדות שעלו נגדם ולא כלום.

תחת הכותרת "אל תפגעו בילד", נקרא הציבור להשתתף במחאה "עקב הסיפור המטלטל של חטיפת התינוק על ידי גורמי הרווחה". במודעות נכתב כי "בהוראת גדולי ישראל כולנו מתייצבים להפגנה הגדולה. לא תעמוד על דם רעך".

ואכן, עשרות חרדים נקראו ובאו להשתתף במחאה, תוך שהם נושאים שלטי מחאה, בהם נכתב: "עד מתי רשעים יעלוזו", "תורידו את הידיים מהילדים", "שר הרווחה מרגי החטפת וגם שתקת?!", "ילד רוצה וצריך להיות עם אמא שלו" ועוד.

מחאה מול משרד הרוחה לפני מספר חודשים שקראה להחזרת התינוק (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
המחאה מול משרד הרוחה (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
המחאה מול משרד הרוחה (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
המחאה מול משרד הרוחה (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
המחאה מול משרד הרוחה (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
המחאה מול משרד הרוחה (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
המחאה מול משרד הרוחה (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
מחאה מול משרד הרוחה לפני מספר חודשים שקראה להחזרת התינוק (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
המחאה מול משרד הרוחה (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)

כזכור, כפי שדווח ב'כיכר השבת', רבני שכונת בית וגן בירושלים פנו במכתבים משותפים וחריגים לאגף הרווחה בעיריית ירושלים ולשר הרווחה יעקב מרגי מש"ס, בהם הם קראו לזרז את השבת התינוק שנלקח מהוריו החרדים לחיקם. הרבנים הבהירו כי חקרו את הנושא מכל צידיו ולפי מסקנותיהם ההורים רואיים לגדל את ילדיהם ויש להשיב אליהם את תינוקם.

"אנו רבני שכונת בית וגן בירושלים", פתחו הרבנים את מכתבם, "פונים אליהם להביע את דעתנו, לאחר שחקרנו את המקרה, הן מההיבט הרפואי והן מתוך ההיכרות שלנו עם הורי תינוק זה, אשר הינם אנשים הגונים ראויים לגדל את ילדם בלי שום חשש לתקלות, ויתירה מזו אנו יודעים שהם אנשים מסורים ואכפתיים לילדים".

בשלב הזה כתבו: "אנו פונים אליכם לעשות ככל שביכולתכם כדי לזרז את החזרת התינוק לחיק הוריו ומשפחתו. הן אמנם התינוק נמצא כעת אצל בני המשפחה, והוריו מטפלים בו מידי יום ביומו, ואכן ניכר שיפור בגידולו, אך עדיין מצב זה הוא קשה מנשוא הן להוריו, והן לתינוק שצריך לגדול בביתו אצל הוריו המסורים".

המכתב נחתם: "בהיות ואנו מכירים בכך שרצונכם הוא טובתו האמיתית של התינוק, בטוחים אנו שדברינו יפלו על אזנים קשובות ותפעלו בכל כחכם לטובת עניין חשוב זה".

מכתב רבנים לאגף הרווחה בעיריית ירושלים, שבו קראו להשבת התינוק להוריו

הסאגה סביב התינוק החלה לפני חודשים אחדים, כאשר פעוט חרדי בן שנה וחודשיים נלקח ממשפחתו בשל חשד להתעללות. התינוק עדיין לא הושב להוריו וזאת למרות שהוברר כי הפעוט סובל ממום גנטי נדיר הגורם לו לשברים שונים בגופו, וכי לא מדובר בהתעללות, חלילה.

לפי הפרסום ב'חדשות 12', לפני כשנה הובהל הפעוט על ידי הוריו לחדר המיון בבית החולים הדסה בירושלים, שם הוא אובחן כסובל מדימום פנימי ושברים בגולגולת ובידיים. בעקבות האבחון, התעורר החשד בבית החולים כי הוריו של הפעוט התעללו בו וזו הסיבה לשברים הרבים והחריגים בראשו ובידיו.

מחלקת הרווחה דיווחה על כך למשטרה וההורים נעצרו מיד עם חזרתם מבית החולים. במשך עשרת ימי המעצר, לא ידעו ההורים מה מצבו של בנם ורק לאחר עשרה ימים סיפרו השוטרים לאבא כי בנו פקח עיניים.

במקביל, נערכו ברווחה לקראת הוצאת הפעוט מחזקת הוריו, אולם ההורים דרשו לערוך בדיקה גנטית בטרם יוחלט להפרידם מבנם, זאת בשל הידיעה הברורה כי הם לא פגעו בבנם.

הבדיקה הגנטית לא הראתה דבר ומחלקת הרווחה הוציאה את הפעוט מחזקת הוריו והוא הועבר למשפחת אומנה. במקביל, זומנו ההורים לחקירת משטרה, שם נודע להם לתדהמתם כי הם חשודים בהתעללות.

בראיון אותו העניקו ההורים לחדשות 12, סיפרה האם כי השוטרים צעקו עליה והאשימו אותה בחבלה בבנה: "צעקו עליי שניסיתי לרצוח אותו. שאני מנסה לגרום לו לדברים רעים".

לאחר מספר חודשים, שלחו הוריו של הפעוט את הבדיקה הגנטית של בנם לגנטיקאי מארה"ב שעלה על שינוי הגן שגרם לסבלו של הפעוט. הורי הפעוט הראו את תוצאת הבדיקה לבית החולים הדסה - שם, למרבה התדהמה, הודו כי הבחינו בשינוי הגן אך לא עלה בדעתם כי שינוי הגן הוא הגורם לסבלו של הפעוט.

הורי הפעוט, שעל אף התוצאה הגנטית שבידיהם - לא קיבלו את החזקה על בנם בחזרה, מאשימים את גורמי הרווחה בהתעמרות כלפיהם ובהתעקשות שאין לה בסיס, אולם ברווחה מכחישים את טענותיהם של הורי הפעוט וטוענים כי ישנה סיבה לאי החזרת הפעוט למשפחתו.

"הטענות אינן נכונות. מפאת חובת החיסיון, צנעת הפרט והעובדה שהתיק מתנהל בבית המשפט לא נוכל למסור פרטים נוספים", נמסר מהרווחה.

בבית החולים הדסה גם הגיבו לטענות ההורים: "לאחר בירור ראשוני, במקרים שבהם קיים חשד סביר להתעללות או הזנחה, הצוות פועל לפי החוק ומדווח לגורמים הנדרשים. זאת במטרה שיבדקו את הנושא לעומק, ושינקטו בפעולות הנדרשות לשמור על שלום הילד לפי הצורך".

בדיון אמוציונלי במיוחד שהתקיים בוועדת הרווחה בראשות חה"כ ישראל אייכלר, ביוזמת ח"כ אליהו ברכי, סערו הרוחות סביב הפרשה.

על אף שכלל הגורמים זומנו לדיון, פקידי הרווחה שטיפול בתיק המדובר נעדרו מהדיון. חה"כ אליהו ברוכי שיזם את הדיון, זעם על היעדרותם ואמר: "אנחנו מתחילים את הדיון עם טיוח מראש. זה זלזול בכנסת וחמור הרבה יותר, נכונות להתעלל במשפחה ללא שום בדיקה. לא באנו להטיל דופי בכלל עובדי הרווחה. פקידת הסעד במקרה זה פעלה מתוך בריונות, ניצול פירצות החוק לטובתה וייתכן שאף בניגוד לחוק".

לאחר שהתלהטו הרוחות ונציגי הרווחה אמרו שהם לא יכולים לקיים דיון לגופו של מקרה, הורה יו"ר הוועדה חה"כ אייכלר על המשך הדיון בדלתיים סגורות בהשתתפות חברי הכנסת ונציגי הרווחה בלבד. בסיום הדיון אמר חה"כ ברוכי: "תיקונים ופתרונות בחוק כדי שמקרה כזה לא יישנה, חובה עלינו לחוקק. אבל את העוול הנוכחי אפשר לתקן כבר היום. ברגע זה ממש אם הגורמים הרלוונטים שאני מנוע מלנקוב בשמותיהם, יצליחו להודות בטעות הטראגית שלהם ולהשיב את התינוק להוריו המקסימים".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר