סערת החולדות של בני ברק

מי שחושש מעכברים - יכול לקיים מצוות סוכה ברחוב? | הכרעת הגר"י זילברשטיין

מגפת העכברים והחולדות  של בני ברק מעוררות חשש בקרב התושבים, לקראת חג הסוכות הקרב ובא | בעולם ההלכה פרצה סערה הלכתית האם אפשר לקיים מצוות סוכה על הרחוב כאשר הוא חושש מהעכברים? | זו ההכרעה של הגר"י זילברשטיין | הפסק המלא (חרדים)

חזקי שטרן | כיכר השבת |
הגר"י זילברשטיין (צילום: Shlomi Cohen/Flash90)

בעקבות מגיפת העכברים והחולדות בבני ברק וחג הסוכות הקרב ובא, בו יורדים התושבים ובונים את סוכתם בחצרות הבתים וברחובות העיר למשך שבעת ימי החג, נתעורר פולמוס נרחב האם מי שחושש מהעכברים יכול לקיים כך מצוות סוכה.

גדולי הרבנים דנו בשאלה ההלכתית - האם ניתן לבנות סוכה בחצר, לאכול ולישון שם, כשיש חשש שבכל רגע נתון יכנס עכבר או חולדה, ויפחיד את כולם, שכן הדין שמצטער פטור מן הסוכה.

השאלה, הגיעה בסופו של דבר לפתחו של עמוד ההוראה הגאון רבי יצחק זילברשטיין, רבה של שכונת רמת אלחנן בעיר וחבר מועצת גדולי התורה, שהעביר את תשובתו דרך נכדו הרב חיים מלין בקו 'שיח יצחק'.

בתחילת דבריו ציין כי נשאל בעבר על עולה חדש מרוסיה שבנה סוכה בחצר, וגילו שמסתובב נחש ארסי בחצר, וכולם ברחו אך הוא רצה לשבת בסוכה ולברך עליה, משום שהיה בצבא ברוסיה ושם חינכוהו להילחם ושאין לפחד מנחשים.

הגר"י זילברשטיין השיבו כי כיון שאמרו חז"ל (יבמות דף קיב:) שאין אדם דר עם נחש בכפיפה אחת, אם כן אין זה בכלל דירה, ובסוכה שנאמר 'תשבו כעין תדורו' אי אפשר לקיים את המצווה כשיש נחש ארסי שמסתובב, ואסור לו לברך על סוכה זו כי הברכה לבטלה.

הגר"י המשיך ואמר כי לגבי עכברים לא נאמר דין זה, אלא הדבר תלוי במידת הפחד שלו, שאם הוא מפחד מעכברים הרי זה מצטער ואינו יוצא ידי חובה, אבל אם אינו מפחד ואינו נרתע או חושש, הרי שיוצא ידי חובה.

הרב זילברשטיין הוסיף ודן באדם שהוא עצמו אינו מפחד מעכברים, אבל אשתו וילדיו כן מפחדים, והכריע כי אם באמת כך הוא המצב, הרי שאי אפשר לעשות שם סוכה, ובזמננו נשים וילדים מפחדים ונרתעים מאד מעכברים, ובשבילם זה מצטער הפטור מן הסוכה. והוסיף כי צריך עיון אם אפשר לעשות סוכה במקום שעכברים יכנסו לסוכה.

לפני כמה חודשים פורסם כי הגר"י זילברשטיין עורר להקפיד על נקיות חצרות הבתים והבניינים, ולא להשאיר פסולת ואשפה, ועורר כי זה חילול ה' שכך נראים ערים של בני תורה, וזה אחת הסיבות העיקריות להתרבות החולדות והעכברים. 

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר