הסעיר את המגזר

לאחר למעלה משנה: סוף טוב - התינוק שנלקח מהוריו הוחזר הביתה

הסיפור שהסעיר את הציבור החרדי: לאחר למעלה משנה בה לא היה התינוק בחזקת הוריו, הפעוט, שהוריו נחשדו בטעות כי היכו אותו והוא הוצא מהבית על ידי הרווחה, חזר באופן סופי להוריו (חדשות, חרדים)

נחמן שטרנהרץ | כיכר השבת |
אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

כשהוא כמעט בן שנתיים, הוחזר בסוף השבוע התינוק הקטן למשפחתו החרדית באופן סופי, לאחר שנלקח מהוריו בטענה כי התעללו בו.

כזכור, הפעוט נלקח ממשפחתו על ידי רשויות הרווחה שלושה שבועות לאחר הלידה בשל חשד להתעללות. התינוק הוחזק במשפחת אומנה חסויה למרות שהוכח שהחשד לאלימות שגוי והפעוט סובל ממום גנטי נדיר הגורם לו לשברים ודימומים שונים בגופו.

יצויין כי לפי החוק, במקרה של ניתוק ילד מהוריו ברירת המחדל היא להעבירו לקרובי משפחה. דבר שלא נעשה בתיק זה.

לאחר התערבות מגורמים פוליטיים ובכירים בתיק, הועבר הפעוט לבני משפחה ולהורים הותר לבקרו למשך שעות ספורות בלבד.

כאמור, בסוף השבוע, לאחר כשהפעוט כבר כמעט בן שנתיים, הוא הוחזר באופן סופי לחיק אביו ואמו.

חבר הכנסת אליהו ברוכי שנמצא בקשר מתמיד עם המשפחה והביא את המצוקה לכנסת, בירך על הבשורה: "מוטב מאוחר מאשר אף פעם. אני שמח לשמוע שהצדק נעשה והמשפחה התאחדה. הלוואי והגורמים הרלוונטיים ילמדו את המקרה לפרטיו כדי שלא תקרה שוב תקלה שכזו בעתיד. ולהורים היקרים: תזכו לנחת בכפל כפליים".

מחאה מול משרד הרוחה לפני מספר חודשים שקראה להחזרת התינוק (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
מחאה מול משרד הרוחה לפני מספר חודשים שקראה להחזרת התינוק (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)

הסאגה סביב התינוק החלה לפני כשנה, כאשר פעוט חרדי בן שנה וחודשיים נלקח ממשפחתו בשל חשד להתעללות. בהמשך התברר כי הפעוט סובל ממום גנטי נדיר הגורם לו לשברים שונים בגופו, וכי לא מדובר בהתעללות, חלילה.

לפי הפרסום ב'חדשות 12', הפעוט הובהל לפני יותר משנה על ידי הוריו לחדר המיון בבית החולים הדסה בירושלים, שם הוא אובחן כסובל מדימום פנימי ושברים בגולגולת ובידיים. בעקבות האבחון, התעורר החשד בבית החולים כי הוריו של הפעוט התעללו בו וזו הסיבה לשברים הרבים והחריגים בראשו ובידיו.

מחלקת הרווחה דיווחה על כך למשטרה וההורים נעצרו מיד עם חזרתם מבית החולים. במשך עשרת ימי המעצר, לא ידעו ההורים מה מצבו של בנם ורק לאחר עשרה ימים סיפרו השוטרים לאבא כי בנו פקח עיניים.

במקביל, נערכו ברווחה לקראת הוצאת הפעוט מחזקת הוריו, אולם ההורים דרשו לערוך בדיקה גנטית בטרם יוחלט להפרידם מבנם, זאת בשל הידיעה הברורה כי הם לא פגעו בבנם.

הבדיקה הגנטית לא הראתה דבר ומחלקת הרווחה הוציאה את הפעוט מחזקת הוריו והוא הועבר למשפחת אומנה. במקביל, זומנו ההורים לחקירת משטרה, שם נודע להם לתדהמתם כי הם חשודים בהתעללות.

בראיון אותו העניקו ההורים לחדשות 12, סיפרה האם כי השוטרים צעקו עליה והאשימו אותה בחבלה בבנה: "צעקו עליי שניסיתי לרצוח אותו. שאני מנסה לגרום לו לדברים רעים".

מכתב רבנים לאגף הרווחה בעיריית ירושלים, שבו קראו להשבת התינוק להוריו

לאחר מספר חודשים, שלחו הוריו של הפעוט את הבדיקה הגנטית של בנם לגנטיקאי מארה"ב שעלה על שינוי הגן שגרם לסבלו של הפעוט. הורי הפעוט הראו את תוצאת הבדיקה לבית החולים הדסה - שם, למרבה התדהמה, הודו כי הבחינו בשינוי הגן אך לא עלה בדעתם כי שינוי הגן הוא הגורם לסבלו של הפעוט.

הורי הפעוט, שעל אף התוצאה הגנטית שבידיהם לא קיבלו את החזקה על בנם בחזרה, האשימו את גורמי הרווחה בהתעמרות כלפיהם ובהתעקשות שאין לה בסיס. ברווחה הכחישו את טענותיהם של הורי הפעוט וטענו כי ישנה סיבה לאי החזרת הפעוט למשפחתו.

"הטענות אינן נכונות. מפאת חובת החיסיון, צנעת הפרט והעובדה שהתיק מתנהל בבית המשפט לא נוכל למסור פרטים נוספים", נמסר מהרווחה.

בבית החולים הדסה גם הגיבו לטענות ההורים: "לאחר בירור ראשוני, במקרים שבהם קיים חשד סביר להתעללות או הזנחה, הצוות פועל לפי החוק ומדווח לגורמים הנדרשים. זאת במטרה שיבדקו את הנושא לעומק, ושינקטו בפעולות הנדרשות לשמור על שלום הילד לפי הצורך".

כאמור, בסוף השבוע הוחזר הפעוט לחיק הוריו.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר