היסטוריה ואקטואליה

המושל מעזה מכריע: "השייח' אבוחצירא - היה יהודי שהתאסלם; הוא לא הכחיש זאת" | ריאיון מרתק

ראש המחלקה לעניינים ערביים בממשל הישראלי ברצועת עזה אלוף משנה דוד חכם ממשיך בסדרת ראיונות מרתקים לישראל שפירא על זכרונותיו מהעיר עזה | בפרק השלישי: ידידותו עם מוכתר אבוחצירה העזתי, יהדותו, המופתים שנקשרו בשמו והמשת"פ עם ישראל | צפו (היסטוריה)

ישראל שפירא | כיכר השבת |
אלוף משנה דוד חכם עם המוכתר אבוחצירא בעזה (צילום: מתוך הספר "עזה בגובה העיניים")

אנו ממשיכים לחלקה השלישי של השיחה המרתקת עם ראש המחלקה לעניינים ערביים בממשל הישראלי ברצועת עזה אלוף משנה דוד חכם, שסיים את תפקידו בשנת תשנ"ג (1993), עם תחילתו של המשא ומתן המדיני בין ישראל לאש"ף הידוע בשם "תהליך אוסלו".

לפני שבועות אחדים חשפנו פה במדור 'היסטוריה ואקטואליה' שלושה פרקים העוסקים במשפחת אבוחצירה מרצועת עזה, ועל שלל הגרסאות על מקור שמה של "שושילתא דדהבא" - משפחת המקובלים, לעיר המרצחים.

לקראת צאת מהדורה נוספת של מגזין "שלום לך עזה - בעקבות עזה היהודית" שם יודפסו מיטב מאמריי המתפרסמים בבמה חשובה זו של 'כיכר השבת' למגזין מהודר ואלבומי, ערכתי ביחד עם ידידי זאב חנוך (ז'אבו) ארליך ראיון מקיף עם דוד חכם, שסיפר לי סיפורים מכלי ראשון, משנותיו הארוכות ששירת ברצועת עזה.  

בפרק הראשון חשף דוד חכם, את יום הסיור שהוביל את בנימין נתניהו, ועוזרו הצעיר אביגדור ליברמן "ללא אבטחה מיוחדת", ובפרק השני על ביקוריו ב'מקומות הקדושים' שרידי בית הכנסת העתיק, ומעמקי המסגד הגדול, שם הוא ראה חקוקה מנורה עם שבעת קנים. 

בפרק זה, נעסוק בידידותו של דוד חכם, עם מוכתר אבוחצירה העזתי.

אלוף משנה דוד חכם - מושל העיר עזה לשעבר בריאיון על ידידותו עם מוכתר אבוחצירה העזתי (צילום: באדיבות מגזין 'שלום לך עזה - בעקבות עזה היהודית')

וכך מספר לנו אלוף משנה דוד חכם: "אתה ריגשת אותי מאד שהראית לי את התמונה שלי עם המוכתר אבוחצירה. הוא היה מוכתר מרשים ביותר בהופעתו החיצונית ובהדרת פנים שלו, וגם בקשר המצוין של הממשל הישראלי עם משפחתו. אני הערכתי אותו מאד, והוא היה נוהג להגיע אלי למפקדה לבקר ולדרוש בשלומי, וגילה כלפינו יחס מיוחד ואוהד.

"אני חייב להגיד לך משהו חשוב מאד. לא היה איש בעזה שלא ידע מה המקור של המשפחה הזו. המוצא שלהם היה יהודי! לאורך השנים בגלל נסיבות הזמן והמקום הם התאסלמו, וכולם ידעו שמוצאו בעצם ממשפחה יהודית".

יצוין שדבר זה שנוי בידי החוקרים...

"זאת המסורת שאני זוכר, ומוכתר אבוחצירה לא הכחיש את זה שמוצאו יהודי! אומנם הוא היה מוסלמי מאמין, הוא היה הולך עם כאפייה ונחשב למוכתר חשוב. אני חושב אפילו שהוא היה חאג', דהיינו – עלה לרגל למכה, המקום המקודש למוסלמים".

אלוף משנה דוד חכם עם המוכתר אבוחצירא בעזה (צילום: מתוך הספר "עזה בגובה העיניים")

בכמה מקורות נטען שסופרו על שייח' אבוחצירה סיפורי מופתים. האם שמעת זאת?

"לא שמעתי, ואינני זוכר, אבל יכול להיות בהחלט, וסביר להניח שכן.

"המוצא של המשפחה, הוא מצפון אפריקה, והיא התגלגלה לעזה. פה בארץ היא משפחת רבנים ידועה, שכמה מבניה שירתו במערכת הפוליטית הישראלית, כדוגמת השר המנוח אהרן אבוחצירה ע"ה".

אם מדברים על יהודים שהתאסלמו ונמצאים בעזה. אתה פגשת בעזה יהודי שאמו במקור מיפו, והיא התחתנה רח"ל עם ערבי עזתי, והבן שלהם (יהודי ע"פ ההלכה), היה משת"פ של השלטון הישראלי בעזה...

"אכן. הוא נרצח למעשה אחרי שתהליך אוסלו יצא לדרך, כמדומני בשנת 1994.

"היהודי העזתי הזה, היה במחלקה שלי, שם היה אגף מיוחד שבו היו מועסקים פלסטינים מקומיים. הוא היה בין היתר אחראי על הוצאת ירחון שנתן ביטוי למדיניות הישראלית, ויש תמונה שלו בספר שלי. הוא היה נקרא 'אח'באר ע'זה' ('חדשות עזה').

'אח'באר ע'זה' ('חדשות עזה') (צילום: מתוך הספר "עזה בגובה העיניים")

"למעשה שני עזתים מקומיים עבדו בירחון הזה, ועליהם היה אחראי אזרח עובד צה"ל יהודי ממוצא עירקי, מנשה בבילה שעשה עבודה נפלאה.

"תשמע, ישראל שפירא, איך אתה יודע הכל? אתה תלמיד חכם..!".

פשוט קראתי את הספר שלך, וב"ה מה שאני קורא, אני זוכר...

מושל עזה לשעבר אלוף משנה דוד חכם מקבל את מגזין 'שלום לך עזה - בעקבות עזה היהודית' מאת המחבר ישראל שפירא, והעורך החוקר הנודע זאב חנוך (ז'אבו) ארליך. חכם מחזיק בידיו את ספרו 'עזה בגובה העיניים'

"מילה טובה על מנשה. היתה לו ידיעה מושלמת בערבית. התואר הרשמי שלו היה מתורגמן, והוא היה אסיר ציון בבגדד. עלה לארץ בשנת 1951. בעיראק הוא היה במחתרת היהודית ציונית, והוא כמה שנים נכלא בבית הסוהר".

תוך כדי השיחה המאלפת עם דוד חכם, מתקשרים אליו כלי תקשורת נוספים וקווי נייעס, וכך דוד חכם משפיע מידיעותיו הרבות על כולם.

לקריאה נוספת:

- דוד חכם, 'עזה בגובה העיניים - מבט לאינתיפאדה מבפנים' (מודן 2016)
- ישראל שפירא, 'שלום לך עזה - בעקבות עזה היהודית' (בהפצת מדרשת 'ראשית ירושלים')
  • לתגובות, הערות, הארות, וכן לשליחת חומרים, מסמכים, ורעיונות למאמרים העוסקים בתחום היסטוריה יהודית, נא לפנות לכתובת אימייל: sisraerl@gmail.com

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר