המעגל נסגר

מדוע הגאון רבי יצחק זילברשטיין סירב להיכנס לתחנת דלק?

סיפור מופלא שהתפרסם על הגר"י זילברשטיין, המעיד על הקפדתו הגדולה שלא לתדלק בתחנות דלק המחללות שבת - ומדוע בסופו של דבר כן נכנס לתדלק? | וגם, סגירת המעגל לאחר 10 שנים | הסיפור המלא (חרדים)

חזקי שטרן | כיכר השבת |
(שאטרסטוק)

בתקופה האחרונה, מרבה עמוד ההוראה הגאון רבי יצחק זילברשטיין, חבר מועצת גדולי התורה ורבה של רמת אלחנן, לעורר ולחזק אודות שמירת השבת ולימוד הלכותיה כסגולה וישועה בימי המלחמה עם כל הצרות הבאות עלינו, ואף מרבה לשורר בערגה את הפיוט של האבן עזרא "כי אשמרה שבת – קל ישמרני".

סיפור מיוחד על הרב זילברשטיין עצמו בהקשר זה, התפרסם בקו 'שיח יצחק' מתורתו של הרב, במדור 'בדידי הוה עובדא', בו עולים הקלטות מתלמידיו עם סיפורים מיוחדים מכלי ראשון על הרב. בהקלטה סיפר הרב יעקב בן סרוק, תלמידו של הרב מכולל 'בית דוד' בחולון, את הסיפור הבא:

"במשך שנים רבות אני זוכה להסיע את הרב, בפרט בימי שני, לשיעור שהוא מוסר בבני ברק. ביום שני האחרון קרה דבר מעניין, כשעמדנו לצאת מחולון לכביש הבין עירוני, שמתי לב שהמנורה של הדלק מהבהבת, זאת אומרת שספק גדול אם נוכל להגיע לבני ברק, האופציה היחידה הייתה להיכנס לתחנת דלק, שלצערנו הרב כמו רוב התחנות דלק בערים החילוניות, פתוחה בשבת.

"עצרתי את הרכב, ושאלתי את הרב מה עושים?, שאל אותי הרב: 'אנחנו נגיע לבני ברק?' [עם הכמות דלק שנשארה], אמרתי לו: 'ספק גדול אם נגיע לבני ברק...', אז הרב השיב: 'אין סומכים על הנס, מה שכן, אתה הרי מוכרח להיכנס, אבל אני לא חייב להיכנס, וזה חילול ה' אם יראו רב חרדי נכנס לתחנת דלק של מחללי שבת, אז בבקשה תוריד אותי כאן באמצע הכביש, ואני יעמוד בכביש [בשעת ערב מאוחרת... בקור חורפי... בגיל גבורות.... אחד מגדולי הדור...], ואתה תלך למלאות דלק ואני יחכה כאן'.

הגאון רבי יצחק זילברשטיין (צילום: שלומי כהן/פלאש 90)

"אמרתי לרב וניסיתי לשכנע אותו, שמאחורה, בחלק האחורי של הרכב, בו הרב יושב, לא רואים כל כך את הרב, משום שיש חלונות כהים, ואולי לא יהיה חילול ה' אם יראו את הרב. ואכן, לאחר שכנועים רבים הרב הסכים, אך הוא אמר לי: 'תיכנס למשאבה הכי צדדית, ותמלא בדיוק כמה שצריך להגיע עד בני ברק, ותקבל על עצמך קבלה גמורה שפעם הבאה תמלא דלק אך ורק בתחנות של שומרי שבת'.

"והנה, כשנכנסנו לתחנה, הזכרתי לרב דבר מעניין שהיה לפני עשר שנים בדיוק, הרב הגיע לתחנה הזו, שהיה בה שלט גדול באותיות קידוש לבנה 'פתוח בשבת', הרב הגיע עם כל שלושים האברכים של הכולל, ונכנס למשרד של המנהל ואמר לו: 'השלט הזה שנמצא פה, שורף לי את הלב, אני מדי יום עובר כאן, וזה שורף לי את הלב, אני מבקש ממך בבקשה תסיר את השלט, גם אם אתה לא יכול לסגור בשבת, לפחות את השלט הזה תסיר'. כמובן, כל מי שיש בו יראת שמים דבריו נשמעים, ולאחר כמה ימים השלט הוסר עד היום הזה.

"סיפרתי את זה לרב במעמד ההוא, זו הייתה אותה תחנת דלק. והרב אמר לי: 'אם כן, סימן שהיהודי הזה חס ושלום לא עושה להכעיס, פשוט יש לו תאווה של כסף ולכן הוא פותח בשבת, היה לי צער גדול, אמנם הצער לא עבר, אבל קצת ירד לי הצער ממה שעשינו היום' [שתדלקנו בתחנה מחללת שבת]. אבל הוסיף לי הרב: 'שנינו צריכים כפרה על חילול שבת. נתחזק בהלכות שבת, נקבל על עצמנו לא לתדלק בתחנת דלק שמחללת שבת, רק בתחנת דלק של שומרי שבת, ובזכות השבת כל עם ישראל ישמר, אמן ואמן".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר