נגד כל מתווה של פשרה • חשיפה

גדולי הרבנים הספרדים במכתב חריג על הגיוס: "תוכנית זדונית להחדיר לנו יעדים ומכסות"

גדולי הרבנים הספרדיים, ביניהם בכיר ראש הישיבות וזקן חברי מועצת חכמי התורה, יוצאים במכתב חריף וחריג, כנגד כל פשרה בחוק הגיוס ובמיוחד נגד יעדים ומכסות | "דווקא בימים קשים אלו החליטו להצית ריב ומדון, ולצאת במלחמה כנגד ה' בגזירות שונות, במטרה מכוונת להטמיע ולבולל את הציבור החרדי בתוך תרבות החיים החילונית" | המכתב החריג והמלא • חשיפה (חדשות)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
גדולי הרבנים הספרדים (צילום: יעקב כהן, דוד כהן/פלאש90)

פרסום ראשון: בצל הדיווחים השונים על גיבוש פשרה בנושא חוק הגיוס מצידם של גלנט וגנץ, שככל הנראה תכלול יעדים ומכסות לבחורי ישיבה ואברכי הכוללים, גדולי הרבנים הספרדיים יוצאים היום (ראשון) במכתב חריג וחריף בנוגע לאי-הסכמתם להגיע לפשרות. "כיכר השבת" עם המכתב המלא בפרסום ראשון.

בימים האחרונים, לאחר שבג"ץ הניף את החרב מעל היכלי התורה והישיבות, נעשים מאמצים להגיע לפשרה בנושא חוק הגיוס.

ל'כיכר השבת' נודע, כי בימים האחרונים התקיימה פגישה ראשונית בין נציגי משרד רה"מ, משרד הביטחון והנציגים החרדיים, כדי לנסות למצוא מתווה מוסכם.

מצד דגל התורה עומדים ח"כי התנועה, מצד ש"ס עומד מי שמתעסק בשנים האחרונות בנושא הגיוס, השר לשעבר אריאל אטיאס ומהצד החסידי עומד איש אגודת ישראל, מוטי בבצ'יק.

הרבנים הספרדים, שחששם הגדול הוא שהצעירים מהפריפריה יהיו "הקורבן" של החוק המסתמן, מתנגדים בתוקף לפשרות, והיום כאמור יצאו במכתב חריג, עליו חתומים כל גדולי הרבנים הספרדים.

המכתב המלא

בימים אלו שעם ישראל זקוקים לשמירה עליונה, עלינו להתחזק ביתר שאת באמונה שלימה שרק התורה היא המגינה על עם ישראל והיא סוד קיומנו בכל הדורות. וכבר ראינו בגלוי בתחילת השנה ש"אם ה' לא ישמור עיר שווא שקד שומר" וכל ההישענות על "כוחי ועוצם ידי" הוכחה כמשענת קנה רצוץ, ולעומת זאת כל השמירה והניסים הם רק בזכות לימוד התורה וקיומה. ואנו מתפללים בכל יום שה' יגן על כל היהודים המצויים בסכנה ובארץ אויב, שיחזרו לשלום לביתם לעבוי"ת.

והנה לדאבון לב דווקא בימים קשים אלו החליטו רשויות המדינה להצית ריב ומדון, ולצאת במלחמה כנגד ה' וכנגד תורתו בגזירות שונות, במטרה מכוונת להטמיע ולבולל את הציבור החרדי בתוך תרבות החיים החילונית היו לא תהיה ועל כן הננו בזאת להבהיר את דעת התורה הקדושה:

המכתב המלא

א. כל אשר עיני שכל לו יודע שכוונתם הסופית היא שיסכימו עמם על פשרות שונות - ביצירת מסלולים ומגמות שירות אזרחיות "מותאמות לחרדים", וזאת התכנית הזדונית לחדור בתהליך ושלבים של יעדים ומכסות ומסלולים שילכו ויתגברו, תוך כדי הסתגלות הציבור החרדי לכך, במטרה להכניס תחת שליטתם את הציבור החרדי ולצמצם את מספר שומרי התורה, כפי שאמרו כל זאת הם בעצמם.

ב. כבר הורו גדולי חכמי התורה ובראשם מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל (במכתב מתאריך תשרי תשס"א) כי אפילו בחור שאינו במסגרת לימודים אסור לו ללכת לצבא ולכל המסלולים השונים. וזאת התורה לא תהא מוחלפת. וידוע ומפורסם שגם כל המסגרות והמסלולים אשר הוגדרו כ"מותאמות לחרדים" הובילו לפריקת עול ולעבירות החמורות שבתורה רח"ל.

ג. כמו כן באסיפה המשותפת של כלל מועצות גדולי וחכמי התורה (אדר תשע"ד) הוחלט פה אחד כי אסור להסכים על שום פשרות בנושא הגיוס, ואין להיכנס עמם במשא ומתן בזה כלל. ובראיית הנולד, מלבד העובדה שכל פשרה תגרור פשרות נוספות, בנוסף כל פשרה תביא חורבן לדורות, ולכן הנהיגו גדולי הדורות שלא להיכנס עמם במשא ומתן כי הוא זה. ומכל שכן שלא יעלה בדעת להסכים על מכסות, יעדים, או מסלולים אזרחיים וכדו' אפילו לבחורים חלשים. והלכה היא שאין דוחין נפש מפני נפש.

ד. בשעת השמד הזאת הננו בהוראה לכלל הציבור החרדי ובני התורה מקיימי העולם, חזקו ויאמץ לבבכם, אל תיראו ואל תחתו, מלומדים אנו בכל הדורות למסור את הנפש על קיום התורה והיהדות כפי שעשו אבותינו בכל הדורות, וגם בעת הזאת לא נירתע מהליכה לבתי מאסר ומכל סוגי הסנקציות השונות. מוכנים אנו למסור את הנפש בכל עוז וגבורה למען קיום תורתינו הקדושה, ככל ההלכות האמורות בשעת השמד המבוארות בשלחן ערוך (יורה דעה סי' קנז).

והנה בתקופה גורלית זאת שכחלק מהגזירה נוטלים גם את פת לחמם של לומדי התורה כדי לדחוק ולהצר להם בכדי שיעזבו את עולם התורה, תצא מכאן הקריאה לכל נדיבי עמינו, לתמוך בממונם ובכל מאודם בקיום הישיבות והכוללים ביתר שאת, ויבורכו באושר ועושר וכל מילי דמיטב.

וכבר כתב הרמב"ם באיגרת השמד "כבר נשתבחה האומה לפני ה' יתעלה על היותה סובלת קושי השמדות וכו' והוא כקרבן כליל על גבי המזבח". וגדול אחד בצער ממאה שלא בצער, ואין לנו שיור רק התורה הזאת.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר