"עשיתי את עצמי ישנה" | צפו

שורדת השואה החרדית בכנסת: "הסתתרנו במחסן בשר; המסר שלי: נצח ישראל לא ישקר"

במסגרת אירועי 'זיכרון בסלון', יו"ר הכנסת אמיר אוחנה ארח אתמול את שורדת השואה החרדית הגב' טובה פדר שסיפרה את סיפורה בימי השואה (ארץ)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
צפו בקטע מהעדות (דוברות הכנסת – נועם מושקוביץ)

יו"ר הכנסת חבר הכנסת אמיר אוחנה ארח אמש (ראשון) לקראת יום השואה את שורדת השואה החרדית הגב' טובה פדר שסיפרה את סיפורה.

"עד גיל ארבע החיים היו ממש טובים. אבל אז פרצה המלחמה. ראיתי את הנרצח הראשון מתחת למרפסת של סבתי. מאז ראיתי המון גוויות, אבל את הפנים שלו לא אשכח לעולם." אמרה.

"עשו איתי ניסוי: זייפו מסמכים שאני יתומה ועליתי על רכבת לבודפשט בקרון אקספרס של הצבא הגרמני. פתאום עולה לרכבת קבוצת קצינים גרמנים, עם המגפיים והקסקט הזה. עשיתי את עצמי ישנה. אלה היו אייכמן וחבריו. הנאצים אמרו לנו, המתחזות: אל תלכו בחושך. בואו איתנו למלון. איבדתי פעימה כשנכנסתי ללובי המלון עם כל המגפיים והקסקטים. ראיתי שם אור אדום. חשבתי שאולי האור הזה מראה שאני יהודיה. עם אור ראשון הסתלקנו מהמלון".

תלמידה מהקהל שאלה את פדר: מהו המסר שלך? והיא השיבה: "נצח ישראל לא ישקר". הקהל פרץ במחיאות כפיים סוערות. "זאת יד השגחה. כל הזמן אני תוהה בזכות מה. הייתי בכל כך הרבה סכנות. וניצלתי. האש היתה מאחורי גבי ולא נכוויתי".

לשאלה נוספת השיבה טובה: "ירושלים נחרבה בגלל שנאת חינם, וגם עכשיו יש בינינו שנאת חינם. אני מקווה שנינצל מהשנאה הזאת". יו"ר הכנסת השיב יחד עם הקהל: "אמן".

יו"ר הכנסת ח"כ אוחנה הוסיף: "נזכור בהתכנסות זו את השואה, שבה אבד יותר משליש מעמנו, שישה מיליון יהודים. נזכור את גזרת המוות שנגזרה על כל יהודי באשר הוא, שכולנו ניצוליה. נספר על קהילות היהודים שנדדו ונעקרו, ממזרח וממערב, מאירופה ומארצות ערב. נאמר קינה על הנספים, נדליק נר לזכרם. נביט ברוע ומולו נעלה את מסירות הנפש של הלוחמים ואת המאבק העל אנושי לשמירה על צלם אנוש בקרב נשים, גברים וטף ובקרב חסידי אֻּומות העולם. יהי זכר הנספים ברוך. ייבדלו השורדים והשורדות לחיים טובים וארוכים".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות