כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
דרמה | אחרי 3 שנים

השופטת זיכתה את לוחם מג"ב שירה באיאד אל חלאק בירושלים

שלוש שנים אחרי, וא', לוחם מג"ב שירה בערבי בעל צרכים מיוחדים במזרח ירושלים, זוכה בבית המשפט המשפט המחוזי בירושלים. השופטת קבעה כי לא היה במקרה של אל חלאק המתה בקלות דעת (משפט)

בני סולומון | כיכר השבת |
ציור של איאד אל-חלאק (וויסאם חשלמון, פלאש 90)

אחרי שלוש שנים: שופטת ביתה משפט המחוזי בירושלים, זיכתה היום (חמישי) את א', לוחם משמר הגבול שירה למוות בנער איאד אל-חלאק, נער ערבי בעל צרכים מיוחדים, בסוף מאי 2020.

הכרעת הדין הגיעה כאמור אחרי שלוש שנים של משפט, והיום כאמור השופטת החליטה לזכות אותו באופן סופי והוא זוכה מהמתה בקלות דעת, תוך שהוריו של אל חלאק תקפו את בית המשפט וטענו שאין צדק.

השופטת מרים חנה לום, נימקה את החלטתה: "במקרה פה חלה טעות כנה, מקווה שיופקו לקחים בלימוד תורת הלחימה וטיפול באנשים עם צרכים מיוחדים".

כזכור, על פי כתב האישום, איאד אל-חלאק ז"ל היה בדרכו למקום עבודתו בעיר העתיקה כשעל פניו מסיכה כירורגית ועל ידיו כפפות שחורות חד פעמיות, זאת בשל הגבלות הקורונה, שהיו קיימות בימים ההם ביתר שאת. מאפיינים מסוימים בהתנהגותו הנער, בעל הצרכים המיוחדים, עוררו את חשדם של שני שוטרים שהוצבו במקום אשר חשבו כי מדובר במחבל שמטרתו לפגע.

אחד השוטרים הכריז ברשת הקשר המשטרתית על הימצאותו של מחבל בזירה וכך החל מרדף גלוי אחריו, אליו הצטרפו בהמשך גם הנאשם ומפקדו, תוך כדי שהם קוראים לו בעברית וערבית לעצור ולהזדהות.

איאד לא עצר והמשיך במנוסתו, ובתגובה, תוך כדי המרדף, ירה המפקד לעבר רגליו של איאד שני כדורים מאקדחו אשר לא פגעו בו. מספר שניות לאחר מכן פנה איאד למתחם אשפה סגור בו נכחו עובד ניקיון, עובד הוואקף (האחראי על הר הבית; ר"כ) ואישה נוספת אותה הכיר איאד היכרות מוקדמת.

הלוחם נגדו הוגש כתב האישום ומפקדו נכנסו למתחם בעקבותיו של איאד ובעודו עומד מולם, כשהוא עם גבו אל הקיר, ביצע לעברו הנאשם ירי שכתוצאה ממנו נפגע איאד בבטנו התחתונה ונפל ארצה. מיד לאחר הירי נכנסו שני השוטרים למתחם, אשר אחד מהם פנה אל איאד בערבית ושאל אותו היכן נמצא האקדח. במענה, איאד שהיה פצוע כתוצאה מהירי הראשון, התרומם מעט, הצביע לעבר האישה אותה הכיר ומלמל דבר מה.

בעקבות דבריו הלא ברורים של אל-חלאק פנה אחד השוטרים אל אותה אישה ושאל אותה היכן נמצא האקדח והיא השיבה "איזה אקדח?". במקביל לתשובתה, ולמרות שאל-חלאק היה על הארץ כשהוא פצוע כתוצאה מהירי הראשון, לא החזיק בידיו דבר ולא ביצע דבר שהצדיק זאת, ירה הנאשם לעבר פלג גופו העליון אשר גרם למותו.

נציגת המחלקה לחקירות שוטרים בפרשה מסרה לאחר הגשת כתב האישום: "מדובר באירוע קשה ומצער שגרם למותו של צעיר בעל צרכים מיוחדים. ההחלטה על העמדתו לדין של השוטר היורה התקבלה לאחר בחינה מעמיקה של חומר הראיות, שקלול מכלול נסיבות האירוע והטענות שנשמעו בהליך השימוע של השוטר. הירי שביצע השוטר לעבר איאד חלאק ז"ל התרחש כאשר המנוח לא החזיק דבר בידיו ולא ביצע פעולה שהצדיקה את הירי לעברו. השוטר ירה לעברו תוך שהוא נוטל סיכון בלתי סביר שהוא יגרום למותו ולכן נמצא, כאמור, כי יש מקום להעמידו לדין", היום כאמור השופטת זיכתה אותו.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר