כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
הרפורמה המשפטית 

"משפחות נקרעות"; המסר של הנשיא הרצוג לראשי המפלגות

"אני אומר לכם – ההסכמות אפשריות; בוודאי בנושא הספציפי של עילת הסבירות", טען הערב נשיא המדינה הרצוג, ודיבר על הפשרות שצריך לעשות בנושא הרפורמה המשפטית (חדשות בארץ)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
הנשיא הרצוג, ארכיון (נועם רבקין פנטון, פלאש 90)

נשיא המדינה יצחק הרצוג, נשא לפני שעה קלה (ראשון) נאום פוליטי בנושא הרפורמה בטקס האזכרה הממלכתי לבנימין זאב הרצל.

בפתח דבריו אמר הנשיא: "אנחנו בעיצומם של ימי בין המצרים. ימים שבהם הזעקה ברורה – נגד שנאה, קיטוב ופלגנות, ובעד ה-יחד הישראלי. ימים שמחייבים אותנו לנהוג בכובד ראש ובאחריות, בסוגיות שמשפיעות באופן ישיר על אחדות ישראל ולכידות החברה הישראלית".

"אני לא חושב", הוסיף הנשיא ואמר: "שיש מישהו בישראל שצופה בחדשות, או מסתכל סביבו ברחוב, בשולחן השבת, במקום העבודה, ברשתות החברתיות או בקבוצות הוואטסאפ – וחושב שקורה כאן משהו טוב בחברה הישראלית. משפחות נקרעות. שכנים וחברים הופכים מאוהבים לאויבים. כולנו מכירים את הדוגמאות ההיסטוריות מהימים האלה בדיוק במעגל השנה שלנו, אבל זו לא היסטוריה – ה"כאן ועכשיו" שלנו מדבר בעד עצמו. המציאות המטלטלת והמסוכנת הזאת מתרחשת לנו מול העיניים".

בשלב זה עבר הנשיא לדבר על הרפורמה: "אני אומר לכם – ההסכמות אפשריות; בוודאי בנושא הספציפי של עילת הסבירות. ההסכמה בת השגה. ובכל זאת, אף אחד לא מוכן לשבת ולדבר - עכשיו, ללא תנאים".

לדברי הרצוג: "זו החמצה בקנה מידה היסטורי. אני שואל את נציגינו בממשלה ובכנסת: זה שווה את זה?! זה באמת שווה את זה?! המספרים, הנתונים, הסקרים והדיונים – משקפים צורך ציבורי אמיתי וגדול בהידברות והסכמה. זה ברור כשמש".

"זה הרגע להתאמץ – יחד", הסביר הנשיא והוסיף: "זה הרגע לחשוב על מה שמעבר. זה הרגע לחשוב על ההשלכות. שחררו את האגו! צריך להמשיך לדבר! עצרו את הקרע הנורא! העם מצפה שתתעשתו, ומהר".

לאחר מכן עבר הנשיא לדבר על האנטישמיות ואמר: "אני מזכיר לכולנו שהעם היהודי וקודשיו סבלו לאורך השנים, וסובלים גם היום, מתקיפות בכל רחבי תבל. יהודים מותקפים באלימות אנטישמית, בתי כנסת ובתי קברות מחוללים, וכפי ששמענו לא אחת בשנה האחרונה ולמרבה החלחלה – גם בימים אלה – תשמישי קדושה בכלל וספרי תורה בפרט עומדים בפני ביזוי והשחתה".

"לא אחת דרשנו ופעלנו, גם אני באופן אישי", טען הרצוג והוסיף, "שמשפחת העמים תעשה כל אשר לאל ידה כדי למגר התופעות המתועבות האלה. בצדק גמור דרשנו זאת, ונמשיך לדרוש זאת. *אסור שהדת ואמונה – שיכולות וצריכות להיות בסיס לשותפות ולחיבורים עמוקים בין כל הנבראים בצלם, יהפכו לנימוק חולני ומעוות לשנאת האחר ולתקיפתו. ועם זאת - עלינו להיות עקביים בכך ולנקוט באותה עמדה ממש, גם כשמדובר באמונות ודתות אחרות – בישראל ומחוצה לה".

עוד אמר הרצוג: "אני מגנה מכל וכל את האלימות, בכל גוון וצורה, שמופנית מצד קבוצה קטנה וקיצונית, כלפי קודשי הדת הנוצרית ואנשי הדת נוצרים, בישראל בכלל ובירושלים בפרט, לרבות יריקות וחילול קברים וכנסיות".

"נחרדתי", הוסיף עוד הרצוג ואמר: "כששמעתי את החדשות משבדיה לפני ימים אחדים - על הביזוי של ספר הקוראן המקודש למאמיני האסלאם. אי אפשר לשתוק על כך, ואסור לשתוק על כך. אני מגנה בכל פה, את המעשה המחפיר הזה, כלפי קודשיהם של אחינו ואחיותינו – בני אברהם המאמינים באל. המעשים האלה הם ההיפך הגמור מכל ערכי השותפות הבין-דתית שאנחנו כעם וכמדינה כמהים אליהם, וכולנו צריכים להיות שותפים למלחמת החורמה נגדם, בכל מקום שבו הם קיימים ברוח הבטחותיו של בנימין זאב הרצל".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר