הרחתם את זה?

תיעוד: זו השריפה שהפיצה ריח של עשן בכל אזור המרכז

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, יצא לשטח השריפה ברנתיס - שהריח שלה הטריד הבוקר את תושבי המרכז | עיקר הפסולת הנשרפת היא פסולת בניין | צפו בתיעוד (בארץ)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, בזירת השריפה ברנתיס הבוקר (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

משעות הבוקר המוקדמות (רביעי) התקבלו במוקד הסביבה של המשרד להגנת הסביבה פניות רבות בנושא מפגעי ריח שריפה חמורים באזורי השפלה לרבות רמת גן, גבעתיים, שוהם, ברקת ופתח תקווה.

על פי ניתוח שביצע מערך הניטור של המשרד להגנת הסביבה, המקור האפשרי לזיהום האוויר הוא שריפות, ככל הנראה מאזור רנתיס, בשטחי הרשות הפלסטינית, שם מופעל אתר פסולת פיראטי.

המשרד להגנת הסביבה מציין כי הוא מוטרד מאוד משריפות הפסולת בשטחי הרשות הפלסטינית והשפעתן על הציבור והסביבה, ונמצא כל העת בקשר עם המנהל האזרחי, שכל הסמכויות לטיפול בפסולת ושריפתה ביהודה ושומרון נתונות בידיו.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, יצא הבוקר לשטח השריפה, יחד עם סמנכ"ל בכיר לאכיפה ולפיקוח, יצחק בן דוד (בנדה) וקמ"ט איו"ש של המנהל האזרחי, בני אלבז. זאת, כדי לוודא כי המנהל האזרחי והגורמים השונים מטפלים בנושא. מסיור בשטח עולה כי עיקר הפסולת הנשרפת היא פסולת בניין.

השריפה ברנתיס הבוקר (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
השריפה ברנתיס הבוקר (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

מנתוני תחנות ניטור האוויר הארצי, נמדדו עליות בריכוזי החלקיקים ובריכוזי הבנזן באזורים אלו. כמו כן, בשעות אלו שוררים תנאים מטארולוגיים קשים, רוחות דרום מזרחיות חלשות אשר מקשות על פיזור מזהמי האוויר. שילוב השריפות והתנאים המטאורולוגיים מביאים לעליה בריכוזי המזהמים אשר נמדדו בתחנות הניטור.

במקביל, המשרד שלח כוננים לאזור מוקדי הפניות, כרגע אין הנחיות התנהגות מיוחדת לציבור בנוגע לזיהום האוויר, המשרד יעקוב אחר הטיפול במפגע זה ויעדכן במידת הצורך.

מוקדם יותר הבוקר עדכנו בכבאות והצלה לישראל כי "בימים האחרונים מתעוררים תושבי גוש דן לריח עשן חזק בבניינים וברחובות. אל מוקד 102 של מחוז דן הגיעו מאות דיווחים וקריאות מכל ערי גוש דן - ולכל האירועים הגיעו צוותי כיבוי לבדיקת התלונה".

עוד נמסר כי מבדיקה שנעשתה עולה כי מקור הריח הוא בשריפות מבוקרות שנעשות בשטחי רנתיס ביהודה ושומרון כאשר לא מדובר לא בהצתה ולא בשריפה מסכנת או שאינה בשליטה.

"בחסות הרוחות בשעות הלילה מגיע העשן ממזרח למערב ובשעות הבוקר "נח" באזורנו עד שמתפוגג", מסבירים בכבאות והצלה.

בכבאות והצלה מבקשים מהאזרחים להכיר את התופעה אשר התרחשה גם היום כמו גם הימים האחרונים אך עם זאת, להיות ערניים ולדווח על כל אירוע חריג בטלפון 102 של מוקדי השליטה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר